arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۹۱۴۸
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۲ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

چرا احمدی‌نژاد و مشایی رابطه خود را علنی کردند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
احمدی‌نژاد حالا بدون هیچ مشکلی می‌تواند در کنار مشایی بایستد و حتی همراه با او و بقایی درخت بکارد.

به گزارش انتخاب،«سال گذشته بود که علی‌اکبر جوانفکر یار غار احمدی‌نژاد و مشایی در مورد فعالیت‌های انتخاباتی رییس دولت‌های نهم و دهم گفته بود: «آقای احمدی‌نژاد هیچ برنامه‌ای در زمینه انتخابات آینده ندارد.» او همچنین گفته بود مشایی از سیاست خداحافظی کرده؛ خداحافظی‌ای که از سال ۹۲ اتفاق افتاده است. حالا اما به نظر می‌رسد هم مشایی با سیاست آشتی کرده است و هم احمدی‌نژاد برای انتخابات برنامه دارد.

به نظر می‌رسد این دو تصمیم گرفتند بعد از این که احمدی‌نژاد به صورت رسمی از حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری منع شد، رابطه صمیمی خود را علنی کنند. احمدی‌نژاد قبل از قطعی شدن عدم حضورش در انتخابات با یک علامت سوال بزرگ روبه‌رو بود و آن هم اسفندیار رحیم‌مشایی بود. رئیس‌جمهوری سابق ایران به خوبی می‌دانست که بخش اعظمی از طرفدارانش که در سال ۸۴ و ۸۸ به او رای داده‌اند، مشایی را عامل انحراف و رییس جریان انحرافی می‌دانند و به هیچ وقت حاضر نیستند به فردی رای بدهند که باز هم مشایی را در کنار خود دارد.

سخنان یکی از شاگردان آیت‌الله علم‌الهدی در مورد احمدی‌نژاد و مشایی به خوبی حکایت از این معنا دارد. این روحانی به مجله «رو به رو» گفته بود: «نظر علم‌الهدی این است که احمدی‌نژاد و مشایی خارج از مسیر ولایت هستند. آقای علم‌الهدی در جلسه‌ای خصوصی می‌گفتند که هر روز به حرم می‌روم و گاهی احمدی‌نژاد را لعن می‌کنم.»

احمدی‌نژاد سبد رای نیروهای مذهبی و سنتی خود را از دست داده بود. کسانی که روزی سینه‌چاک محمود احمدی‌نژاد بودند و حتی برای پیروزی او در انتخابات نذر می‌کردند، دیگر حاضر نبودند از احمدی‌نژاد حمایت کنند یا حداقل تا زمانی که مشایی هست، از احمدی‌نژاد حمایت کنند. همین دلایل باعث شده بود مشایی و احمدی‌نژاد سعی کنند در مجامع عمومی نشان بدهند با هم رابطه ندارند.

داستان حالا فرق کرده است. احمدی‌نژاد دیگر نمی‌خواهد در انتخابات حضور پیدا کند. طیف مذهبی هم علاقه‌ای به نامزد این جریان یعنی بقایی ندارند و حاضر نیستند از او حمایت کنند. تنها حامیان بقایی طرفداران مشایی و احمدی‌نژاد هستند. تنها دلخوشی این دو به رای کسانی است که حتی بعد از دولت روحانی هم به احمدی‌نژاد وفادار مانده بودند. احمدی‌نژاد حالا بدون هیچ مشکلی می‌تواند در کنار مشایی بایستد و حتی همراه با او و بقایی درخت بکارد؛ درختی که البته به نظر می‌رسد به دلیل این که با پیت حلبی تقریبا نو کاشته شده و ریشه‌های آن نمی‌تواند در خاک رشد کند، به سرانجام نمی‌رسد.

فصل تازه احمدی‌نژاد و مشایی در سپهر سیاست ایران آغاز شده است. این دو تصمیم گرفته‌اند از بقایی در برابر روحانی و البته اصولگرایان حمایت کنند.»
نظرات بینندگان