کد خبر: ۳۲۳۷۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۷ - ۳۱ تير ۱۳۹۰
واکنش آیت الله مکارم به جنایت های اخیر:

احکام دادگاه‌های قضایی بی‌رمق است/دستگاه قضایی ما دنباله‌روی نظام قضایی غرب است

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به جنایات مکرر اراذل و اوباش، احکام دادگاه‌های قضایی را بی‌رمق خواند و از مسئولان دستگاه قضا خواست که شعبه قضایی را به سبک دادگاه‌های امیرالمومنین(ع) اداره کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به جنایات مکرر اراذل و اوباش، احکام دادگاه‌های قضایی را بی‌رمق خواند و از مسئولان دستگاه قضا خواست که شعبه قضایی را به سبک دادگاه‌های امیرالمومنین(ع) اداره کنند.

به گزارش انتخاب، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی شامگاه پنجشنبه در صحن جامع رضوی در جمع ده‌ها هزار نفر از زائران آستان قدس رضوی با اشاره به جنایات مکرر اراذل و اوباش و مخدوش‌شدن امنیت جامعه، افزود: با این روش دستگاه قضایی، مشکلات امنیت جامعه حل نمی‌شود. دیروز چاقو در چشم طلبه جوانی کردند و ضاربین به جزای خود نرسیدند، امروز شاهرگ طلبه جوان دیگری را به خاطر امر به معروف و نهی از منکر بریدند و سپس شاهرگ حیات مرد نیرومند کشور را پاره کردند. با این وضع باید منتظر حوادث ناگوار دیگری باشیم.

وی اضافه کرد: مشکل مهم دستگاه قضایی ما دنباله‌روی از نظام ناسالم قضایی غرب است که برای انتقال پرونده از کلانتری به دادگستری و سپس تشریفات انتخاب وکیل و توصیه وکیل به مجرم که تمام اقرارهای صریح و ثبت شده در مراحل اولیه را انکار کند و متهم‌ساختن مسئولین انتظامی به شکنجه، سپس رفتن در نوبت چندماهه و بعد از مدتی صدور حکم بدوی و رفتن به دادگاه تجدیدنظر و سرانجام صادرشدن یک حکم بی‌رمق بعد از ماه‌ها که نه تنها بازدارنده نیست بلکه اراذل و اوباش را جسورتر می‌کند.

این مرجع تقلید ادامه داد: با این طرز کار هرگز نمی‌توان امنیت را در کشور برقرار کرد و اراذل و اوباش و اخلال کنندگان در امنیت را بر سر جای خود نشاند، مخصوصاً اگر جنایات آنها سازمان یافته و از سوی دشمنان باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: پیشنهاد ما این است که باید شعبه قضایی به سبک دادگاه‌های امیرمؤمنان علی(ع) با حضور چند مجتهد شجاع برای این کار تشکیل شود و با دقت، ولی با سرعت و حذف تشریفات، حداکثر در عرض یک هفته این مجرمان را به اشد مجازات اعمالشان برسانند تا بقیه عبرت بگیرند و حساب ببرند و مجلس محترم مشکلات قانونی آن را نیز حل کند.

وی توصیه کرد که مسئولین قضایی آیه 59 و 60 سورة احزاب را حتماً قرائت کنند، ببینند قرآن مجید درباره مزاحمین نوامیس مردم چه حکم کوبنده و قاطعی صادر کرده است.

سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی بارها با تکبیرهای پرشور از سوی حاضران تأئید می‌شد و نشان می‌داد همگی از این وضع کنونی ناراحتند و منتظر اقدامات قاطعی برای امنیت اجتماعی هستند.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نباید قرآن مجید تنها در قرائت و حفظ و مسابقات جهانی خلاصه شود اظهار داشت: قرآن کتاب هدایت و تربیت انسانها و نجات از "ضلال مبین" است. باید به مضامین آن مخصوصاً در ماه مبارک رمضان که در پیش است توجه و عمل شود.

وی اظهار امیدواری کرد که ماه مبارک رمضان ماه خاموش‌شدن آتش جنگهای داخلی کشورهای اسلامی و رسیدگی به احقاق حقوق ملتها و تحقق‌بخشیدن به خواسته‌های آنها و برقراری نظم و عدالت باشد و وضع کنونی فقط به ویرانی کشورهای اسلامی می‌انجامد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
3
6
جای خدابیامرز خلخالی خالی
ناشناس
|
GERMANY
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
0
1
خدا رحم کنه.. واقعا خدا رحم کنه..........
هم وطن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
1
0
سلام، سخنان ایشان کاملا درست می باشد،بنده بارها شاهد بودم که اراذل و اوباش ترسی از برخوردهای انتظامی و قضائی نداشتندو بصورت علنی مردم را تهدید و مورد آزار و اذیت قرار می دهند، وحتی جالب است که به تعداد بازداشتها وبرخورد قضائی خود افتخار هم می کنند و به نوعی برای آنان امتیاز محسوب می شود!!
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۲
بارها!!!
قاسم صادقی
|
NETHERLANDS
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
1
2
باید علت را جستجو کرد که چرا برای هیچ چاقو برای هم می کشند. اگر همان جوان کار و برنامه و امید به آینده داشته باشد کمتر وقت برای چنین کارهای خشن و خونین دارد. خداوند مهربان است و همه را دوست دارد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۲
1
0
............ولی وقتی راهکاری ارائه می شود باید با جزئیات بیان گردد. ما قضا و اقتصاد اسلامی داریم ولی آیا روی آنها آنقدر کار شده که جوابگوی نیاز ها و مشکلات امروز ماباشد. به شدت کم کاری شده است آیا در زمان امیرالمومنین اینهمه شکایت کشی وپرونده بود؟ آیا ما به تعداد کافی قاضی داریم که حداقل قضاوتهایشان شبیه علی (ع) باشد؟
نظرات بینندگان