کد خبر: ۳۱۴۵۴
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۷ - ۲۲ تير ۱۳۹۰

آیت‌الله صافی: تطبیق روایات ظهور بر افراد را محكوم كنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید، در پیامی به مناسبت دهه مهدویت و نیمه شعبان آورده اند: شایسته است میلاد آن عزیزی كه قهرمان این ظهور و به امر خدا، سازنده‌ی جهان نوین و عصر طلائی اسلام است را همه جشن بگیرند و به هم تبریك بگویند و از خداوند، تعجیل ظهور آن حضرت را مسالت نمایند.

متن پیام ایشان به شرح زیر است:

بسم‌اللّه الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما كنّا لنهتدی لولا أن هدانا الله
اللّهم صل علی محمد و آل محمد. اللّهم و إن ابلیس المتمرد اللعین قد عشّش و كثرت جنوده و ازدحمت جیوشه و انتشرت دعاته فی اقطار الارض فاضلّوا عبادك و افسدوا دینك و حرّفوا الكلم عن مواضعه و جعلوا عبادك شیعاً ‌متفرقین و احزاباً ‌متمرّدین و قد وعدت نقض بنیانه و تمزیق شأنه؛ فأهلِك أولادَه و جیوشَه و طهّر بلادَك من اختراعاته و اختلاقاته و اَرِحْ عبادك من قیاساته و مذاهبه و اظهر دینك و عجّل فرج ولیك و اجعلنا من انصاره و من العاملین لمرضاته فی غیبته.
(قسمتی از دعاء بعد از زیارت حضرت امام حسن عسكری‌علیه‌السلام)

خداوند متعال را بر نعمت ولایت حضرت خاتم الاوصیاء و شمس آسمان اِصطفا، ‌بقیة‌الله فی الارضین، الخلف الهادی المهدی مولانا الامام الثانی عشر ارواح العالمین له الفدا سپاسگزاریم.

دهه مباركه مهدویت و عید بزرگ الهی و جهانی ولادت با سعادت آن حضرت را به عموم مردم عدالت‌خواه و ظلم‌ستیز، خصوصاً شیعیان و منتظران روز بزرگ و عصر ظهور آن حضرت تبریك عرض می‌نماییم؛ ظهوری كه هر چه بشر، دوران‌ها را پشت سر بگذارد و عصرهای بسیار بر جهان بگذرد، ‌عالم سپری نخواهد گشت تا آن ظهور تحقق یابد.

همه مسلمانان؛ از سنی و شیعه، بر این اتفاق دارند كه بر حسب حدیث قطعی الصدور از حضرت رسول اعظم صلی الله علیه و‌آله و سلم: اگر از دنیا باقی نماند مگر یك روز، ‌خداوند متعال آن روز را آن‌قدر طولانی می‌فرماید كه حضرت مهدی آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین ظهور فرماید و عالم را پر از قسط و عدل نماید، چنان‌كه پر از ظلم و جور شده باشد.

آری! شكی نیست كه دنیا چنین دوره و عصر و زمانی را در پیش دارد، و سیر شب و روز و حركت ماه و خورشید، بسوی آن روز است. و اگر چه مثل قیامت دور باشد، به مضمون (اقتربت الساعة) در حساب‌های الهی نزدیك است، و اگر هرچه به تأخیر افتد و عصر غیبت طولانی شود جز مؤمنان قوی الاعتقاد و ثابت الایمان -كه خدا دل آنها را به ایمان، امتحان فرموده است- كسی به ایمان به امامت آن حضرت باقی نماند؛ و اگر چه در عصر غیبت، دشواری‌ها پیش می‌آید و افراد ریاست‌خواه، دعاوی باطله می‌نمایند و خود یا اوضاع و احوال را به شرایط خاص ظهور آن حضرت جلوه می‌دهند و گمراهی‌ها زیاد می‌شود و تصرفات و تحریفات در احكام صورت می‌گیرد و بطور كلی، حلال خدا حرام و حرام خدا حلال، و اختلاط زن و مرد و ملاهی و مناهی و لهو و لعب رایج می‌شود و منكر، معروف و معروف، منكر می‌گردد؛ اما در عین حال، سیر حقیقی به‌سوی آن روز كمال و عدل جهانگیر است. عكس‌العمل جهالت‌ها و ضلالت‌ها و ظلم و ستم‌ها، چنان دوران عزیز است.

