arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۱۰۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۲۲ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

دیدار هیئتی از پارلمان اروپا با بشار اسد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس‌جمهور سوریه با نایب ‌رئیس کمیتۀ روابط خارجی پارلمان اروپا دیدار کرده است.

به گزارش انتخاب،‌ بشار اسد با یک هیئت پارلمانی به ریاست خاویر کوسو، نایب رئیس کمیتۀ روابط خارجی پارلمان اروپا، دیدار کرد.

در این نشست طرفین دربارۀ آخرین تحولات سوریه، سیاست‌های اتحادیۀ اروپا در قبال بحران این کشور و افق دست‌یابی به راه‌حل‌های مناسب برای برون‌رفت از این بحران بحث و تبادل‌نظر کردند.

اسد در این دیدار تأکید کرد عدم واقع‌گرایی و دروغ‌پراکنی اغلب رسانه‌های غربی در طول این بحران باعث شده است تا مقام‌های پارلمانی اروپا به سوریه سفر کرده و خودشان واقعیت را به مردم منتقل کنند.

وی افزود سیاست‌های اشتباه دولتمردان غربی در قبال سوریه و منطقه مبنی بر حمایت آنان از افراط‌گرایی و تروریسم و نیز اعمال تحریم‌های اقتصادی بر مردم منطقه، رشد تروریسم و گسترش ورود پناهندگان را به اروپا در پی داشته است.

ولید معلم، وزیر خارجۀ سوریه، نیز در دیدار با این هیئت بر حمایت سوریه از تلاش‌های صادقانه برای دست‌یابی به راه‌حل‌های سیاسی برون‌رفت از بحران سوریه از طریق برگزاری گفتگوهای سوری- سوری بدون دخالت بیگانگان تأکید کرد.

اعضای این هیئت اروپایی نیز بر عزم خود برای اصلاح دیدگاه‌های نادرست مسئولان سیاسی و مدنی غرب در قبال سوریه و تداوم تلاش برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک غرب و نیز برداشتن تحریم‌ها تأکید کردند.

نخستین دور گفتگوهای آستانه برای حل بحران سوریه با حمایت کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در 23 و 24 ژانویه (4 و 5 بهمن) برگزار شد. جناح‌های درگیر برای برگزاری دومین دور از مذاکرات در 15 و 16 فوریه (27 و 28 بهمن) گرد هم آمدند.

مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل که مدت‌ها پیش از گفتگوها در پایتخت قزاقستان در جریان بود، به مدت حدوداً یک سال به بن‌بست خورده بود اما اندکی بعد از گفتگوهای آستانه مسیری برای ادامۀ مذاکرات در ژنو گشوده شد.

چهارمین دور مذاکرات سازمان ملل بین تاریخ‌های 23 فوریه (5 اسفند) و 3 مارس (13 اسفند) در سوئیس برگزار شد و دور پنجم گفتگوها نیز قرار است 23 مارس (3 فروردین 1396) ازسر گرفته شود.

سوریه از مارس 2011 (1389) در حال جنگ با گروه‌های تروریستی و معارضان مسلح تحت حمایت خارج است. بنا بر اعلام نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور سوریه، بحران در این کشور تاکنون بالغ‌بر 400 هزار کشته و میلیون‌ها بی‌خانمان برجای گذاشته است.
 
 
منبع: پرس تی وی
نظرات بینندگان