arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۸۵۷۳
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۲ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

لاوروف: ارتباط با دولت ترامپ یادآور "شکار ساحره‌ها" و دوران "مک‌کارتیسم"‌ است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به جنجال‌های اخیر درباره رابطه مقام‌های دولت ترامپ با سفیر کشورش و تحقیقات مرتبط گفت: مسکو رویکرد تلافی‌جویانه‌ای علیه سفیر آمریکا در پیش نخواهد گرفت. لاوروف افزود، تمامی این جریانات یادآور دوران "مک‌کارتیسم" است.

به گزارش انتخاب، اخیرا سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن به دلیل ارتباطاتش در کانون توجه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته است.

طبق گزارش‌ها، او در دوران کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ دیدارهایی با مایکل فلن و جف سشنز داشته است که بعدها این دو مقام به ترتیب به سمت‌های مشاور امنیت ملی و دادستان کل آمریکا رسیدند. در پی جنجال اول، فلن از سمت خود استعفا کرد و اخیرا هم ارتباط سشنز با روس‌ها فاش شده است.

طبق گزارش‌ها،‌ سشنز در سال ۲۰۱۶ دو بار با سفیر روسیه دیدار داشته اما در جلسه تاییدیه سنا به این مساله هیچ گونه اشاره‌ای نکرد. در همین حال سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های اطلاعاتی کنونی و سابق آمریکا مدعی شد که کیسلیاک یک جاسوس ارشد و جذب‌کننده جاسوس‌ها بوده است.

به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اوضاع پیرامون سفیر کشورش و تماس‌های او یادآور "شکار ساحره‌ها" در قرون جدید است.

لاوروف گفت: می‌توانم به جمله‌ای که این روزها در رسانه‌ها منتشر می‌شود اشاره کنم؛ تمام این اتفاقات شبیه شکار ساحره‌ها و یا روزهای مک‌کارتیسم است که ما گمان می‌کردیم سال‌ها پیش در آمریکا به عنوان یک کشور متمدن از بین رفته است.   

شکار ساحره‌ها به دوران سیاهی در تاریخ اروپا اشاره دارد که جستجوهایی برای گرفتن ساحره‌ها انجام می‌شد و در این میان حدودا ۲۰۰۰ تن اعدام شدند. همچنین مک‌کارتیسم به دورانی در تاریخ آمریکا اشاره دارد که در آن فعالیت‌های ضدکمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی در آغاز دوره جنگ سرد موجب شد موجی از عوام‌فریبی، سانسور، فهرست‌های سیاه، گزینش شغلی، مخالفت با روشنفکران، افشاگری‌ها و دادگاه‌های نمایشی و تفتیش عقاید، فضای اجتماعی دهه ۱۹۵۰ آمریکا را فرا بگیرد. بسیاری از افراد به ویژه روشنفکران، به اتهام کمونیست بودن شغل خود را از دست دادند و به طرق مختلف آزار و اذیت شدند. نکته این مساله، شباهت زیاد این مبارزه ضد کمونیستی با روش‌های مرسوم در کشورهای کمونیستی بود. مک‌کارتیسم هم چنین دوران سیاهی را برای هالیوود رقم زد و کارگردانان زیادی به بهانه کمونیست بودن تحت تعقیب قرار گرفتند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد: کیسلیاک به گفت‌وگو با سیاستمداران آمریکایی‌ای متهم است که مخالف دولت وقت باراک اوباما بودند. همین به اساس اتهام‌زنی‌ها تبدیل شده است. ما رویکرد آمریکایی‌ها در قبال کیسلیاک را تلافی نمی‌کنیم. چنانچه ما همین رویکرد را در قبال جان تفت، سفیر آمریکا در مسکو به کار بگیریم، احتمالا شاهد واکنش‌های جالبی خواهیم بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه تاکید کرد، هدف از اعزام سفیر، ارتقای روابط دوجانبه با کشور میزبان است که گاها به شکل نشست، مذاکره و رایزنی با مقام‌های اجرایی دو طرف و سیاستمداران، چهره‌های دولتی و سازمان‌های غیردولتی انجام می‌شود.

همچنین سرگئی ریابکوف، معاون لاوروف نیز روز جمعه در رژه ارتش روسیه به مناسبت هفتادویکمین سالگرد پیروزی بر نازی‌ها (۱۹۴۱ -۱۹۴۵) در پایگاه حمیمیم گفت: مسکو اطمینان دارد که شراطی دشوار در روابطش با آمریکا دیر یا زود تمام می‌شود. مسکو از اینکه واشنگتن از روسیه به عنوان ابزاری برای دستیابی به مقاصدش استفاده می‌کند، متاسف است.

ریابکوف افزود: متاسفانه قدرت‌های تاثیر گذار در آمریکا روسیه را تبدیل به ابزاری برای دستیابی به مقاصدشان قرار داده‌اند. در نهایت این امور داخلی آمریکاست و ما هرگز در آن دخالت نخواهیم کرد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان