arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۷۹۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۴ - ۲۶ تير ۱۳۹۰

رکورد فروش بنزین آزاد شکسته شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر نوشت :
 
همزمان با شکسته شدن فروش بنزین آزاد در سطح جایگاهها، در روزهای آینده سهمیه جدید بنزین خودروها به طور رسمی توسط دولت اعلام می‌شود.

از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین کشور به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت بنزین، میزان ذخیره بنزیم یارانه ای (100 تومانی) کارتهای هوشمند سوخت هم به کمترین میزان خود در پنج سال گذشته کاهش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حال حاضر در بیش از 90 درصد کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی ذخیره بنزین 100 تومانی به صفر رسیده است و در مجموع در شرایط فعلی کمتر از 250 میلیون لیتر بنزین یارانه ای در کارتها ذخیره سازی شده است.

به عبارت دیگر، در شرایط فعلی از مجموع 60 میلیون لیتر بنزین عرضه شده در سطح جایگاههای کشور کمتر از 1.5 میلیون لیتر بنیزن با نرخ یکصد تومانی در سطح جایگاههای عرضه می شود و در شرایط فعلی 70 درصد فروش جایگاهها با بنزین لیتری 400 تومانی (نیمه یارانه ای) انجام می شود.

رکورد فروش بنزین آزاد شکسته شد

 از ابتدای تیر ماه امسال و با آغاز فصل مسافرتهای برون شهری در سطح استانهای مختلف کشور متوسط مصرف بنزین ایران هم افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از ابتدای آغاز فصل تابستان تاکنون متوسط مصرف بنزین با افزایشی حدود سه میلیون لیتری از مرز 63 میلیون لیتر در روز عبور کرده است.

از سوی دیگر همزمان با فرا رسیدن تعطیلات ایام شعبانیه و با توجه به کاهش ذخیره بنزین 400 تومانی کارتهای سوخت، متوسط فروش بنزین آزاد با نرخ 700 تومانی در سطح جایگاهها افزایش قابل توجه ای یافته است.

پیگیری ها از شرکت ملی پالایش و پخش نفتی نشان می دهد در سه روز گذشته به طور متوسط روزانه بیش از 15 میلیون لیتر به طور متوسط بنزین 700 تومانی در سطح جایگاهها خریداری شده، حتی فروش آزاد این فرآورده استراتژیک نفتی روز گذشته از مرز 20 میلیون لیتر عبور کرده است.

پیش بینی ها حاکی از آن است امروز هم با توجه به بازگشت مسافران به محل سکونت خود متوسط فروش بنزین آزاد باز هم باید یک روند افزایشی روبرو شود.
 
اعلام جزئیات سهمیه جدید بنزین خودروها
 
از ابتدای مرداد ماه سالجاری با موافقت ستاد هدفمندی یارانه ها، سهمیه بنزین برخی از خودروهای عمومی به ویژه خودروهای عمومی برون شهری و فعال در مناطق گرمسیری به صورت منطقه ای تعیین خواهد شد.
 
بر این اساس از سال گذشته با موافقت رئیس جمهور طرح منطقه ای شدن سهمیه بنزین تاکسی‌ها در دستور کار ستاد هدفمندی یارانه ها قرار گرفت، به طوری که همزمان با آغاز فصل گرما و افزایش مصرف بنزین در خودروها به دلیل استفاده از کولر در استانهای گرمسیر همچون خوزستان، تاکسی های برون شهری این استان در اولویت اجرای این طرح قرار گرفتند.
 
در حال حاضر طرح منطقه ای شدن سهمیه بنزین تاکسی ها به دستور رئیس جمهوری به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ابلاغ و در ستاد هدفمندسازی یارانه ها تصویب شده است.
 
پیگیریهای ها از سطح دولت نشان می دهد در روزهای آینده به طور رسمی جزئیات سهمیه‌های جدید بنزین خودروها به طور رسمی توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اعلام خواهد شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
121
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۶
0
4
معمولا جيره‌بتدي و سهميه‌اي كردن كالا و خدمات در مواقع جنگ و بلاياي طبيعي قابل استفاده است ولي در كشوري كه دولتمردان آن ادع دارن تحيرمها هيچ تاثيري در امور جاري كشور نداشته اينطور اعمال چه توجيهي دارد؟؟/اگه به ادعاي دولت براي كاهش مصرف اين كار انجام شده چرا هنوز خودروسازان داخلي آشغال خودروهاي عصر حجر مثل پيكان و پرايد را با بالاترين تيراژ توليد ميكنند و به مردم بيچاره قالب ميكنند و البته سهم دولت رو هم نقدا پرداخت ميكنن؟؟چرا هنوزهم مردم ايران بايد مثل عقب مانده‌ترين مردم جهان از داشتن خودروي استاندارد و ايمن محروم باشند؟؟؟از ماست كه برماست......
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
خوابی یا بیدار؟ پیکان که خیلی وقته از رده خارج شده و تولید نمی شه؟ آها منظورت پیکان وانته؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۶
1
3
تورا بخدا هدفمندی را متوقف کنید واقعا شرایط سخت شده همه چیز گران شده
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
خدا را شکر ، اینجوریه دیگه؟
ناشناس
|
UNITED ARAB EMIRATES
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۶
0
3
روزی که پراید رو با این قیمت خریدم میگفتم حالا اگه کیفیت نداره ولی بنزین ارزون است حالا که بنزین با قیمت خارج میخریم چرا نباید با پول پراید ماشین های با کیفیت گلف فوکسواگن رو سوار بشم؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
مگه پراید باید چند باشه؟ ببخشید واقعا برام سئواله شده؟
نظرات بینندگان