کد خبر: ۳۱۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۰۷ - ۲۰ تير ۱۳۹۰

با فواید شیر آشنا شوید

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد یک لیوان شیر احتمالا حاوی بیست مسکن، آنتی بیوتیک و هورمون رشد است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تحقیقات دانشمندان نشان می دهد یک لیوان شیر احتمالا حاوی بیست مسکن، آنتی بیوتیک و هورمون رشد است.

به گزارش انتخاب، دانشمندان پس از انجام آزمایش های بسیار دریافتند مجموعه ای از مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان بیماری ها در حیوانات و انسان ها در نمونه های شیر گاو، بز و شیر مادر وجود دارد.

 با اینکه دُز این داروها برای تاثیر گذاری بر افرادی که شیر مصرف می کنند بسیار اندک است اما نتایج تحقیقات نشان داد مواد شیمیایی حاصل ساخته انسان در زنجیره غذایی موجود است. در این میان شیر گاو حاوی بیشترین میزان داروهای نام برده است.

 محققان بر این عقیده اند برخی از این داروها و هورمون های رشد یافت شده در شیر دام ها از طریق مواد غذایی دام ها یا آلودگی های موجود در مزرعه به بدن آنها وارد می شود. یک گروه مغربی - اسپانیایی بیست نمونه از شیر گاو تولیدی در اسپانیا و مغرب را به همراه نمونه های شیر بز و شیر مادر بررسی کردند.

 نتیجه تحقیق آنها که در مجله علم شیمی مواد غذایی و کشاورزی به چاپ رسیده است نشان داد شیر گاو حاوی داروهای ضد التهاب، مفنامیک اسید، نیفلومیک اسید و کتوپروفن است که معمولا به عنوان مسکن در حیوانات و انسان ها استفاده می شود. این شیر حاوی هورمون 17 - بتا- استرودیول 17-beta-estradiol یک نوع هورمون رشد است.
نظرات بینندگان