arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۸۷۵۴
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۸ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

اثرات گرد و خاک بر بیماری‌های پوستی‌

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  چنانچه تردد در فضاهای باز در شرایط گرد و خاک ضروری باشد، توصیه می‌شود افراد ضمن استفاده از مرطوب‌کننده‌ها قبل از خروج از منزل، حتما لباس مناسب و پوشیده‌تری بر تن کنند.

یک متخصص پوست گفت: نتایج نهایی یک بررسی علمی در اهواز نشان می‌دهد گرد و خاک موجب خشکی پوست، خارش شدید همراه با تشدید اگزمای پوستی در افراد می‌شود.

سیما رسایی، اظهار کرد: این بررسی در یک سال اخیر در بخش پوست بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز انجام شد و مشخص شد افرادی که اگزمای پوستی دارند، هنگام رو به رو شدن با پدیده گرد و خاک دچار خشکی بیشتر پوست و خارش شده و بثورات قرمز رنگ روی پوستشان ظاهر می‌شود که بسیار آزاردهنده هستند. البته علاوه بر مساله تشدید اگزما که در این بررسی به اثبات رسیده است، به نظر می‌رسد این پدیده می‌تواند در ایجاد کهیر نیز نقش داشته باشد.

این متخصص پوست افزود: گرد و خاک در افراد مبتلا به آلرژی سرشتی که همراه با ریزش اشک، آب‌ریزش بینی و سرفه‌های خشک است، موجب ایجاد آلرژی پوستی هم می‌شود که عوارض آن بروز دانه‌های قرمز رنگ خارش‌دار و خشکی مفرط پوست است. دست‌ها و صورت از جمله نواحی بدن هستند که بیشتر در معرض گرد و خاک و بروز این مشکلات قرار دارند.

رسایی گفت: هنگام وقوع گرد و خاک توصیه می‌شود افراد کمتر در فضاهای باز تردد کنند. همچنین چون گرد و خاک موجب خشکی پوست می‌شود. لازم است از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنند و پوست را چرب و مرطوب نگه دارند تا در این گونه مواقع خارش تشدید نشود و رطوبت سطح پوست از خشکی آن جلوگیری کند.

وی ادامه داد: چنان‌که در مواردی فرد دچار خارش و بثورات جلدی شود، باید حتما به متخصص پوست مراجعه شود. استفاده از داروهای موضعی دارای ترکیبات استروئیدی در آب‌رسانی بیشتر به پوست موثر است. همچنین داروهای خوراکی به عنوان تسکین‌دهنده خارش‌ها می تواند مفید باشد. در مقابل، خاراندن سطح پوست، ضایعات و زخم‌های پوست را افزایش خواهد داد.

این متخصص پوست اظهار کرد: چنانچه تردد در فضاهای باز در شرایط گرد و خاک ضروری باشد، توصیه می‌شود افراد ضمن استفاده از مرطوب‌کننده‌ها قبل از خروج از منزل، حتما لباس مناسب و پوشیده‌تری بر تن کنند. همچنین صابون‌هایی که برای استحمام استفاده می‌کنند ترجیحا خاصیت اسیدی کمتری داشته و حاوی مرطوب‌کننده باشند، در این زمینه می‌توان از صابون‌های بچه برای استحمام استفاده کرد.

رسایی درباره ایجاد عوارض بلندمدت گرد و خاک بر پوست گفت: گرد و خاک بر پوست عوارض بلندمدت ندارد اما چون نمی‌دانیم که این ریزگردها حاوی چه موادی است، نمی‌توانیم با قاطعیت این موضوع را مطرح کرد. مشخص نیست که آیا ریزگردها، سرطان پوست را به دنبال دارند یا خیر اما آن‌چه که واضح است و توجیه منطقی و علمی دارد این است که ریزگردها، خارش‌ها، اگزماها و کهیرها را ایجاد یا تشدید می‌کنند.
نظرات بینندگان