عصر غیبت، عصر تمحیص و تخلیص است. همه امتحان می‌شوند؛ زمامداران و حكومت‌‌ها یكی پس از دیگری آن‌قدر امتحان می‌شوند كه اكثریت ناامید می‌گردند و با یك صدای الهی و صیحه آسمانی بیدار و هشیار می‌شوند. این ظهور، بشارت انبیاء گذشته و كتب آسمانی قبل از اسلام و بشارت قرآن مجید است.

شایسته است میلاد آن عزیزی كه قهرمان این ظهور و به امر خدا سازنده‌ی جهان نوین و عصر طلائی اسلام است را، همه جشن بگیرند و به هم تبریك بگویند و از خداوند، تعجیل ظهور آن حضرت را مسئلت نمایند.

این ظهور، روز پایان استضعاف و روز حكومت صالحان است؛ نظامی كه امیرالمؤمنین علیه‌السلام با كمال تأكید، آن را بشارت داده است.

مطالب و مسائل مهمی كه باید در این ایام فرخنده و مجالس جشن و سخنرانی عنوان شود زیاد است كه در این مقاله، مجال عرض و بیان آن نیست. تنها به مواردی از آن اشاره می‌كنم:

1. بر حسب حدیث مشهور و مسلم بین الفریقین (من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة ‌جاهلیة)، ‌معرفت امام، اعتبار و اهمیت بسیار بالایی دارد كه اگر كسی بمیرد -در هر عصر و زمانی- امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت مرده است.

تأكیدی از این بالاتر نیست. پیام‌های این اعلام، آموزنده و معرفت‌بخش است. همه باید امام زمان را بشناسند و به او معرفت داشته باشند تا به مردن جاهلیت نمیرند و به مثل آنچه در السنه و افواه بین عوام و افراد بی‌معرفت مطرح می‌شود، از قربِ ظهور و تطبیق بعض روایات بر اشخاص، اعتنا نكنند و این زمزمه واهی در جامعه‌ی ولایی و صاحب معرفت مطرود و محكوم گردد.

بنابراین باید در حوزه‌ی امام‌شناسی، همه وارد شوند و مقالات و سخنرانی‌ها بسیار باشد. كتاب‌های مستند تألیف گردد كه دیگر مثل این صحنه‌ی اخیر تجدید نشود و اسم ظهور و قرب ظهور، وسیله‌ی نیل به مقاصد شخصی و ریاست‌طلبی نگردد.

2. این ایام مبارك و جشن و عید نیمه شعبان را همه مخصوصاً نسل جوان، باید غنیمت بدانیم و آن را فرصتی برای تجدید عهد با آن حضرت و بررسی حال و وضع خود، جامعه و زن و مردِمان و مسئولان بدانیم؛آیا به آن حضرت نزدیك‌تر شده و انتظارات ایشان را از خودمان و از نظام برآورده كرده‌ایم؟ در امر به‌معروف و نهی از منكر و حفظ سنت‌های الهی و هویت اسلامی، قضاء حوائج عبادالله، خصوصاً طبقه محروم و احیاء دین و استقلال و قطع نیاز از بیگانگان چه پیشرفت‌هائی داشته‌ایم؟ به امور و ارزش‌های اخلاقی و حقیقی اهمیت می‌دهیم یا مطالب بی‌ارزش را ترویج می‌كنیم؟! در مبارزه با تهاجم فرهنگی و غرب‌گرائی -كه به زبان می‌گوئیم- در عمل چگونه‌ایم؟

3. شب نیمه‌ی شعبان، مثل شب‌های قدر یكی از شب‌های مقدسه سال است كه باید غنیمت شمرد؛ شب دعا و توجه به خداوند متعال و توبه و استغفار و اعمال خیر و احسان است، و شب پاك‌سازی دل‌ها از غلّ و غش و كینه‌توزی و افكار و نیّات پلید می‌باشد. در این شب، همه با نیت پاك،‌ دست انابه و تضرع به درگاه خداوند متعال برداشته و فرج موفور السرور حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف را از خداوند متعال مسئلت می‌نماییم.

مبادا این جشن‌ها و شادی‌ها كه از شعائر دین و اعلام وجود و افتخار به ولایت ائمه طاهرین علیهم‌ السلام است، به گناه و لهو و لعب و غنا و طرب آلوده گردد.

در پایان از خداوند برای همه عزیزان؛ برادران و خواهران، توفیق الهی و دعا و عنایات حضرت ولی عصر ارواح العالمین له الفدا را مسألت می‌نمایم. لطف الله صافی - شعبان المعظم 1432
نظرات بینندگان