arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۸۵۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۹ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

خیز اتحادیه اروپا علیه ترامپ/ سفر آمریکایی‌ها به اروپا چه محدودیت‌هایی دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 اتحادیه‌ اروپا قصد دارد شرایط سفر شهروندان آمریکایی به برخی از کشورهای اروپایی را مورد بازبینی قرار ‌دهد. بر این اساس اتباع آمریکایی برای ورود به کشورهای اروپای شرقی، مجبور به دریافت روادید هستند.

به گزارش انتخاب، نمایندگان پارلمان اروپا، روز جمعه با صدور قطعنامه‌ای خواهان تغییر شرایط ورود شهروندان آمریکایی به برخی از کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا شدند. موافق قوانین کنونی، آمریکایی‌ها می‌توانند بدون دریافت روادید به این کشورها سفر کنند. در برابر، ورود به آمریکا نیز برای شهروندان اغلب کشورهای عضو به سادگی و از طریق دریافت «ویزای اینترنتی» امکان‌پذیر است. این قانون ولی شهروندان کشورهای بلغارستان، رومانی، کروآسی، لهستان و قبرس را در بر نمی‌گیرد.

اکنون پارلمان اروپا، به دلیل اجرای برنامه‌های محدودکننده‌ سفر به آمریکا از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از کمیسیون خارجی اتحادیه خواسته است ظرف ۲ ماه شرایط ورود و خروج اتباع آمریکایی به کشورهای عضو را محدود کند و از سفر شهروندان این کشور بدون روادید معتبر جلوگیری به‌عمل آورد.

در قطعنامه‌ نمایندگان پارلمان هم‌چنین آمده است که اگر ایالات متحده شرایط محدود‌کننده‌ ورود اتباع ۵ کشور نامبرده را لغو کند، شهروندان آمریکایی می‌توانند مانند گذشته بدون ویزا به کشورهای عضو اتحادیه وارد شوند.

سخنگوی کمیسیون، ضمن اعلام «دریافت قطعنامه‌ نمایندگان» یادآور شد که اعضای کمیسیون ابتدا می‌کوشند مسائل را از راه‌های مسالمت‌آمیز حل کنند. به گفته‌ او چندی پیش، «دیمتریس آوراموپولوس» کمیسر امور داخلی اتحادیه‌ اروپا، برای گفت‌وگو در این باره به آمریکا سفر کرده است.

یکی از وظایف کمیسیون خارجی اتحادیه، «اتخاذ و اجرای تصمیماتی برای مقابله به مثل» با کشورهایی است که در مورد برخی از اعضای اتحادیه «اقدامات محدود‌کننده» وضع و اجرا می‌کنند.
منبع: ایلنا
نظرات بینندگان