کد خبر: ۳۲۱۹۲
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۲۹ تير ۱۳۹۰

نتيجه ده سال جنگ در افغانستان چه بود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تحلیلگران عقیده دارند نتیجه ده سال جنگ در افغانستان به رغم دستاوردهای مثبت برای مردم این کشور ، تبعات منفی نیز بوده است که مهمترین انها افزایش حملات انتحاری نیروهای طالبان است.

به گزارش سرویس بین الملل "انتخاب" به نقل از فرانس پرس، نیروهای غربی از ده سال پیش در افغانستان حضور دارند.

در سال 2001 پس از سوءقصدهای یازدهم سپتامبر نیروهای خارجی افغانستان را حضور یافتند.در این بین نیروهای فرانسوی در چارچوب نیروی بین المللی کمک به امنیت کشور شرکت کرده اند. این ائتلافی نظامی گسترده است که امریکاییها جایگاه مهمی در ان دارند. چهل و هشت کشور با یکصد و پنجاه هزار نیرو تحت فرماندهی ناتو در افغانستان به عملیات پرداختند.

هدف از این عملیات مبارزه با تروریسم و بازگرداندن صلح به افغانستان بود. در سال دوهزار و دو حدود هفتصد سرباز فرانسوی در افغانستان حضور داشتند اما در سال های دوهزار و هفت و دو هزار و هشت به تعداد نیروهای فرانسوی افزوده شد و به چهار هزار نفر رسید.

ده سال پس از اغاز جنگ نتایج ان چندان مثبت یا منفی نیست.

پی یر سِروان کارشناس مسائل نظامی فرانسوی گفت: مثبت ترین جنبه ان نابودی کامل القاعده در افغانستان است.

این گروههای تروریستی تا سطح فرماندهی نابود شدند و حتی شاهد کشته شدن بن لادن نیز بودیم.

اما در خصوص سایر نکات نمی توان در خصوص افغانستانی واحد و نتیجه ای واحد صحبت کرد چرا که امروزه شاهد چندین افغانستان هستیم و در برابر اوضاع متفاوتی در مناطق مختلف قرار داریم.

برخی مناطق کاملا تحت کنترل طالبان هستند که در انها دستگاه قضایی و پلیس و حتی سیاست انها نیز در سیطره طالبان است.

دیگر مناطق در حال مقاومت هستند و همچنان به دولت کرزای ابراز وفاداری می کنند . بر اساس این گزارش نمی توان گفت که نیروهای بین المللی در این جنگ شکست خورده اند یا پیروز شده اند.

حقایق این کشور بسیار پیچیده است اما نکته مسلم این است که شمار تلفات نظامیان هر سال افزایش یافته است.

در سال دوهزار و یک ، صرفا دوازده سرباز در ان کشور کشته شده بودند این رقم در سال دوهزار و دو به هفتاد نفر رسید در حالی که در سال دوهزار و ده شمار تلفات نظامی به هفتصد و یازده نفر رسید. فرانسه نیز هزینه سنگینی در این جنگ پرداخته است که پرتلفات ترین انها حمله کمینی سال دوهزار و هشت بود که طی ان ده سرباز کشته شدند.

در استانه جشن ملی فرانسه در چهاردهم ژوئیه امسال نیز پنج سرباز فرانسوی به دست یک مهاجم انتحاری کشته شدند.

سال دوهزار و یازده مرگبارترین سال برای نیروهای فرانسوی در افغانستان بوده است.
نظرات بینندگان