arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۷۶۷
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۱ - ۲۶ تير ۱۳۹۰

عرضه گوشت بز به جای گوشت گوسفند!/وزارت بازرگانی: ایرادی ندارد!

پاسخ مسئولان وزارت بازرگانی نسبت به احتمال عرضه گوشت بز به جای گوشت گوسفند این است که فروش گوشت با عنوان گوشت مخلوط که شامل گوشت بز و گوشت گوسفند بی‌کیفیت باشد اشکالی ندارد اما اگر گوشت بز را به جای گوشت گوسفند بفروشند تخلف است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا: پاسخ مسئولان وزارت بازرگانی نسبت به احتمال عرضه گوشت بز به جای گوشت گوسفند این است که فروش گوشت با عنوان گوشت مخلوط که شامل گوشت بز و گوشت گوسفند بی‌کیفیت باشد اشکالی ندارد اما اگر گوشت بز را به جای گوشت گوسفند بفروشند تخلف است.

طبق آمارهای اعلام شده توسط معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی در حالی که میزان تولیدات گوشت گوسفندی سالانه کشور 345 هزار تن است، بیش از 127 هزار تن گوشت بز نیز سالانه تولید می‌شود. با این آمار وزارت جهاد کشاورزی، به نظر می‌رسد نوع گوشت‌های مصرفی کشور در کنار گوشت گوسفندی، گوشت بز هم است که امکان دارد گاهی این دو یکی انگاشته شوند.

یک مقام مسئول وزارت بازرگانی نیز تایید می‌کند که فروش گوشت با عنوان گوشت مخلوط که شامل گوشت بز و گوشت گوسفند بی‌کیفیت باشد اشکالی ندارد اما اگر گوشت بز را که مخلوط با گوشت گوسفند است بخواهند مجزا با عنوان گوشت گوسفند عرضه کنند یا گوشت بز را به جای گوشت گوسفند بفروشند تخلف است.

مدیرکل دفتر تامین و توزیع وزارت بازرگانی در این مورد گفت: گوشت بز در مناطق مختلف کشور با فرهنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و طبیعتا عرضه‌کنندگان آن هم براساس قیمت‌هایی که خرید می‌کنند، آن را عرضه می‌کنند.

یدالله صادقی با بیان اینکه مصرف گوشت بز اشکالی و منعی ندارد، افزود: هر کالایی در بازار، در شرایط عرضه و تقاضا قیمت خودش را دارد و طبیعتا چناچه کالایی که ارزش کمتری دارد را بخواهند با کالایی که ارزش بیشتری دارد، بفروشند تخلف محسوب می‌شود و حتما بازرسان رسیدگی می‌کنند.

وی با اشاره به بازرسی‌های وزارت بازرگانی، متذکر شد: مشخصات فنی گوشتی که وارد شبکه می‌شود، بر روی آن درج می‌شود و در شرکت پشتیبانی امور دام تمام مشخصات کالا به دقت روی بسته‌بندی درج خواهد شد.

صادقی در پاسخ به این سوال که آیا این سخنانش به منزله آن است که اگر گوشتی از نوع گوشت بز باشد، روی آن نوع گوشت ذکر می‌شود؟ اظهار کرد: هر نوع گوشتی که باشد ذکر می‌شود.

 

* فروش گوشت بز به صورت مخلوط ایرادی ندارد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آن وقت این نوع گوشت را نمی‌توان به نام گوشت گوسفند عرضه کرد؟ اظهار کرد: به نام بره نمی‌دهند، وگرنه بز هم چیزی از گوسفند است. بز هم که گوسفند است و غیر از گوسفند که نیست. مثلا گوشت وارداتی به چند نوع ران، قلوه‌گاه و مورد دیگر تقسیم‌بندی‌ می‌شود که اگر بخواهید آن را به تفکیک خرید کنید طبیعتا قیمت آن گران‌تر است و یکسری از آن هم ارزان‌تر است. وقتی همه این‌ها را که در یک پکیج با یک قیمت واحد عرضه می‌کنند،‌ آن وقت ارزان‌تر است.

این مقام وزارت بازرگانی خاطرنشان کرد: تمام گوشت‌هایی که از نظر سازمان دامپزشکی کشور سالم هستند و قابلیت مصرف دارند را در واحدهای عرضه‌کننده به صورت مخلوط می‌توان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داد و به صورت مجزا هم هر کسی بخواهد گوشتی را مجزا بخرد طبیعتا قیمت آن گوشت گران‌تر است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهند مخلوط بفروشند مشکلی ندارد اما اگر مثلا نقره را به جای طلا بفروشند هم فروش نقره خلاف نیست اما اگر آن را به جای طلا بفروشند به اندازه تفاوت قیمت آن‌ها خلاف است.

 

* مشکل بهداشتی نباشد، حساسیتی نداریم

عباس قبادی، رییس سازمان بازرگانی تهران هم در این مورد با اشاره به نظارت دامپزشکی عنوان کرد: گوشت بز اگر مشکل بهداشتی نداشته باشد، حساسیتی نداریم و خود دامپزشکی باید این را تشخیص دهد.

با وجود این وی تصریح کرد: اگر بخواهند به جای گوشت گوسفندی، گوشت بز را عرضه کنند، این تخلف است. مثلا شما به قصاب می‌گوییم گوشت می‌خواهم یک گوشتی به شما می‌دهد که ممکن است گوشت بز هم باشد اما زمانی شما می‌گویید من گوشت گوسفندی می‌خواهم که اگر گوشت بز بدهد تخلف می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون از این نوع تخلف‌ها به ما گزارش نشده است.

رییس سازمان بازرگانی تهران با بیان اینکه "ما هم توزیع گوشت بز نداشتیم" متذکر شد: در ایامی که عرضه گوشت کمتر شده بود، نظر ما بیشتر این بود که گوشت گوسفندی عرضه شود.

نظرات بینندگان