arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۳ - ۲۸ آذر ۱۳۹۵

نکوداشت راوی بی ادعای جنگ و رونمایی از آخرین کتاب دکتر نخعی در دانشگاه امیرکبیر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 نشست «راوی بی ادعای ناگفته‌های جنگ»، در نکوداشت مرحوم دکتر هادی نخعی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و هدایتگر راویان جنگ در دوران دفاع مقدس، روز دوشنبه در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود.

در این نشست، دکتر حسین علایی، بنیانگذار و اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، دکتر غلامرضا ظریفیان، استاد تاریخ دانشگاه تهران و معاون اسبق وزارت علوم، سردار محسن رشید، مدیر پیشین مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ و محسن محمدی معین، از مسوولان دفتر سیاسی سپاه در دوران جنگ به تبیین موضوع روایتگری جنگ و نقش مرحوم هادی نخعی در این زمینه می پردازند.

در این برنامه همچنین از کتاب «جنبش دانشجویی»، آخرین اثر مرحوم نخعی که رساله دکترای وی و اولین پژوهش جامع درباره 50 سال جنبش دانشجویی در ایران است، رونمایی خواهد شد.

این نشست روز دوشنبه 29 آذر، ساعت 15؛  در سالن دانشکده پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به همت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و گروه مطالعات امنیتی و دفاعی انجمن اندیشه و قلم برگزار می‌شود.

دکتر هادی نخعی از راویان جنگ تحمیلی و بود که نقش بی نظیری در روایت تاریخ دفاع مقدس داشت. او روایت عملیات های انجام شده در جنگ تحمیلی را  از همان هنگام جنگ تحمیلی شروع کرد و ضمن تألیف چندین جلد کتاب در زمینه روایت دفاع مقدس، شاگردان بی شماری را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ تربیت کرد.

وی فارغ التحصیل دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران و استاد دانشگاه امیرکبیر بود و علاوه بر نقش آفرینی در راه اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، آثار پژوهشی ارزشمندی به جامعه فرهنگی و علمی کشور تقدیم کرده است که از جمله آن تالیف مجموعه روزشمار تاریخ جنگ است.

وی روز جمعه 19 آذر ، پس از تحمل سه سال بیماری به دیدار حق شتافت.

در پیش در آمد گروه مطالعات امنیتی و دفاعی انجمن اندیشه و قلم درباره این نشست آمده است:

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود؛ جنگی که اگرچه به شهادت حدود 200 هزار ایرانی، مجروحیت حدود 700 هزار و اسارت حدود 40 هزار تن از هموطنانمان منجر شد، اما در نهایت مردم ایران و فرزندان غیور این دیار با عقب راندن دشمن متجاوز، مانع تصرف خاک خود شدند.

طبعا بررسی و تحلیل ابعاد رویدادی با این اهمیت که تا دهه‌های آینده تاثیرات مهمی بر زندگی بخش عظیمی از هموطنانمان دارد، نه تنها برای پژوهشگران ایرانی که برای دیگر محققان دنیا نیز اهمیت زیادی دارد؛ امری که جز با ثبت دقیق جزئیات این رویداد ممکن نیست.

در جنگ 8 ساله، خوشبختانه به همت افرادی موقعیت شناس و ریزبین و حمایت فرماندهان ارشد جنگ، جزئیات رخدادها و تصمیم گیری ها به دقت ثبت و بعد از پایان جنگ به تدریج تدوین و منتشر شده تا علاوه بر شناخت ضعف و قوت اقدامات انجام شده، مورد تحلیل و استفاده آیندگان قرار گیرد.

با این حال جالب اینجاست که به رغم انتشار صدها و بلکه هزاران اثر در خصوص دفاع مقدس، اکثر این آثار در دسته ادبیات و داستان و خاطرات جا می‌گیرد و تنها 4 درصد آن پژوهش درباره جنگ است.

گرچه نام «هادی نخعی» بر جلد هفت اثر از آثار منتشر شده مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ می‌درخشد و غیر از آن، ده‌ها اثر محرمانه و منتشر نشده در آرشیو این مرکز به قلم او وجود دارد؛ اما آثار مرحوم دکتر هادی نخعی را نمی توان در همین «نوشته‌ها» محدود و خلاصه کرد. زیرا او به همراه چند تن دیگر از همراهان و همکاران پرتلاش خود، ردّی از نحوه نگرش و طراحی نظام روایتگری جنگ و طرح کتاب‌های روزشمار جنگ و تاریخ جنگ را برجای گذاشت و در اکثر آنها مستقیم و غیرمستقیم دخیل بوده است.

اکنون فقدان این پژوهشگر پرتلاش بهانه‌ای است تا در خصوص پرسش‌های زیر تاملی کنیم:

- نگاه علمی و تحلیلی چه تفاوتی با نگاه تبلیغاتی و احساسی به جنگ دارد و چرا باید به آن اهتمام ورزید؟

- میراث روایتگری جنگ تحمیلی چگونه ایجاد شده و با چه سختی‌ها و چالش‌هایی روبرو بوده و استاد هادی نخعی در این روند چه نقشی ایفا کرده است؟

- دکتر نخعی در دانشگاه و تعامل علمی با دانشجویان چه شیوه‌ای داشته که پذیرفته شدگان رشته‌های مهندسی را مجذوب مباحث تحلیلی علوم انسانی کرده است؟

- آخرین پژوهش هادی نخعی با عنوان پنجاه سال جنبش دانشجویی چه ویژگی‌هایی دارد؟

پاسخ به این سوالات و دیگر موارد، در قالب گفت و گوهای زیر بررسی می‌شود:

جنگ، از تبلیغات تا نگاه تحلیلی؛ دکتر حسین علایی
 
روایت جنگ، رنج سی ساله؛ سردار محسن رشید
 
روایت یک راوی؛ دکتر محسن محمدی معین
 
نخعی در دانشگاه؛ دکتر غلامرضا ظریفیان
نظرات بینندگان