arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۷۹۸۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۹ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۵

چاووش اوغلو: ظریف را برادر خود می‌دانم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به کودتای این کشور گفت: ظریف را برادر خود می‌دانم و هیچ وقت شب کودتا را فراموش نمی‌کنم که ظریف تا صبح همراه ما بیدار بود و ما همیشه قدردان این توجه ارزشمند هستیم.
 
به گزارش انتخاب، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که برای شرکت در بیست و دومین اجلاس شورای وزیران سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) به پاکستان سفر کرده، روز چهارشنبه در حاشیه این اجلاس و ساعاتی پیش از ملاقات روسای جمهوری ایران و ترکیه در اسلام آباد مصاحبه‌ای با ایرنا انجام داد.

وی به کودتای نافرجام 25 تیر امسال در کشورش اشاره کرد و گفت: محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌ام را برادر خود می‌دانم و هیچ وقت 'شب کودتا' را فراموش نمی‌کنم که ظریف تا صبح همراه ما بیدار بود و آن شب تا صبح چهار بار با من تماس گرفت و ما همیشه قدردان این توجه ارزشمند خواهیم بود.

چاووش اوغلو افزود: معتقدم ایران و ترکیه درخصوص طیف وسیعی از موضوع‌های مختلف، تفاهم و اشتراک نظر دارند. با وجود این، دو کشور برای تقویت بیشتر روابط دوستانه خود، نیازمند تماس و گفت وگوهای بیشتر درخصوص موضوع‌های مختلف برای جلوگیری از ایجاد فضای سوء تفاهم هستند.

 روحانی و اردوغان هیچ فرصتی را برای ملاقات و گفت‌وگو از دست نمی‌دهند

چاووش اوغلو در خصوص ملاقات دوجانبه‌ رئیس جمهوری اسلامی ایران و همتای ترکیه‌ای وی در حاشیه اجلاس سران اکو در اسلام آباد، گفت: روحانی و اردوغان هرگز هیچ فرصتی را برای ملاقات یکدیگر از دست نمی‌دهند و از هر فرصت مناسب و هر مناسبت ممکن برای تجدید ملاقات و انجام گفت‌وگو استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که روابط دو کشور تا چه حد دوستانه و به هم نزدیک است.

* روحانی و اردوغان درباره سوریه و عراق گفت و گو می کنند

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین در خصوص مسئله سوریه گفت: ترکیه و ایران هر دو اشتراک نظر دارند که آتش بس در سوریه امری ضروری است، بحران سوریه باید از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود و کمک‌های انسانه دوستانه به سوریه باید بدون تبعیض انجام شود. بنابراین، مسائل مربوط به تحولات سوریه، عراق و برخی دیگر مسائل منطقه‌ای طبیعتاً در ملاقات امروز روحانی و اردوغان مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه ترکیه در بخشی دیگر اظهار داشت: اشتراکات فراوانی میان ایران و ترکیه و مردم دو کشور وجود دارد و تعامل میان مردم ایران و ترکیه نیز در گسترش روابط برادرانه دو کشور در حوزه‌های مختلف بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه دارای مکانیسم شورای گفت‌وگوهای راهبردی در سطح عالی برای انجام گفت‌وگوهای منظم در خصوص روابط و موضوعات دوجانبه از جمله تجارت، حمل و نقل، انرژی، سرمایه گذاری و فعالیت‌های بانکی هستند، گفت: با این وجود، هر دو کشور باید تلاش‌های خود را برای ارتقای میزان همکاری‌های دوجانبه افزایش دهند.

مثلث قدرتمند ایران - ترکیه - پاکستان

چاووش اوغلو درباره توانمندی‌های ایران، ترکیه و پاکستان به عنوان سه کشور بینانگذار سازمان همکاری‌های منطقه ای(اکو) برای تقویت همکاری و تعامل میان کشورهای مختلف عضو اکو و همکاری‌های منطقه‌ای گفت: این سه کشور که از روابط دوستانه و برادرانه با یکدیگر برخوردارند، قادر هستند تا کارهای بزرگ نه تنها برای پیشرفت و توسعه اقتصاد و تجارت در منطقه، بلکه برای تقویت صلح و ثبات منطقه انجام دهند.

وی اظهار داشت: ضرورت دارد ایران، ترکیه و پاکستان بیش از پیش تماس‌های میان خود را افزایش دهند و گام‌های بلند به سمت اجرای موثر تصمیم‌های منطقه‌ای برای تقویت صلح و ثبات منطقه بردارند. 'ایران و ترکیه هر دو کشورهای بزرگ با بازارهای بزرگ و اقتصاد بزرگ هستند و به عنوان دو مسیر عمده ترانزیت برای یکدیگر و سایر کشورها برای انجام فعالیت‌های حمل و نقل و همکاری در حوزه انرژی محسوب می‌شوند.

وزیر خارجه افزود: ایران یک کشور بزرگ تولید کننده نفت و انرژی است و ترکیه این آمادگی را دارد تا به عنوان مسیر ترانزیت، انتقال نفت و گاز ایران به بازارهای اروپا را تسهیل کند.

چاووش اوغلو در ادامه اظهار داشت: ایران همچنین می‌تواند مسیر ترانزیت خوبی برای منابع انرژی کشورهای آسیای میانه باشد و به همین دلیل بود که من در اجلاس شورای وزیران اکو، اهمیت طرح احداث یک راهروی اقتصادی را برای متصل کردن پاکستان، ایران و ترکیه به یکدیگر مورد تاکید قرار دادم.

وزیر امور خارجه ترکیه افزود: فرصت‌های بسیاری برای همکاری وجود دارد و برای استفاده از این فرصت‌ها، نیازمند تقویت سازمان اکو و نیز انجام اصلاحاتی در آن هستیم تا بتوانیم اکو را به یک سازمان موثرتر در حوزه همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای تبدیل کنیم.

تاکید بر افزایش پروازهای مستقیم میان ایران و ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه کشورش احترام زیادی به مردم ایران و اهمیت زیادی نسبت به تقویت روابط بین دو ملت قائل است گفت: از اینکه همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خوب ایرانی هستیم خوشحالیم و دوست داریم مردم ترکیه هم از مناطق دیدنی ایران به عنوان یک کشور با تمدن بزرگ و فرهنگ و تاریخی قوی بازدید کنند.

وی همچنین خواستار افزایش پروازهای مستقیم میان ایران و ترکیه به ویژه از شهرهای مختلف ایران به شهر آنتالیا شد و گفت که افزایش این پروازها می‌تواند به تقویت هر چه بیشتر روابط دو ملت و دو کشور کمک کند.
 
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان