arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۳۸۹
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۰۸ - ۲۲ تير ۱۳۹۰

کمردرد؛ از علل تا سرانجام

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر احمد محمود آبادي: ستون فقرات از اجزا و بافتهاي مختلفي تشکيل مي شود که شامل نخاع، مهره ها، ديسک و عضلات اطراف ستون فقرات است. هر آسيبي که به هر کدام از اجزاي تشکيل دهنده در ستون فقرات برسد، باعث کمردرد مي شود. علاوه بر علل موضعي، گاهي اوقات علت کمردرد جاي ديگري است، اما درد در کمر احساس مي شود که به اين نوع از دردها دردهاي راجعه گفته مي شود. بيماريهاي کليه مثل عفونتها و سنگهاي کليوي، بيماريهاي لگن مثل عفونت رحم و تخمدانها يا بدخيمي هاي اين دو عضو، همچنين بيماريهاي پروستات در مردان از علل دردهاي راجعه در بيماران مبتلا به کمردرد مي باشند.

علل اصلي کمردرد عبارتند از:

علل مربوط به مهره ها، علل مربوط به ديسک/ مفاصل بين مهره ها، گيامان ها، ريشه هاي عصبي، عضلات دور ستون فقرات، انتشار درد از جاي ديگر به کمر (دردهاي راجعه از کليه ها، لگن، روده ها)، بدخيمي ها

شايع ترين علت کمردرد

رگ به رگ شدن و کشيدگي کمر به عنوان شايع ترين علت کمردرد مي باشد.
بسياري از بيماران با پيچ خوردگي يا رگ به رگ شدن مچ پا آشنا هستند و بسيار ديده اند که گاهي بر اثر پايين آمدن از پله ها، کنده شدن پاشنه کفش و يا فرو رفتن پا در يک گودي کوچک، درد و محدوديت حرکت در مچ پا تا مدتهاي زياد همراه بيمار بوده است.
کمردرد ناشي از رگ به رگ شدن يا کشيدگي در اجزا (ليگامان، تاندون، عضلات) مي تواند ناگهاني و به دنبال يک فشار شديد به کمر مثل بلند کردن جسم سنگين، هل دادن يک ماشين و يا يک فعاليت ورزشي خارج از توان باشد. مي تواند همچنين به آهستگي و در دراز مدت به دنبال اقداماتي مثل بدنشستن، جابه جايي وسايل سنگين و خارج از توان فرد براي مدت طولاني باشد.
اين نوع کمردرد بصورت معمول يک طرفه است و با استراحت بهتر مي شود و با کارکردن تشديد مي يابد. همچنين ايستادن يا خم شدن، کمردرد را بيشتر مي کند.

سرانجام اين بيماري

اين نوع کمردرد معمولاً خود به خود و در مدت چند روز با استفاده از اقدامات درماني ساده حمايتي مثل استراحت، گرما درماني يا استفاده از داروهاي مسکن ضدالتهابي يا شل کننده عضلاني بهبود مي يابد و نيازي به اقدامات تشخيصي جدي مثل سي تي اسکن يا ام. آر. آي نيست.
وقتي بيمار بر روي شکم بخوابد و پزشک عضلات، تاندون ها يا ليگامان هاي پشت او را لمس کرده يا فشار بدهد، در نقطه هاي خاص که دچار کشش شده اند بيمار احساس درد مي کند.
عکس ساده که از مهره هاي کمر گرفته مي شود، حالت طبيعي دارد و بيمار علايم درگيري اعصاب کمري مثل عصب سياتيک را ذکر نمي کند، يعني از سوزش و گزگز و مور مور در اندام تحتاني شاکي نيست. اگر از بيمار شرح حال گرفته شود و راديوگرافي ساده انجام شده در حد نرمال باشد به اقدام تشخيصي بيشتر مثل ام. آر. اي و سي تي اسکن نيازي نيست.
نظرات بینندگان