arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۸۴
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۹ - ۲۰ تير ۱۳۹۰

گزارش کیهان از چگونگی شکل گیری گروه 8+7

کیهان نوشت: رايزني هاي اصولگرايان براي دستيابي به ساز و كار وحدت و همگرايي در انتخابات مجلس نهم بالاخره به سرانجام رسيد و تركيب اوليه مدل موسوم به 8+7 تقريبا نهايي شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کیهان نوشت: رايزني هاي اصولگرايان براي دستيابي به ساز و كار وحدت و همگرايي در انتخابات مجلس نهم بالاخره به سرانجام رسيد و تركيب اوليه مدل موسوم به 8+7 تقريبا نهايي شده است.
كميته 15 نفره كه اكنون مورد اجماع كليه احزاب و گروه هاي اصولگراست به اذعان طيف وسيعي از فعالين سياسي مي تواند بهترين و جامع ترين مدل حضور اصولگرايان در انتخابات مجلس نهم باشد.
مدلي كه پيش از اين در قالب 6+5 در انتخابات مجلس هشتم هم با موفقيت تجربه شده بود.
بر اين اساس كميته 3 نفره كه مولود جلسات اصولگرايان با رئيس جمهور بود و البته روند پر فراز و نشيبي را تا به امروز طي كرد با افزوده شدن 4 عضو روحاني، به 7 نفر افزايش يافت و عنوان «كميته داوري و نظارت» را به خود اختصاص داد.
به گفته حجت الاسلام سالك، حضرات آيات سيدهاشم حسيني بوشهري و عباس كعبي از جامعه مدرسين و حجج اسلام سيدرضا تقوي و سيدمحمدحسن ابوترابي فرد از طرف جامعه روحانيت براي اين كميته معرفي شدند كه با تركيب اين 4 نماينده با كميته 3 نفره سابق، تركيب كميته 7 نفره مشخص شد.
وي همچنين افزود: مقرر شد كه اين كميته 7 نفره، فعاليت خود را تحت عنوان «داوري و نظارت» ادامه دهد.
اطلاعات دريافتي كيهان نشان مي دهد كه آيت الله يزدي نقش برجسته اي در نهايي شدن اين تركيب داشته است. وظيفه اين كميته اين خواهد بود كه بدون ورود به بحث مصاديق، در صورت بروز اختلاف و ناهماهنگي از موضع ناظر و حكم مسئله را ميان 8 عضو ديگر حل و فصل نمايد.
اطلاعات دريافتي خبرنگار كيهان نشان مي دهد تركيب نهايي اين كميته به اين شكل است كه دو نفر از جبهه پيروان خط امام و رهبري، دو نفر از جمعيت ايثارگران و اصولگرايان تحول خواه، يك نفر به نمايندگي از باقر قاليباف، يك نفر به نمايندگي از علي لاريجاني و دو نفر نيز به نمايندگي از گفتمان سوم تير در آن شركت خواهند داشت.
اگرچه تركيب نمايندگان حقيقي اين تشكل ها در كميته 8 نفره هنوز به طور كامل روشن نشده اما دراين زمينه پيشرفت هاي مهمي رخ داده است.
در كنار اين 7 نفر، گروه 8 نفره اي نيز از سوي اصولگرايان پيش بيني شد تا ضمن تقسيم عادلانه حضور همه طيف هاي اصولگرا در فرايند تصميم سازي، بتواند وجه اجرايي اين راهبرد را عهده دار شود.
در اين رابطه نيز سخنگوي جامعه روحانيت تصريح كرد كه كميته 8 نفره با تركيبي از سران اصولگرايي و با عنوان «كميته فعاليت هاي اجرايي حركت اصولگرايي» كار خود را آغاز خواهد كرد.
وي درباره تركيب اين كميته گفت: كميته 8 نفره تركيبي از جبهه پيروان خط امام و رهبري، جمعيت ايثارگران، جمعيت رهپويان و ساير جريان هاي مختلف اصولگرايي است.
هرچند گزينه هاي مطرح شده براي عضويت در كميته 8 نفره موسوم به اجرايي، هنوز قطعي نشده اما گمانه زني هاي فراواني در اين زمينه شكل گرفته و البته افرادي نيز به همين منظور از سوي احزاب مطرح شده اند.
درباره جبهه پيروان خط امام و رهبري موضوع تقريبا روشن است و سخنگوي اين جبهه اطلاعات لازم را اعلام كرده است.
كمال سجادي در اين رابطه از معرفي 4 نماينده اين تشكل براي عضويت در كميته وحدت اصولگرايي خبر داده و گفته است كه شوراي مركزي اين جبهه، محمدرضا باهنر، منوچهر متكي، محمد نبي حبيبي و محسن كوهكن را به اين منظور معرفي كرده است.
بنابراين گزارش قرار است در يك رقابت درون گروهي از اين 4 نفر، 2 نفر براي حضور در كميته 8 نفره انتخاب شوند.
براساس اخباري كه هنوز رسما تاييد نشده، ايثارگران و رهپويان، قرار است حسين فدايي و عليرضا زاكاني را به نمايندگي از خود عازم اين كميته كنند. نماينده علي لاريجاني و محمد باقر قاليباف هنوز روشن نشده است.
دو نفر باقي مانده براي تكميل اين 8 نفر، هم به گرايشات متمايل به گفتمان سوم تير تعلق دارد كه البته تا امروز زاويه خود را با جريان انحرافي به خوبي ترسيم كرده اند. در اين ميان هم گزينه هايي به طور جدي مطرح است كه البته هيچكدام رسما تاييد و اعلام نشده اند؛ شايد بتوان صفارهرندي و آقاتهراني و محصولي را به عنوان گزينه هايي مطرح كرد كه بيشترين شانس را براي معرفي شدن از جانب اين جريان دارند.
