arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۲۹۹۵۶
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۵

استرس دارید؟ / بخوانید

در چنین شرایطی، اگر شما با هویج، کرفس و خوراکی‌هایی از این دست دستگاه گوارش‌تان را فریب دهید و گذشته از آن با کمک‌شان انقباض‌های بیشتری را در فک‌تان ایجاد کنید، تنش‌های‌تان به شکل قابل توجهی کم می‌شود. البته در کرفس ماده آرامش‌بخشی هم وجود دارد که می‌تواند تلاش شما برای کاهش استرس را ثمربخش‌تر کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 همه ما راه‌هایی برای به تعادل رساندن بدن و ذهن‌مان در لحظه‌های پراضطراب داریم. محققان می‌گویند راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند ما را به بهترین شکل از اضطراب نجات دهد.

دست‌هایتان را با آب گرم بشویید

برای کم کردن استرس راه‌های بیشماری وجود دارد. برخی از این راه‌ها تنها در چند ثانیه بر سیستم عصبی بدن تاثیر می‌گذارند و آرامشی که به‌خاطر اضطراب از دست رفته به بدن شما برمی‌گردانند. کمک گرفتن از آب گرم یکی از این راه‌هاست. اگر اضطراب دارید، می‌توانید با یک دوش آب گرم حال خود را بهتر کنید یا در وانی که از آب گرم پر شده، چند دقیقه دراز بکشید و برای آرام کردن فکرتان تلاش کنید؛ اما در صورتی که امکان دوش گرفتن ندارید، می‌توانید تنها با شستن دست‌های‌تان با آب گرم یا چند ثانیه قرار دادن دست‌تان زیر چنین آبی، حال خود را بهتر کنید. وقتی شما بدن‌تان را به آب گرم می‌سپارید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن‌تان آرام می‌گیرد و بدن شما ترشح هورمون‌های استرس را متوقف می‌کند.

«جان مریم» بخوانید

تنها شنیدن موسیقی دلخواه‌تان نیست که می‌تواند حال‌تان را بهتر کند. تا به حال دقت کرده‌اید که آدم‌های شاد و آرام اغلب زیر لب یک آهنگ را زمزمه می‌کنند؟

اگر شما تا به حال چنین تجربه‌ای را نداشته‌اید، از همین امروز هر زمان که احساس کردید آرامش‌تان مختل شده، یکی از ترانه‌های محبوب‌تان را بخوانید. محققان می‌گویند زمزمه کردن یک آهنگ، می‌تواند راهی اثربخش برای کم کردن استرس شما باشد.

دلیلش هم این است که آواها و ارتعاش صدای شما بر فشارخون اثر می‌گذارد و نمی‌گذارد تسریع جریان فشارخون بدن‌تان استرس شما را چند برابر کند.

ادا در بیاورید

برای رها شدن از استرس، گاهی چاره‌ای جز زشت شدن ندارید. وقتی که فشار روانی به بدن شما حمله می‌کند، باید عضلات صورت، فک، گردن و سرتان را رها کنید تا آرامش‌تان را دوباره به دست بیاورید. این کاری است که در کلاس‌های یوگا هم برای انجامش تلاش می‌شود. اما نگران نباشید؛ کار پیچیده‌ای نیست. در خانه شما می‌توانید به همان شکلک درآوردن خلاصه‌اش کنید و با کمی ادا درآوردن حال خود را بهتر کنید.

مهم این است که عضلات چهره‌تان را به شکل‌های عجیبی حرکت دهید؛ حالت دهان‌تان را تغییر دهید و گردن‌تان را از این طرف به آن طرف ببرید. اگر می‌خواهید این کار را با چاشنی خنده هم همراه کنید، می‌توانید هنگام شکلک درآوردن جلوی آینه بایستید تا هم استرس‌تان کم شود و هم به قیافه‌های عجیبی که به خود می‌گیرید، بخندید.

کرفس بجوید

چهره احمدرضا عابد‌زاده را یادتان هست؟ در مسابقات فوتبال همیشه با جویدن آدمس استرسش را کم می‌کرد. محققان می‌گویند شیوه او واقعا در کاهش اضطراب تاثیر دارد اما بررسی‌های آنها نشان می‌دهد که راه بهتری هم برای خلاص شدن از استرس وجود دارد.

شما برای رسیدن به چنین هدفی، باید دستگاه گوارش‌تان را فریب دهید و وانمود کنید که در حال غذاخوردن هستید. اگر یکی از نزدیکان شما اضافه وزن داشته باشد، حتما دیده‌اید که وقت عصبی شدن بیشتر غذا می‌خورد یا به هله‌هوله‌خوری رو می‌آورد. چنین فردی دقیقا با کمک دستگاه گوارشی که مشغول هضم غذاست، برای آرام شدن تلاش می‌کند.

در چنین شرایطی، اگر شما با هویج، کرفس و خوراکی‌هایی از این دست دستگاه گوارش‌تان را فریب دهید و گذشته از آن با کمک‌شان انقباض‌های بیشتری را در فک‌تان ایجاد کنید، تنش‌های‌تان به شکل قابل توجهی کم می‌شود. البته در کرفس ماده آرامش‌بخشی هم وجود دارد که می‌تواند تلاش شما برای کاهش استرس را ثمربخش‌تر کند.

خط‌خطی کنید

وقتی در یک جلسه مهم با قلم و کاغذ حاضر شده‌اید و اضطراب دارید، تنها به نوشتن نکات مهم جلسه کفایت می‌کنید یا اینکه روی کاغذی که جلوی‌تان گذاشته‌اید، نقاشی می‌کشید و خط‌خطی می‌کنید؟ اگر روش دوم را انتخاب کنید، استرس شما هر لحظه کمتر می‌شود. محققان می‌گویند منطقه‌ای از مغز شما که مسوول خلاقیت است با هجوم استرس فعال‌تر می‌شود و شما وقتی این خلاقیت را ابراز می‌کنید، اضطراب‌تان هم کمتر می‌شود.

