arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۷۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۵

کاهش خطر بیماری های قلبی با خوردن یک میوه در روز

مقدار متوسط میوه ای که در این مطالعه در نظر گرفته شده بود ، 150 گرم یعنی به اندازه یک سیب بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 نتیجه تازه ترین مطالعات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد که خوردن یک میوه در روز خطر ابتلا به سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی تاپ سانته، هر چند که کارشناسان بهداشت و سلامت توصیه می کنند که خوردن پنج واحد میوه و سبزی در روز سلامت ما را تضمین می کند، اما نتایج مطالعه اخیر دانشمندان انگلیسی که در کنگره قلب اروپا ارائه شده است، نشان می دهد که حتی خوردن یک واحد میوه نیز می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش دهد.

محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس در این مطالعه اطلاعات پزشکی 500 هزار نفر از مردم چین را که در شهر و خارج از شهر زندگی می کردند و همچنین میزان مصرف میوه را در آنها بررسی کردند تا تاثیر آن را بر سلامت قلب و حداقل مقدار میوه ای که باید مصرف شود، دریابند.

دانشمندان این داوطلبان را که در آغاز مطالعه هیچ مشکل قلبی یا فشار خون بالا نداشتند به مدت هفت سال تحت نظر قرار دادند.

در این مطالعه، 18 درصد شرکت کنندگان روزانه یک میوه مصرف می کردند و 6.3 دهم درصد آنها هیچ میوه ای در روز نمی خوردند.

مقدار متوسط میوه ای که در این مطالعه در نظر گرفته شده بود ، 150 گرم یعنی به اندازه یک سیب بود.

محققان متوجه شدند، در افرادی که میوه می خورند خطر ابتلا به حملات قلبی 15 درصد ، خطر ابتلا به سکته مغزی (از نوع ایسکمیک) 25 درصد و سکته مغزی خونریزی دهنده نیز 40 درصد کاهش می یابد.

دکتر هوایدونگ دو، از مسئولان این مطالعه می گوید: این اطلاعات به روشنی نشان می دهد که حتی خوردن فقط یک میوه در روز می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی و قلبی را کاهش دهد.

محققان در مطالعه دیگری ارتباط میان مصرف میوه را با میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در 61 هزار فرد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی یا فشار خون بالا مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند خطر مرگ زودرس در افرادی که روزانه یک میوه می خورند در مقایسه با کسانی که میوه نمی خورند ، 32 درصد کمتر است.

همچنین در این افراد خطر مرگ ناشی از سکته مغزی 27 درصد و مرگ ناشی از حملات قلبی حدود 40 درصد کاهش می یابد.

به گفته دکتر هوایدونگ دو، بهبود رژیم غذایی و سبک زندگی در کاهش ابتلا به بیماری های قلبی عروقی که مهمترین عامل مرگ و میر در جهان به شمار می رود، موثر است.

بیماری های قلبی عروقی در اروپا دو برابر سرطان موجب مرگ و میر می شود و سالانه چهار میلیون نفر را می کشد.
نظرات بینندگان