با اين حال آنچه در اين ميان از اهميت ويژه اي برخوردار است اعتقاد و اعتماد عمومي اصولگرايان به اين مدل است كه توانسته تمامي اصولگرايان را پوشش داده و وحدت دامنه وسيعي از طيف هاي موجود در اين جريان را محقق سازد.
اجماع، ضرورتي گريزناپذير
اكنون ديگر ترديدي در اين موضوع وجود ندارد كه تنها نقطه اميد جريان فتنه براي عرض اندامي مجدد در عرصه سياسي كشور از حد گذشتن اختلافاتي احتمالي ميان اصولگرايان است كه به طور جدي در كمين آن نشسته اند.
تلاش چشمگير بزرگان اصولگرايي براي دستيابي به مدلي جامع در جهت انسجام بخشي به كنش سياسي اين جريان حاوي اين پيام براي بدنه اجتماعي است كه قوه عاقله اصولگرايان ضرورت پرهيز از اختلاف و تفرق در شرايط حساس فعلي را كاملا درك كرده است.
اصولگرايان امروز به اين جمع بندي رسيده اند كه لازم است با تمركز بر نقاط مشترك، زنجيره اي مستحكم را در برابر دو جريان فتنه و انحراف ايجاد كنند.
بخشي از اين ضرورت ناشي از فضاي داخلي كشور است. خصوصا از اين رو كه برخي از سران جريان فتنه به شدت به اين موضوع اميد بسته اند كه با متفرق شدن اصولگرايان، نوعي «اغتشاش گفتماني» در بين نيروهاي هوادار انقلاب ايجاد شود و در نتيجه گفتماني به نام اصولگرايي به پايان برسد.
بخش دوم اين ضرورت مربوط به طرف خارجي و طراحي هاي خطرناكي است كه براي آينده كرده است. اكنون در اين باره ترديدي وجود ندارد كه دشمن خارجي بيش از هر چيز در ماههاي آينده روي افزايش منازعه قدرت در ايران و در نتيجه آن افزايش نارضايتي داخلي تمركز كرده است كه طراحي مدلي براي اجماع اصولگرايان مي تواند بخش عمده اي از اين طراحي را خنثي كند.
جالب است كه اخيرا مصطفي تاج زاده نيز خطاب به فعالين اصلاحات تاكيد كرده است كه مراقب باشيد در تلاش هاي انتخاباتي خود، حساسيت مشترك اصولگرايان را براي اجماع بر مقابله با اصلاحات برانگيخته نسازيد. به اين ترتيب روشن است كه جريان فتنه در برنامه ريزي هاي آينده خود محاسبه جدي روي اختلافات دروني اصولگرايان كرده و بويژه اميد دارد كه طرح موضوع جريان انحرافي جبهه اصولگرا را به بن بست برساند.اما طراحي سازوكار جديد نشان مي دهد موضوع جريان انحرافي همانند مسئله فتنه 88 نه فقط به عاملي براي تفرق اصولگرايان تبديل نشده بلكه به وحدت آنها كمك هم كرده است.
جوسازي هاي ضدانقلاب
با توجه به روشن شدن دورنماي وحدت اصولگرايان، خيز انتخاباتي فتنه گران اين بار نيز از مدتها پيش از انتخابات، شروع شده است.
فتنه گران اين روزها فارغ از بهره گيري از تمام توان و امكانات خود در تلاشند تا زمينه را براي بازسازي دوباره فتنه 88 و مخدوش ساختن مشاركت مردم پاي صندوق ها، فراهم آورند. موج رسانه اي ايجاد شده پس از اظهارنظر فرمانده سپاه در خصوص اظهارات خاتمي و القاي توهم دخالت دولت در مهندسي انتخابات آتي همگي گوشه اي از اين تلاشها براي ضربه زدن به منافع ملي است.
اصلاح طلبان كه اين بار مي دانند كه توان برپايي مجدد غائله هاي خياباني و اثربخشي اجتماعي را نداشته و هرگز نخواهند توانست در ميان لايه هاي مردمي، جايگاهي براي خود دست و پا كنند، تمام همت خود را براي ايجاد چالش هاي سياسي در روند برگزاري انتخابات مصرف كرده اند.
اخبار ضد و نقيضي كه با همين هدف از سوي رسانه هاي ضدانقلاب مكرر منتشر مي شود، شاهد گويايي بر همين ماجراست. اصلاح طلبان، طي روزهاي اخير و در جريان رايزني هاي جريان اصولگرا براي نهايي كردن مدل 8+7، تلاش فراواني كردند تا با طرح نام آيت الله جنتي به عنوان يكي از گزينه هاي اصولگرايان در كميته وحدت، زمينه را براي وارد كردن اتهامات قديمي به شوراي نگهبان هموار كنند.
اين خبر اما به سرعت از سوي ترقي عضو شوراي مركزي حزب موتلفه تكذيب شد. وي حضور آيت الله جنتي در جمع انتخاباتي آيات مهدوي كني و يزدي را شايعه عنوان كرد و گفت: اين شايعات براي جلوگيري اصولگرايان از موفقيت در كسب وحدت حداكثري طراحي شده است.
با اين حال مي توان ديد كه بازي «مخدوش سازي انتخابات» از هم اكنون مجدد آغاز شده كه جلوگيري از آن اين بار دقت نظر و هماهنگي بيشتري را در بخش اجرايي انتخابات طلب مي كند.
     
نظرات بینندگان