arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۹۲۳۱
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۵ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

توضیحات رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ درباره خودسوزی همسر یک جانباز

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ توضیحاتی درباره خودسوزی همسر جانباز نورمحمدی ارائه کرد.
 
به گزارش انتخاب،حمیدعلی صمیمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ در حاشیه برگزاری همایش جبهه مجازی در حوزه ایثار و شهادت در جمع خبرنگاران در رابطه با خودسوزی همسر یک جانباز در تهران توضیح داد: در روزهای گذشته شاهد بروز اتفاقی برای همسر جانباز، آقای نورمحمدی بودیم. ایشان از جانبازان 15 درصد ما بودند که به دلیل عارضه مادرزادی و بیماری صعب‌العلاج متأسفانه قطع نخاع شده بودند و بیماری ایشان در عارضه جنگی نمی‌گنجد. اما با این وجود با توجه به شرایط ویژه‌ای که داشتند او را به کمیسیون پزشکی ارجاع دادیم و جانبازی ایشان به 25 درصد ارتقاء یافت و به دلیل عارضه نخاعی که داشتند خدمات یک جانباز 70 درصد را دریافت می‌کنند و در حوزه خدمات‌رسانی هم حتی برای همسر و فرزند ایشان به عنوان همیار و پرستار از طریق بیمه، هزینه‌های پرستاری پرداخت می‌شد.
 
صمیمی گفت:‌ اما به دلیل نگهداری و رسیدگی نامطلوب، این جانباز عزیزمان دچار زخم بستر مزمن شد که با بیماری دیگرشان تعامل برقرار و شرایط را برایشان دشوار کرد. بنابراین ابتدا ایشان را در یکی از مراکز آسایشگاهی مرتبط با بنیاد شهید و امور ایثارگران بستری کردیم و مراقبت‌های اولیه نیز به عمل آمد. سپس جانباز نورمحمدی به بیمارستان ساسان منتقل شد.
 
وی ادامه داد: همسر و فرزند این جانباز سرافراز بارها تقاضاهایی داشتند که عمدتا غیردرمانی بود. مانند این  که مسکن‌شان کوچک است و می‌خواهند به جای دیگر نقل مکان کنند. در این راستا به ما نیز گفته بودند که می‌خواهند مقابل سفارتخانه‌های دو کشور خارجی نیز حرکت اعتراضی داشته باشند. ما نیز بارها با ایشان نشست‌های متعددی در مسیر خواسته‌هایشان برگزار کردیم و راهنمایی‌هایی ارائه شد اما متوجه شدیم که هزینه‌ای برای خرید منزل بزرگتر دارند چندان صحیح نیست و از طرفی از ما می‌خواستند که منزل‌شان به واسطه ما به فروخته شود اما این کار از نظر قانونی در توان و حیطه انجام وظایف ما نبود.همچنین ایشان پیش از این نیز خدمات مسکن را دریافت کرده بودند تا اینکه شخصا خودشان اقدام به فروش منزل کردند و پس از آن مجدد تقاضای کمک داشتند. ما نیز وام مسکنی که پیش از این به ایشان تعلق گرفته بود را تسویه و مجدد وام مسکن دیگری را برایشان تجدید کردیم و از محل دیگری هم وام بلاعوضی برایشان در نظر گرفتیم که همین وام نیز از نظر قانونی دارای مشکلاتی بود ولی از منابع دیگری این وام به ایشان اختصاص یافت. همچنین دو برابر کمکی که به یک جانباز 70 درصد اختصاص می‌یابد به ایشان تعلق گرفت اما از آنجایی که مبادا برای سایر ایثارگران شبه و شکی ایجاد شود از بیان رقم‌اش خودداری می‌کنم.
 
صمیمی یادآور شد: با توجه به تکرار این مسئله که می‌خواهند به خارج بروند اما نه برای درمان، برای ما محرز شد که این مبلغ را برای تهیه مسکن‌شان نمی‌خواهند تا اینکه تجمعاتی شکل گرفت و به نظر ما دلیل انتشار عکس‌هایی توسط همسر این جانباز در این تجمعات و  در زمانی که در چادری نشسته‌اند و در نهایت خودسوزی کرده‌اند، بحث درمان نیست و هدف دیگری را دنبال می‌کنند.
 
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ با اشاره به آخرین وضعیت درمانی همسر جانباز نورمحمدی توضیح داد: همسر این جانباز هم اکنون در یکی از بیمارستان‌های تخصصی سوانح و سوختگی بستری است. درصد سوختگی ایشان چهار تا پنج درصد است و تا دو، سه روز آینده نیز مرخص خواهند شد. پس از بهبودی کامل مجدد با آن‌ها نشست‌هایی برگزار خواهیم کرد.
 
صمیمی در بخش دیگر سخنان خود درباره خدمات جامع ایثارگران و تجمعی که اخیرا شکل گرفته بود نیز توضیح داد:‌ انگیزه آن‌ها نگاه کلی و عمومی به قوانین با محوریت قانون جامع ایثارگران بوده است. این در حالی است که خود لایحه با نظر ایثارگران تهیه شده است و اگر تغییراتی نیز در آن بوجود آمده هر دوره نشست‌هایی علمی با حضور ایثارگران در سطوح مختلف برگزار شده است.
 
وی خاطر نشان کرد: بخشی از این قوانین دائمی، بخشی پنج ساله و بخش دیگری از همین قوانین پنج ساله نیز سال به سال اجرا می‌شود. اکنون مطالبه ایثارگران مجدد در برنامه ما قرار گرفته است و تعامل در سطح ایثارگران نخبه مجلس و کمیسیون‌های دولت نیز برقرار است و جلسات تکمیلی این موضوع نیز در سال آینده برگزار خواهد شد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان