arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۹ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

مذاکره ترکیه با روسیه برای خرید موشک اس 400

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرگئی چمزوف مدیر شرکت دفاع دولتی روسیه(روس تک) اعلام کرد: ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه درخواست وام کرده است و مذاکرات جدی دو طرف در این زمینه ادامه دارد.
 
به گزارش انتخاب، چمزوف در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه 24 اعلام کرده است که مذاکره مسئولان دو کشور برای خرید سلاح دفاعی بین آنکارا و مسکو جریان ادامه دارد.
وی در این مصاحبه بیان کرده است که ترکیه از روسیه برای خرید این سامانه درخواست وام کرده اما هنوز موضوع خرید حل و فصل و نهایی نشده است.
 
به گزارش شبکه خبر 7 ترکیه، در این زمینه بین وزارتخانه های اقتصادی دو کشور مذاکرات نزدیک جریان دارد که پس از به توافق رسیدن در خصوص میزان وام، توافقنامه دوجانبه تحویل محموله اس 400 نیز امضا خواهد شد.
 
ترکیه از ماه ها پیش برای خرید سامانه های موشک دفاعی اس 400 از روسیه اقدام کرده و مذاکرات دو طرف در سه ماه اخیر سرعت گرفته است.
در سفر اخیر رئیس جمهوری و وزیر دفاع ترکیه به مسکو نیز رایزنی برای خرید این سامانه جزو محورهای مذاکرات طرفین بود.
 
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این سامانه موشکی راهبردی و مهم به علت عضویت ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) که همواره رقیب جدی نظامی روسیه بوده است، به ترکیه واگذار نخواهد شد.
 
قرارداد فروش سامانه موشک دفاعی اس 400 روسی تاکنون تنها با چین امضا شده است و مذاکره هند برای خرید این سامانه ادامه دارد.
اس 400 با توان شلیک همزمان 72 موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا 60 کیلومتر فاصله و دو تا 27 کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان به شمار می رود.
 
این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان