کد خبر: ۳۱۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۷ - ۲۴ تير ۱۳۹۰

ابطال پروانه مهندسین ناظر دخیل در ریزش ساختمان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر راه و شهرسازی گفت: پروانه مهندسین ناظر دخیل در ریزش ساختمان باطل می‌شود.

علی نیكزاد در گفتگو با  مهر در زمینه نحوه نظارت و برخورد وزارت مسكن و سازمان نظام مهندسی بر مهندسان ناظری كه در حوادث ریزش ساختمان دخیل هستند، گفت: مردم در ساخت مسكن ناظری را از مهندسین انتخاب می كند كه خیالش به لحاظ خدمات فنی و مهندسی راحت باشد.

وزیر راه و شهر سازی ادامه داد: حال این مهندس ناظر از لحظه گودبرداری تا اتمام كار بر روند فعالیتها اشراف داشته و در این زمینه مسئولیت مستقیم دارد.

وی در زمینه پاسخگویی نهادهایی كه به اشخاص مجوز نظارت می دهند نیز گفت: وقتی ما دانشگاه و استاد مربوط به این كار را داریم ، باید هر عملیاتی بر اساس قواعد علمی و قانونی انجام شود.

نیكزاد در عین حال گفت: البته ما تاكید كرده ایم كه نظام مهندسی و شهرداریها به موضوع ریزش ساختمانها جدی تر نظارت داشته و پیگیری كنند و به گونه ای اقدام كنند تا ما شرمنده مردم نباشیم.

وی در پاسخ به این سئوال كه آیا نمی توان با موضوع ساخت و سازها سخت گیرانه تر برخورد كرد تا چنین حوادثی رخ ندهد و یا به حداقل برسد، گفت: الان شورای انتظامی پروانه خیلی از همكارانی را كه قصور می كنند، باطل می كند.

وزیر راه و شهر سازی تصریح كرد: حتی در پی وقوع چنین حوادثی مواردی از ضبط تا یكسال توقیف پروانه بعضی از روسای نظام مهندسی استانها را داشته ایم.

نیكزاد در عین حال افزود: برخورد ما با متخلفان تنها در حد صنفی و انتظامی است و اگر قصور مهندس ناظری منجر به خسارت جانی و مالی شود، قوه قضائیه هم آن فرد را به عنوان مسئول حادثه به دادگاه فرا می خواند.

وی در نهایت تاكید كرد: برخورد با مقصرین چنین حوادثی را در شورای انتظامی صنفی به جد پیگیری می كنیم.

نظرات بینندگان