arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۵۱۳
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۶ - ۲۹ آذر ۱۳۹۵

حامی بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران؛گزینه ترامپ برای سازمان «سیا»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گزینه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای ریاست «سیا» فردی است که خواستار گسترش برنامه‌های جاسوسی از شهروندان آمریکایی شده است و پیشنهاد بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران را مطرح کرده است.

به گزارش انتخاب، «مایک پومپئو» گزینه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا همان «سیا»، از اقدام دولت آمریکا برای جمع‌آوری گسترده اطلاعات ارتباطاتی مردم آمریکا حمایت کرد و خواستار لغو توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) شد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در اینباره نوشت، این افسر بازنشسته ارتش، و فارغ التحصیل مدرسه حقوق وست‌پوینت و هاروارد همچنین از تکنیک‌های خشن بازجویی و شکنجه نیز طرفداری کرد.

این جمهوری‌خواه ایالت «کانزاس» از استفاده «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا از سرور ایمیل شخصی بعنوان وزیر خارجه آمریکا نیز انتقاد کرده و مدیریت وی در خصوص حملات 2012 به کنسولگری آمریکا در «بنغازی» لیبی را نیز زیر سؤال برده است.

پومپئو 52 ساله، یکی از اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا برای اولین بار در سال 2010 انتخاب شد. برخی از طرفداران حقوق بشر و آزادی‌های مدنی از انتخاب وی ابراز نگرانی کردند زیرا او یکی از مخالفان تعطیلی زندان گوانتانامو بوده است.

وی طی یادداشتی در ماه ژانویه در روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» خواستار به روز رسانی قابلیت‌های جاسوسی آمریکا از جمله از سرگیری جمع‌آوری گسترده اطلاعات تماس‌های تلفنی مردم آمریکا شد.

پومپئو در آن مقاله نوشت، این برنامه که دادگاه تجدیدنظر فدرال و دو پنل بازبینی دولتی آن را غیرقانونی و ناکارآمد خوانده بودند، باید گسترش یابد.

وی همچنین خواستار اجرای حکم اعدام برای «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا شد که پرده از برنامه جاسوسی این آژانس از شهروندان آمریکایی و دیگر مقامات و مردمان کشورهای دیگر برداشته بود.

طبق گزارش رویترز، پومئو شانس زیادی دارد که مورد تأیید سنا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، قرار گیرد.

وی استدلال کرده است که استفاده مأموران سیا از تکنیک‌های خشن بازجویی همچون غرق مصنوعی، منجر شده است که اطلاعات سودمندی از مظنونین به دست آید.

با اینحال، «جان برنان» رئیس کنونی سیا گفته بود که اگر به او دستور داده شود که تکنیک‌های خشن بازجویی را از سر بگیرد، از سمت خود استعفا خواهد کرد.

پومپئو همچنین از منتقدان ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا از برجام هستند که طبق آن تحریم‌های اقتصادی در قبال اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران لغو شد.

وی همچنین متعهد شد که توافق هسته‌ای ایران را لغو کند و در میزگردی در سال 2014 با خبرنگاران پیشنهاد داد که تأسیسات هسته‌ای ایران را بمباران کنند.

با اینحال، پومئو مواضعی را اتخاذ کرده که در تضاد با مواضع ترامپ می‌باشد و بعنوان مثال با اقدامات روسیه در اوکراین و همچنین حمایت نظامی از «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه مخالف است.
منبع: فارس
نظرات بینندگان