arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۴ - ۲۹ آذر ۱۳۹۵

ظریف و کری درخصوص برجام باهم مذاکره تلفنی کردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت‌وگوی تلفنی اخیر بین ظریف و کری درباره برجام را تایید کرد.

به گزارش انتخاب، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز (دوشنبه) درباره نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران روسیه و ترکیه در مسکو اظهار داشت: این نشست با طراحی و ایده ایران پا گرفت که به دلایل پیچیدگی و حساسیت شرایط حلب زودتر و فردا برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت‌وگوی تلفنی اخیر بین ظریف و کری درباره برجام را تایید کرد.

وی برجام را بحثی چندجانبه خواند و تصریح کرد: کسی نمی‌تواند آن را به تنهایی نادیده بگیرد.

به گزارش فارس، قاسمی همچنین سیاست‌های ایران در منطقه را روشن خواند و افزود: مواضع ایران در قبال مسائل منطقه و جهان روشن و واضح است و نیازی به پنهان‌کاری ندارد.

وی درباره فرآیند کمک‌رسانی به مردم سوریه توسط ایران گفت: هنوز بر وضعیت انسانی در سوریه و حلب تاکید داشته و نگرانی از وضعیت آوارگان آتش‌بس و کارشکنی‌های تروریست‌ها داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: دیروز امیدوار بودیم وضعیت آوارگان حل شود که با اقدامات تروریستی گروه‌هایی که از منطقه و خارج منطقه هدایت می‌شوند، کار متوقف شد.

قاسمی عنوان کرد: همه سوریه را می‌نگریم، امیدواریم وضعیت به نحوی پیش برود که سازمان‌های بین‌المللی و ایران کمک‌ها را ارسال کنند. کاروان‌هایی در این چند روز ارسال شده که امیدواریم به دست مردم سوریه برسد.

وی درباره اینکه کویت می‌خواهد به نمایندگی از شورای همکاری با ایران وارد گفت‌وگو شود، اظهار داشت: ما شنیدیم کویت علاقه‌مند است فرستاده‌ای را به ایران بفرستد، اینکه چه حد نمایندگی کشورهای شورا را داشته باشد، اطلاع ندارم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: هر قدم مثبتی از سوی این کشورها با پاسخ مثبت ایران روبه‌رو خواهد بود.

قاسمی خاطرنشان کرد: تاریخی برای سفر مقام کویتی به ایران اعلام نشده است.

وی درباره برگزاری اعتراض‌ها در  مقابل سفارت و سرکنسولگری ایران در ترکیه و ارتباط با لغو سفر جهانگیری گفت: چند تظاهرات در آنکارا و استانبول داشتیم که غیرمتعارف و نسنجیده و بدون اطلاع قبلی انجام شد. نیمه شب بود ولی کنترل شده بود و آسیبی به سفارت وارد نشد، روز بعد سفیر ترکیه را احضار و مراتب اعتراض را اعلام کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: تصور ما این است این تظاهرات هدایت‌شده توسط افراد احزاب و گروه‌های خاص در منطقه بوده است. اینکه از چه جایگاهی و منبعی تغذیه می‌شدند برای ما روشن است.

قاسمی در خصوص سفر جهانگیری گفت: سفر جهانگیری قرار بود امروز انجام شود که با توجه به چند موضوع که جدی شد از جمله سفر رئیس‌جمهور به آسیای مرکزی و یکی دو ماموریت ادرای که هیات دولت به جهانگیری محول کرد، این سفر به بعد موکول شد و این را به اطلاع ترکیه رساندیم. این سفر تعویق شده و امیدوارم در فرصت مجدد این سفر انجام شود.

وی درباره برگزاری نشست کمیسیون برجام و نگاه یکسان ایران و اروپا  درباره بدعهدی آمریکا و اینکه نماینده جدیدی از دولت جدید آمریکا حضور خواهد داشت، عنوان کرد: مواضع اروپا تا حد زیادی روشن است. پیشنهاد ما برای نشست کمیسیون مشترک در نامه ظریف به موگرینی مطرح شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصورم این است در مقطع کنونی تشکیل کمیسیون در سطح معاونان خواهد بود نه وزرا درباره اینکه از دولت بعدی آمریکا کسی در تیم فعلی باشد، بعید می‌دانم، گمان می‌کنم می‌توانند به عنوان ناظر باشند.

نظرات بینندگان