arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۷۵۰۵
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۹ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

آغاز بیست و دومین اجلاس اکو در اسلام آباد/ ظریف در میان سیاستمداران منطقه چه گفت؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بیست و دومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی (اکو) صبح سه شنبه با حضور 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس دوره ای شورای وزیران اکو در چهارسال اخیر آغاز شد.

به گزاش انتخاب، ایران که ریاست دوره ای اکو در سطح وزیران امور خارجه را برعهده دارد، قرار است در نشست امروز در اسلام آباد، ریاست دوره ای را به پاکستان واگذار کند.

اجلاس قبلی (بیست و یکمین اجلاس) وزیران خارجه اکو در پنجم آذرماه سال 1392 به میزبانی تهران برگزار شد و از آن زمان تاکنون ایران عهده دار ریاست دوره ای اکو در سطح وزیران خارجه بوده است.

همچنین قرار است رئیس جمهوری آذربایجان به عنوان ریئس دوره ای سازمان اکو در سطح سران، ریاست دوره ای را به پاکستان واگذار کند.

'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با هدف شرکت در بیست و دومین نشست شورای وزیران سازمان همکاری های اقتصادی 'اکو'، شامگاه دوشنبه به وقت محلی وارد پایتخت پاکستان شد.

نشست کارشناسان ارشد اکو برای نهایی کردن مقدمات لازم جهت برگزاری سیزدهمین اجلاس سران اکو که قرار است روز چهارشنبه (11 اسفند) برگزار شود، از روز یکشنبه گذشته در اسلام آباد آغاز شد و عصر روز گذشته به کار خود پایان داد.

امروز نیز وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو در بیست و دومین نشست وزیران این سازمان منطقه ای گرد هم آمدند و در این نشست، ایران به عنوان رئیس دوره ای کنونی شورای وزیران اکو، ریاست دوره ای را به پاکستان واگذار می کند.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز قرار است برای شرکت در اجلاس سران اکو ، امروز به اسلام آباد سفر کند. این دومین سفر روحانی به اسلام آباد در سال جاری خواهد بود. رئیس جمهوری کشورمان در فرورین امسال هم سفری دوجانبه به اسلام آباد داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان صبح امروز در بیست و دومین اجلاس اکو سخنرانی کرد. متن سخنرانی وی به شرح ذیل است:

وزرای گرامی؛ دبیرکل محترم، عالیجنابان؛ خانم ها و آقایان

در ابتدا مراتب قدردانی خود را به واسطه حضور شما در بیست و دومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو ابراز می نمایم. مایلم سخنان خود را با درود به ملت و دولت جمهوری اسلامی پاکستان برای میزبانی این اجلاس و تمهیدات فوق العاده و مهمان نوازی سخاوتمندانه شان آغاز نمایم.

از آخرین نشست شورای وزرا تاکنون، چارچوب ها و شبکه های اکو برای همکاری منطقه ای به خوبی فعال بوده اند و این مهم تنها به یمن مشارکت کشورهای عضو، دبیرخانه و شرکای سازمان اکو محقق شده است. دبیرکل محترم در گزارش خود به تفصیل به دستاوردهای بخشی و چالش های پیش روی سازمان از اجلاس بیست و یکم تاکنون، پرداخته است. مایلم مراتب تشکر قلبی خود را نسبت به ایشان و همکارانشان در دبیرخانه برای تعهد و تلاش وافرشان جهت اجرای دستورکار جامع اکو ابراز نمایم.

همکاران عزیز

در پایان دوره ریاست شورای وزرا، در اینجا و به طور خلاصه نظرات خود را در خصوص وضعیت حاضر اکو و نیز تلاش های آتی آن برای ایفای نقشی بزرگ در آینده روابط میان کشورهای عضو با شما در میان می گذارم. در اجلاس بیست و یکم شورای وزرا در نوامبر 2013 و همچنین در «بیانیه تهران» وزرا به روشنی اعلام نمودند که همکاری مستمر منطقه ای در چارچوب اکو قبل از هر چیز نیازمند تقویت ظرفیت های نهادی و عملیاتی سازمان است. این اقدام اکو را قادر می سازد تا به موقع و به نحو موثر به نیازها و آمال کشورهای عضو پاسخ دهد. به این ترتیب و در پاسخ به این نیاز، ضرورت و اهمیت اصلاحات قوت گرفت و در ادامه با روندهای جهانی که در چارچوب دستورکار جهانی توسعه پس از 2015 پدید آمد، تقویت شد.

