arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۹۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۲ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

افتتاح حساب آمریکایی‌ها در ایران آزاد شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی از صدور مجوز خزانه داری آمریکا برای افتتاح حساب آمریکایی‌ها در ایران خبر داد.
 
به گزارش انتخاب، حمید قنبری امروز در کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی و برجام گفت: بر اساس آخرین نظری که از خزانه داری آمریکا در رابطه با افتتاح حساب برای اشخاص آمریکایی در ایران دریافت شده است، خزانه داری پاسخ مثبت صادر کرده است.

وی ادامه داد: البته افتتاح حساب آمریکایی ها در ایران در شرایطی مثبت اعلام شد که تفسیری برای آن صادر شد که شخص آمریکایی در ایران اگر زندگی کرده و نیاز به افتتاح حساب داشته باشد می تواند حساب بانکی را بازگشایی کند.

قنبری با بیان اینکه، قبل از برجام با سه دسته تحریم سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم های آمریکا مواجه بودیم، اظهار داشت: البته تحریم های آمریکا دارای دو بخش آمریکایی و غیر آمریکایی برای روابط با ایران بود.

وی افزود: به صورت کلی، تحریم های ایران دو دسته هسته ای و کالاهای هسته ای و به صورت کلی تحریم هایی که به سایر بخش های کشور ارتباط دارد، بود. همچنین تحریم های غیر هسته ای با اهداف تسلیحاتی و امنیتی به قوت خود باقی است.

معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی خاطر نشان کرد: برجام از جهت ماهوی بند به بند در مجالس ایران و آمریکا مورد بحث و بررسی قرار نگرفت، اما تعهدی میان قوای مجریه دو کشور است و قوه مقتنه کشورها نیز آن را بررسی و تایید کرده اند.

قنبری به قوانینی اشاره کرد که موجب تهدید و محدودیت طرف های خارجی برای همکاری با ایران می شد و افزود: براساس یکی از این قوانین، شرکت های بزرگ آمریکایی که بیش از 20 میلیون دلار با ایران همکاری داشته باشند مشمول جریمه می شدند؛ اما در قانون جامع تحریم های ایران این میزان به یک میلیون دلار کاهش یافت و هر شرکت آمریکایی که با ایران بیش از این رقم همکاری و معامله داشت، مشمول شش مجازات از 9 مجازات تعیین شده می شد.

وی افزود: همچنین براساس تحریم های بانکی ایران که در سال 2010 تصویب شد، هر موسسه مالی که با موسسات ایران همکاری داشت، مشمول مجازات و تحریم می شد.
 
قنبری افزود: آنچه که مهم است رفع تحریم های ایران در حوزه مالی و اقتصادی است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تحریم های سوئیفت را به دو دسته مقرره و فهرست نام بانک ها و موسسات بین المللی تقسیم کرد و افزود: برخی پس از اجرای برجام معتقد بودند که تحریم های سوئیفتی لغو نشده و پابرجاست که در پاسخ به این موضوع باید گفت فهرست تحریم ها برای ایران پس از برجام لغو شد اما تحریم های مقرره تا هشت سال آینده برای ایران برقرار است.

وی به انتقاد از تداوم اظهارنظرها مبنی بر لغو نشدن تحریم های سوئیفت گفت: اینکه برخی با وجود اعلام مکرر بانک مرکزی و اعلام سوئیفت جهانی مبنی بر برقراری با ارتباط ایران، می گویند این ارتباط برقرار نیست درست نیست و صورت خوشی ندارد.

معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی در خصوص پابرجا نبودن برجام تا پایان گفت: اگر به هر دلیلی برجام تا دوره آخر خود انجام نشود و تحریم ها بازگردد، تجارت و معاملات صورت گرفته خارجی با ایران مشمول هیچگونه مجازاتی نخواهد بود.

قنبری تصریح کرد: اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده در صورتی که برجام تا پایان حفظ نشده و تحریم ها بازگردد، همان تحریم های قبلی علیه ایران اعمال می شوند و تغییری نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه حداکثر امتیازی که می توانستیم از طرف خارجی بگیریم این بود که در صورت بازگشت تحریم ها روابط و معاملات قبل از تحریم ها مشمول هیچگونه مجازات و تحریم مجددی نشود، گفت: در برجام ذکر شده که متن برجام معتبر است و می توان براساس این متن، مقررات و دستورالعمل داخلی میان طرف ایرانی و خارجی را تهیه کرد.

قنبری با بیان اینکه نکته دیگر حُسن نیت و عدم تبلیغ است، اظهارداشت: در متن برجام به این مساله توجه شده به نحوی که آن چیزی که با تحریم برداشته شود با تبعیض وارد نمی شود.

معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه مکانیزم حل و فصل اختلافات دو طرف نیز دارای اهمیت است، گفت: زمانی که تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده بود کدام نهاد می توانست آن را رفع کند؟ اگر از ابتدا تحریم ها طوری مدیریت می شد که پرونده ایران از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای امنیت نمی رفت، در این صورت مکانیزم رفع تحریم ها نیز در شورای امنیت سازمان ملل نبود.
نظرات بینندگان