به همین دلیل محققان معتقدند اگر وقت اضطراب داشتن یک کار خلاقانه انجام دهید و تمرکز کنید یا حتی کاغذی که جلوی‌تان گذاشته‌اید را خط‌خطی کنید، زودتر به آرامش می‌رسید.

خودتان را بغل کنید

اغلب ما وقتی اضطراب داریم، به پناه‌بردن در آغوش مادرمان یا یکی از اعضای خانواده، آرام می‌گیریم اما اگر در لحظه‌ای که اضطراب به جسم و روان شما حمله‌ور شده تنهایید، می‌توانید با در آغوش گرفتن خودتان تنشی که عذاب‌تان می‌دهد را کم کنید. ماساژ دادن قسمت‌های مختلف بدن‌تان و حتی لمس کردن بخش‌هایی که احساس می‌کنید به‌خاطر استرس منقبض شده‌اند، می‌تواند حال شما را بهتر و اضطراب‌تان را کمتر کند.

فاصله ابروهایتان را نیشگون بگیرید

وقتی اضطراب به بدن شما حمله می‌کند، بدن‌تان برای کاهش اضطراب به دندان‌ها فشار می‌آورد و فک‌تان منقبض می‌شود. در چنین شرایطی مغزتان با فشار خونی که اطرافش بیشتر می‌شود، برای واکنش نشان دادن به اضطراب آماده می‌شود.

این واکنش طبیعی که بدن شما نشان می‌دهد، باعث می‌شود مستعد ابتلا به سردردهای تنشی اطراف پیشانی شوید. شاید تصور کنید برای جبران این اتفاقات که یکباره در بدن و مغز شما می‌افتد، کاری نتوانید بکنید اما محققان می‌گویند اگر با انگشتان‌تان، فاصله ابروهای خود را ماساژ دهید، می‌توانید انقباضی که به‌خاطر تنش در ماهیچه‌های‌تان اتفاق افتاده را کمتر کنید. گذشته از اینکه می‌توانید از بین ابروها تا انتهای ابروی‌تان را با کشیدن انگشت ماساژ دهید، بد نیست که این ماساژ را تا پشت گوش‌ها و گردن‌تان ادامه دهید تا زودتر به آرامش برسید.

رژلب بزنید

وقتی استرس دارید، بعید نیست که دست‌های‌تان را به سمت دهان‌تان ببرید و به جای اینکه با غذا خوردن به جنگ استرس بروید، لب‌ها و دهان‌تان را لمس کنید. لمس کردن لب می‌تواند آرامش از دست رفته را به شما برگرداند اما در مقابل، می‌تواند با ساختن لب‌هایی ترک ترک و آسیب دیده، اعتماد به نفس شما را کم کند. از آنجایی که استرس به‌طور ناخودآگاه میل شما به نفس کشیدن از دهان را بیشتر می‌کند، در زمانی که دچار تنش‌های عصبی هستید، لب‌های‌تان خشک‌تر و پوسته‌تر می‌شود و کندن پوست اضافه هم می‌تواند ذهن‌تان را مشغول کند و به شما آرامش دهد. با این وجود تصور نکنید که چاره‌ای ندارید. شما می‌توانید روی لب‌های‌تان را با رژلب یا کرم‌های مرطوب‌کننده چرب کنید تا پوست اضافه‌ای پیدا نشود که به‌خاطرش هوس دست به دهان شدن به سرتان بزند.

سالاد بخورید

وقتی که استرس دارید ممکن است میل‌تان به خوردن شیرینی یا سیب‌زمینی سرخ کرده چند برابر شود. مغز شمایی که با استرس درگیر هستید، بیشتر از هر زمانی دوست دارد قند یا کربوهیدرات را به خود جذب کند اما همیشه برای پاسخ دادن به این نیاز، قرار نیست سراغ هله‌هوله بروید.

برای اینکه استرس به چاق‌تر شدن شما یا از دست رفتن سلامت‌تان ختم نشود، می‌توانید به سالاد خوردن رو بیاورید. اگر سالاد کاهو درست کنید، به‌خاطر ماده آرامش‌بخشی که در این سبزی وجود دارد، حال‌تان بهتر می‌شود و اگر به سالادتان کمی پروتئین و روغن‌های سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع مثل روغن زیتون استفاده کنید، مغزتان آرامش بیشتری پیدا می‌کند.

کفش‌هایتان را دربیاورید

اگر با رئیس‌تان بحث کرده‌اید و حسابی استرس دارید، پشت میزکارتان برگردید و بلافاصله کفش‌هایتان را در بیاورید. وقتی کفش پایتان است، گردش خون‌تان دچار اختلال می‌شود و استرس بدن‌تان هر لحظه بیشتر می‌شود اما اگر کفش‌ها را در بیاورید و در عین اینکه اجازه می‌دهید پاهای‌تان نفس بکشند، انگشت‌های خود را هم تکان دهید، با فعال کردن ماهیچه‌های‌تان به کم شدن استرس خود هم کمک می‌کنید.

امتحانش مجانی است. در روزهای سخت کاری یا کفش جلوباز بپوشید که امکان تکان دادن انگشت‌ها را از شما نگیرد یا اینکه هر چند ساعت یک‌بار برای چند دقیقه هم که شده کفش‌های‌تان را دربیاورید.

نظرات بینندگان