هرچند اصلاحات و تغییرات مدنظر هنوز به سرانجام نرسیده است، نقشه راه مربوط به آن که همان «چشم انداز اکو 2025» می باشد، تدوین شده است. کشورهای عضو با کمک دبیرخانه چشم اندازی را طراحی و ترسیم نموده اند که اهداف و برنامه های اکو را در دهه آینده پایه ریزی می کند. انتظار می رود که این «چشم انداز» همراه با طرح اقدام مرتبط با آن ما را به سمت همگرایی و پیوستگی بیشتر منطقه ای رهنمون سازد. اگر این هدف محقق شود، اکو به مرحله و جایگاه مهمی در طی سه دهه تاریخ تحول خود دست می یابد.

برای اطمینان از این که «چشم انداز» و سایر چارچوب های مشابه به موقع و به طور موثر به نتایج مورد انتظار نایل می آید، قبل از هر چیز نیازمند معماری جدید اقتصادی منطقه ای برای همکاری و همگرایی در منطقه اکو می باشیم. این معماری جدید باید مبتنی بر یک الگوی کلان اقتصادی بوده و با مدل های رشد اقتصادی مناسب برای منطقه حمایت گردد. من قویا بر این باورم که سازمان اکو باید وقت و انرژی بیشتری را برای طراحی دقیق چارچوب ها و سازوکارهای اجرای «چشم انداز» صرف نموده و از این طریق بستر مساعدی را برای سیاستگذاری در راستای تحقق «چشم انداز» پدید آورد.

حضار محترم

سازمان اکو به عنوان یک سازمان عضو-محور تنها در صورتی توفیق خواهد داشت که همه اعضا در آن حضور فعال داشته باشند. ترتیبات و موافقتنامه هایی که کلیه اعضا در آن مشارکت نداشته اند تاثیرات منفی نهادی و ساختاری خود را بر سازمان اکو برجای گذاشته است. لازم است همه کشورهای عضو در فعالیت های اکو حضور داشته باشند و در مقابل، سازمان اکو هم باید ثابت نماید که در خدمت منافع همه اعضا می باشد. کشورهای عضو به روشنی خواستار این هستند که سازمان اکو بر پروژه ها و برنامه هایی متمرکز باشد که بیشترین منافع اقتصادی را برای کلیه اعضا و نیز منطقه اکو به ارمغان می آورند. اکو باید ثابت نماید که برای تک تک اعضا منفعت زا بوده احساس تعلق و وابستگی به خود را تقویت می کند. در مقابل، ما به عنوان کشورهای عضو باید از سارمان اکو و فعالیت های آن کاملا پشتیبانی نماییم.

جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به ادامه حمایت از اکو می داند. ما بر این باوریم که سازمان همکاری اقتصادی بهترین گزینه جهت همکاری بین کشورهای منطقه است. ما معتقدیم که منطقه گرایی برساخته ی اکو نه تنها چشم انداز توسعه اقتصادی فردی و جمعی کشورهای عضو را تقویت می نماید، بلکه روابط سیاسی و امنیتی اعضا را نیز گسترش می دهد. ما می توانیم از طریق اجرای طرح های همکاری و همگرایی اکو ظرفیت های خود را برای مواجهه فردی و جمعی با چالش ها و کاهش آسیب ها بالا ببریم.

در پایان مایلم حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران را از ریاست جدید سازمان اکو یعنی جمهوری اسلامی پاکستان اعلام نمایم. جمهوری اسلامی ایران همچنان از دبیرکل و دبیرخانه اکو در انجام وظایف خود در اجرا و نظارت بر برنامه های سازمان حمایت خواهد کرد.

از توجه شما متشکرم.
نظرات بینندگان