arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۹۱۴
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۶ - ۲۷ تير ۱۳۹۰

مرز خسروی موقتا بسته شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر نوشت:


فرماندار قصرشیرین گفت: با هدف تامین امنیت و بررسی و رفع مسائل پیش آمده مرز خسروی از امروز تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

حسین پروین اظهار داشت: تا زمان بازگشایی مرز، کاروانهای زیارتی برای رفتن به عتبات می توانند از مرز مهران استفاده کنند.

وی یادآور شد: کشاورزان خانقینی به تصور کاهش میزان آب دریافتی خود از روخانه الوند به دلیل برداشت بیش از حد ایرانیان، به مسئولان خود فرصت داده بودند تا این مسئله پیگیری شود.

پروین ادامه داد: بدنبال این موضوع آنها یک هفته فرصت قائل شده بودند و اعلام کرده بودند که در صورت حل نشدن موضوع از حضور و عبور زائران ایرانی جلوگیری خواهند کرد.

فرماندار قصرشیرین گفت: این فرصت امروز ۲۷ تیرماه به پایان رسید و مسئولان ایرانی با هدف جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی، امروز مرز را بستند تا در فرصتی که مرز بصورت موقت بسته است با مسئولان عراقی رایزنی کرده و مسئله را حل کنند.

پروین تصریح کرد: البته کامیونها و تریلرهای حامل کالاهای صادراتی برای عبور از مرز مشکلی ندارند و فقط کاروانهای زیارتی نمی توانند از این مرز عبور کنند.

وی تاکید کرد: رایزنیها از همان روز اعتراض کشاورزان خانقینی یعنی ۱۹ تیرماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و امیدواریم این مسئله بزودی حل شود.

هفته گذشته تجمع کشاورزان عراقی در جاده های منتهی به شهر کربلا باعث توقف عبور کاروانهای ایرانی از مرز خسروی شد به گونه ای که دهها اتوبوس و صدها مسافر پشت مرزها معطل شدند.

مذاکره با مقامات عراقی از همان روز آغاز شد و آن روز این مشکل، مسئله ای خوانده شد که بزودی حل خواهد شد.

از آن روز تاکنون نیز کاروانها اجازه عبور از این مرز را نیافته اند.

کشاورزان عراقی معتقدند که بدلیل برداشت بی رویه آب الوند توسط کشاورزان ایرانی، کشاورزی آنها آسیب دیده است.

روزانه حدود دو هزار نفر از مرز خسروی به عراق می روند.
نظرات بینندگان