کد خبر: ۳۲۱۹۱
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۴ - ۲۹ تير ۱۳۹۰

تحصن مصري ها در ميدان التحرير قاهره ادامه دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تحصن مصری ها در میدان التحریر قاهره ادامه دارد و از مصری ها برای شرکت در سه تظاهرات میلیونی دعوت شده است.

 به گزارش انتخاب به نقل از شبکه تلویزیونی المنار ، دولت مصر سوگند خود را مقابل شورای نظامی حاکم بر این کشور که قرار بود دیروز سه شنبه انجام شود به علت نیاز عصام شرف نخست وزیر مصر به استراحت در پی کسالت جسمی ، به تعویق انداخت.

سخنگوی دولت مصر خبرها را در خصوص استعفای عصام شرف تکذیب کرد . از طرف دیگر تحصن مصریها در میدان التحریر در مرکز شهر قاهره در مخالفت با ترمیم کابینه ادامه دارد. احمد فرحات گزارشگر المنار در گزارشی با اشاره به تعویق سوگند دولت مصر به علت وضع نامناسب

 جسمی عصام شرف در پی ترمیم کابینه و وضع کشور و فشارهای سیاسی و مردمی به وی گفت : عدم حضور شرف در عرصه سیاسی مصر باعث رواج شایعاتی در پایگاههای اینترنتی شده است تا جاییکه دولت مصر استعفای نخست وزیر را تکذیب و اعلام کرد وی بازخواهد گشت اما برای بازگشت عصام شرف زمانی تعیین نکرد .

اما احزاب و گروههای مصری به خصوص آنهایی که به صورت مستقیم در انقلاب ژانویه شرکت کردند به تظاهرات خود ادامه می دهند و خواستار تشکیل دولتی هستند که پاسخگوی خواسته های آنها باشد و دستاوردهای انقلاب را حفظ کند .

تحصن کنندگان در میدان التحریر برای اقامت طولانی مدت آماده می شوند و به چادرها برق رسانی کرده اند تا چادرها را به پنکه و تلویزیون مجهز کنند و مراکز درمانی ایجاد کرده اند تا برای هرگونه تحولی آماده باشند. علاوه بر تحصن کنندگان که حذف کامل سران رژیم حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر را از دولت کنونی خواستارند سه دعوت نیز برای شرکت در تظاهرات میلیونی مطرح شده است .

یکی از این دعوتها به تحصن کنندگان در میدان التحریر تعلق دارد . تحصن کنندگان در میدان التحریر خواسته اند مردم زیر پرچم انقلاب متحد شوند و شعارهای فردی را کنار گذارند و خواسته های جمعی انقلابیون را اعلام کنند . دعوت دوم نیز به احزاب ناصری مربوط می شود و آنها از مصریها خواسته اند با شعار عدالت اجتماعی تظاهرات کنند . سومین دعوت نیز برای برخی جریانهای اسلامی با شعار هویت و ثبات است.

در کنار این رقابت سیاسی بار دیگر صحبت از ریاست جمهوری با منتشر شدن نتایج یک نظرسنجی در پایگاه اینترنتی نیروهای مسلح در فیس بوک به سخن روز تبدیل شده است.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد محمد البرادعی بر دیگر نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری پیشی گرفته است .پس از البرادعی نیز محمد سلیم العوا قرار دارد.
نظرات بینندگان