arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۹۳۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۹ - ۲۷ تير ۱۳۹۰

متن آخرین نامه صدام به هاشمی: آنچه می خواستید تحقق می یابد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
صدام در آخرین نامه خود به آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت :  «با این تصمیم ما، دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه آنچه را که می‌خواستید و بر آن تکیه می‌کردید تحقق می‌یابد ».

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی متن کامل آخرین نامه صدام حسین در ۲۳ مرداد ۱۳۶۹ برابر ۱۴ اوت ۱۹۹۰ به هاشمی رفسنجانی، جانشین وقت فرماندهی کل قوا را منتشر کرد.

در این نامه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای علی اکبر هاشمی رفسنجانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با توکل بر خدای قادر متعال و به منظور از میان برداشتن موانع از سر راه گشودن روابط برادرانه با همه مسلمانان و آن دسته از مسلمانان کشور همسایه ایران که برادری را برمی‌گزینند، و در جهت ایجاد فضا برای جوشش جدی با تمام مؤمنان در جهت مقابله با نیروهای شرور که بدخواه مسلمانان و امت عرب هستند و به انگیزه دور نگه‌داشتن عراق و ایران از شانتاژ و ترفندهای نیروهای شرارت‌طلب بین‌المللی و ایادی آنها در منطقه و هماهنگ با روح ابتکار عمل ما که با هدف تحقق صلح همه جانبه و همیشگی در منطقه در تاریخ ۱۲/۸/۱۹۹۰ اعلام شده و به منظور گرفتن بهانه‌های مانع جوشش از کف بهانه جویان متردد و ظنین و به خاطر اینکه هیچ یک از توانایی‌های عراق در خارج از میدان نبرد بزرگ بلا استفاده باقی نماند و به جهت بسیج این توانایی‌ها در جهت اهدافی که مسلمانان و اعراب شرافتمند بر حقانیت آنها اتفاق نظر دارند و برای جلوگیری از تداخل سنگرها و دور ساختن گمانها و تردیدها تا اینکه خیراندیشان راه خود را برای برقراری روابط طبیعی میان عراق و ایران بیابند و به عنوان بازده گفتگوهای فی‌مابین که به طور مستقیم از نخستین نامه ما مورخ ۲۱/۴/۱۹۹۰ تا آخرین نامه شما مورخ ۸/۸/۱۹۹۰ به طول انجامید و همچنین راه حل نهایی و روشن که هیچ بهانه‌ای برای بهانه جویان باقی نمی‌گذارد، تصمیمات زیر را اتخاذ نمودیم:

۱- با پیشنهاد شما مندرج در نامه جوابیه هشتم اوت ۱۹۹۰ که توسط آقای برزان ابراهیم تکریتی نماینده ما در ژنو از نماینده شما آقای سیروس ناصری دریافت شد و ناظر به لزوم مبنی قرار دادن عهدنامه ۱۹۷۵ می‌باشد، ضمن مرتبط دانستن آن با اصول مندرج در نامه سی ژوئیه ۱۹۹۰ ما، به ویژه در مورد مبادله اسرا و بندهای ۶ و ۷ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، موافقت می‌شود.

۲- براساس بند یک این نامه و مندرجات نامه سی ژوئیه ۱۹۹۰، ما آماده‌ایم هیأتی را به تهران اعزام کنیم و یا هیأتی از سوی شما به بغداد سفر کند تا ضمن تهیه موافقتنامه‌های مربوطه، موجبات امضای آن را در سطحی که مورد توافق قرار می‌گیرد، فراهم نمایند.

۳- به نشانه حسن نیت، ما عقب‌نشینی خود را از روز جمعه هفدهم اوت ۱۹۹۰ آغاز کرده و به جز یک نیروی سمبلیک در کنار مأموران مرزبانی و پلیس که برای انجام مأموریتهای روزمره در شرایط عادی، باقی می‌ماند، نیروهای خود را از مناطق رویاروی شما در طول مرز فرا خواهیم خواند.

۴- مبادله فوری و همه جانبه اسرای جنگ به هر تعدادی که در عراق و ایران در اسارت به سر می‌برند. و این از طریق مرزهای زمینی و از راه خانقین ـ قصرشیرین و راههای دیگری که مورد توافق قرار می‌گیرد صورت خواهد گرفت. ما آغازگر این اقدام خواهیم بود و از روز جمعه ۱۷/۸/۱۹۹۰ به آن مبادرت خواهیم کرد.

برادر علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری...

با این تصمیم ما، دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه آنچه را که می‌خواستید و بر آن تکیه می‌کردید تحقق می‌یابد و دیگر اقدامی جز مبادله اسناد باقی نمی‌ماند تا با هم از موضع مسؤولیت، نظاره گر واقعی حیات جدیدی سرشار از تعاون در سایه اصول اسلام باشیم، حقوق یکدیگر را محترم شمرده و بدین وسیله کسانی را که سعی می‌کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند از سواحل خود دور کنیم و چه بسا در جهاتی همکاری کنیم که در نتیجه آن خلیج ]فارس[ به دریاچه صلح و امنیت و عاری از ناوگانها و نیروهای بیگانه که در کمین ما نشسته‌اند، مبدل شود. مضافاً اینکه همکاری مزبور می‌تواند شامل جنبه‌های دیگر زندگی شود.

الله اکبر ولله الحمد

صدام حسین
رئیس جمهور عراق

23/محرم/۱۴۱۱ ه
14/اوت/۱۹۹۰ م
23 مرداد ۱۳۶۹
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
1
0
20 سال از اون زمان گذشته تازه یادشون افتاده نامه صدامو نشون بدن. خود صدام تا الان صدبار پوسیده. شاید میخوان به یاد بیارن هاشمی هم یه موقع برای خودش کسی بوده....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
0
0
خدالعنت کند او را که ایران رانابود کرد وجوانان عزیز ما را ازما گرفت.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
0
2
قابل انانیکه که میگویند خواص بی بصیرت !!!!!
ناشناس
|
AUSTRIA
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۷
0
0
گور به گور شده گبر. تو که اینقدر دلت برا مومنین و مسلمین می سوخت چرا جنگ رو شروع کردی؟ خدا ازت نگذره که جنگی رو شروع کردی که واسه ما و خودت جز خرابی هیچ چیزی نداشت. (کاش همون طور که فاتحه گذاشتن واسه اموات خوب یه ذکر لعنتی هم واسه این بی شرف میتونیستیم بخونیم.)
ناشناس
|
GERMANY
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۸
0
0
احمق تر از این صدام در خاورمیانه وجود نداشت یکبار با حمله به ایران حماقت خود را سر قرارداد الجزایر معلوم کرد.و با نوشتن این نامه در واقع داشت پایه های حمله به کویت را طرحریزی میکرد یعنی حماقت دوم.!!
علی
|
UNITED STATES
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
0
0
برادر هاشمی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این یارو حمله کرده به ما بعد میگه یه عده که نمیخواستن ایران و عراق با هم برادر باشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و باز هم ...برادر هاشمی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مرسی بابا اینا با هم پیمان برادری هم بستن؟؟؟؟؟؟؟؟
برادر هاشمی؟؟؟؟؟؟؟؟
خدا ایشاالله صدام رو روبروی مختار مهشور کنه تا بفهمه یه من ماست چقدر کره داره!!!!!!!!!
نظرات بینندگان