arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۴۵۷
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۱ - ۲۹ آذر ۱۳۹۵

انصراف "ایران ایر" از خرید ایرباس " ای 380 "؟

مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) دیروز در یک نشست خبری از نهایی شدن قرارداد خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری ایرباس خبر داد، اما در کنار این خبر موضوعی را نیز اعلام کرد که شاید کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) دیروز در یک نشست خبری از نهایی شدن قرارداد خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری ایرباس خبر داد، اما در کنار این خبر موضوعی را نیز اعلام کرد که شاید کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

به گزارش انتخاب، "فرهاد پرورش" مدیر عامل "ایران ایر"  عصر دیروز (یکشنبه) در حاشیه نخستین نمایشگاه بین المللی راهسازی، راهداری، حمل و نقل و صنایع وابسته در محل مصلی تهران در جمع خبرنگاران گفت: "براساس برنامه ریزی های انجام شده قرارداد خرید 100 فروند هواپیمای مسافری با شرکت ایرباس نهایی شده است و این شرکت تا سال 2017 هفت یا هشت فروند هواپیما تحویل ایران ایر می دهد."

او افزود: "نمایندگان ایرباس از هفته گذشته در ایران حضور دارند تا بتوانیم با بررسی تمام زوایای مهم این قرارداد را به امضا برسانیم."

اما نکته مهم اظهارات دیروز مدیر عامل ایران ایر : "هر چند ارزش اسمی قرارداد خرید 118 فروند هواپیما از ایرباس 25 میلیارد دلار اعلام شده و هواپیماهای 380 از این قرارداد حذف شده ، رقم قرارداد ما با ایرباس بیش از 10 میلیارد دلار نخواهد بود."

نکته قابل توجه در اظهارات مدیر عامل ایران ایر حذف نهایی نام بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان یعنی هواپیمای ایرباس مدل " A380" از لیست خرید ایران ایر است. 

پیشتر قرار بود 12 فروند از این هواپیمای غول پیکر مسافربری – دو طبقه – در لیست خرید باشد اما از زمستان سال گذشته موضوع احتمال لغو خرید این هواپیمای پهن پیکر و گران مطرح شده بود و حالا با اظهارات مدیر عامل ایران ایر ، لغو خرید این هواپیمای غول پیکر مسافربری ، قطعی شده است.

پشیمانی 

استفاده از هواپیماهای پهن پیکر ایرباس "ای 380 " امکانات فرودگاهی خاصی را می طلبد و این هواپیمای مسافربری به دلیل بزرگی امکان فرود در هر فرودگاهی را ندارد.

به نظر می رسد مسئولان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی پس از سبک - سنگین کردن های بسیار در نهایت به این نتیجه رسیده اند که خرید این هواپیمای غول پیکر مسافربری در شرایط کنونی چندان به صرفه نیست.

گفتنی است مسئولان شرکت ایرباس از مدت ها پیش درباره کسادی بازار فروش هواپیمای "ای 380 " به صورت جسته و گریخته مطالبی گفته اند.

خبرگزاری بلومبرگ پس از مصاحبه دیروز مدیر عامل "ایران ایر" ، با انتشار گزارشی با اشاره به حذف خرید بزرگ ترین و پهن پیکر ترین هواپیمای مسافربری جهان از لیست درخواستی " ایران ایر" به کسادی بازار فروش این مدل هواپیمای مسافربری اشاره کرده و نوشته است: شرکت ایرباس حتی پیش از لغو خرید 12 فروند ایرباس " ای 380 " از سوی ایران، بیش از نیمی از قراردادهای اولیه خرید این مدل بزرگ از هواپیمای مسافربری را در مراحل بعدی مذاکره با خریداران از دست داده است.بر اساس این گزارش تولید این مدل هواپیما از یک فروند در ماه به نیم فروند در ماه برای سال 2018 کاهش یافته است.

به نوشته بلومبرگ : هم اکنون تنها خریدار عمده این مدل هواپیما شرکت هواپیمایی" امارات " است.

شاید بزرگی بیش از حد این هواپیمای مسافربری و عدم امکان فرود آن  در بسیاری از فرودگاه ها و از همه مهم تر ظرفیت بالای جابجایی مسافر این هواپیما و عدم امکان شرکت های هواپیمایی برای پر کردن آن با ظرفیت کامل مسافران ، خرید و استفاده از آن را در شرکت های هواپیمایی جهان از صرفه انداخته باشد.

با لغو خرید 12 فروند ایرباس مدل "ای 380"  و حذف نام آن از لیست قرارداد "ایران ایر" و ایرباس رقم کلی قرارداد خرید هواپیما از این شرکت فرانسوی به طور کلی تغییر کرده است و از رقم اولیه 27 میلیارد دلار برای خرید 118 فروند ایرباس در 4 مدل مختلف ، به گفته مدیر عامل ایران ایر به حدود  10 میلیارد دلار  برای 100 فروند هواپیما رسیده است. البته مدیر عامل "ایران ایر" توضیح بیشتری درباره این اختلاف فاحش در دو رقم اعلام شده قبلی و رقم جدید اعلام شده، ارایه نکرده است.

قرارداد اولیه خرید هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس فرانسه پس از انعقاد توافق هسته ای (برجام) بین ایران و گروه 1+5 و در حاشیه سفر سال گذشته  حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به پاریس منعقد شد.

نظرات بینندگان