arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۸۷۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۹ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

روشی غلط برای کاهش وزن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
راه‌هایی که با سرعت زیاد وزن شخص را کم می‌کند اشتباه است.

یک متخصص اپتومتریست گفت: متأسفانه بسیاری از افراد کاهش وزن را یک چیزی بر اساس مد حساب می‌کنند و غافل از این هستند که این وضعیت با سلامتی آنها در ارتباط است. وقتی کاهش وزن به عنوان سلامتی در نظر گرفته نشود افراد به سراغ راه‌هایی می‌روند که با سرعت زیاد وزن شخص را کم می کند معمولاً مسیر‌های اشتباه است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند با رژیم‌هایی که ده الی بیست کیلو از وزن خود را از دست می‌دهند به آن چیزی که مطلوبشان است، می‌رسند غافل از اینکه این کاهش وزن سریع با رژیم‌های غیر استاندارد بروز می‌کند.

دکتر پیام فرح‌بخش بیان کرد: بسیاری از افراد به رژیم‌های تک خوری روی می‌آورند به طوری که فقط سه روز میوه می‌خورند یا همین طور سوپ که رژیم‌های بسیار نادرستی است. متأسفانه رژیم‌های غلط زیادی داریم که توسط بسیاری از همکاران متخصص تجویز می‌شود نظیر رژیم‌های پروتئینی که در آن نان و غلات را از رژیم‌ غذایی فرد حذف می‌کنند و فرد فقط با مصرف مواد غذایی پروتئینی مانند استیک یا فیله مرغ وزن خود را پایین می‌آورد. این کاهش وزن اتفاق می‌افتد اما به قیمت از دست دادن سلامتی فرد تمام می شود.

فرح بخش در ادامه افزود: افراد ممکن است به رژیم‌های ادکینس نیز رو آورند که در آن فقط چربی‌ها را مصرف می‌کند و پروتئین و نان و غلات را حذف می‌کند. این گونه رژیم‌ها ممکن است در دراز مدت عوارض جدی را به همراه داشته باشد. بعضی از افراد رژیم‌هایی را دنبال می‌کنند که در آن همه چیز می‌خورند ولی در حد بسیار کم یعنی کالری‌های زیر 1000 تا 800 را استفاده می‌کنند که در این رژیم‌ها افراد اختلال کبدی پیدا می‌کنند.

دکتر فرح بخش عنوان کرد: کسانی که رژیم‌های روزه‌داری می‌گیرند مثلاً 15 ساعت هیچ چیزی نمی‌خورند و فقط چند ساعت غذا می‌خورند و یا رژیم‌های آب درمانی می‌گیرند اینها نیز رژیم‌های غلطی محسوب می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: گاهی اوقات افراد با ورزش‌های خیلی سنگین تصمیم به رژیم گرفتن می‌گیرند یعنی شخصی آمادگی بدنی نداشته و یکباره به روزی بالای 5 ساعت ورزش کردن رو می‌آورد و این ورزش کردن شدید باعث می‌شود سلامتی فرد برعکس اینکه تأمین شود از دست برود.

نظرات بینندگان