arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۱۸۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۲ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۰

توسعه بانک گردشگری متوقف شد

بانک مرکزی ارائه مجوز به بانک آریا را متوقف کرد، همچنین بانک گردشگری که به تازگی مجوز فعالیت خود را دریافت کرده است، از توسعه باز ایستاد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بانک مرکزی ارائه مجوز به بانک آریا را متوقف کرد، همچنین بانک گردشگری که به تازگی مجوز فعالیت خود را دریافت کرده است، از توسعه باز ایستاد.

به گزارش مهر، براساس آخرین تصمیم گیریها در بانک مرکزی، روند ارائه مجوز به بانک آریا توسط بانک مرکزی متوقف شد، این در حالی است که بانک آریا به عنوان بانکی جدید درخواست اخذ مجوز از بانک مرکزی را ارائه کرده بود.

توسعه بانک گردشگری به عنوان بانکی نوپا که به تازگی مجوز فعالیت از بانک مرکزی را دریافت کرده است، طبق ابلاغیه بانک مرکزی متوقف شد.

روند مجوزدهی بانک مرکزی به بانکهای جدید متوقف شده است، در حالی که سال گذشته بانک مرکزی یکی از برنامه های مهم خود را بررسی ارائه مجوزهای جدید بانکی اعلام کرده بود.

رامین پاشایی فام معاون سابق اقتصادی بانک مرکزی در گفتگو با مهر، در مورد توقف ارائه مجوزهای جدید بانکی گفت: باید اجازه داد که در فضای رقابتی هر متقاضی تاسیس بانک وارد بازار فعالیت شود، محدود کردن ارائه مجوزهای بانکی باعث ایجاد رانت و سرقفلی برای بانکهایی می شود که در حال فعالیت هستند، بسیاری از موسسات اعتباری طی سالهای گذشته بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت می کردند که نظارت عملکرد ساماندهی ارائه مجوزبه آنها در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

وی با ابراز مخالفت از ایجاد رانت با عدم ارائه مجوزهای جدید توسط بانک مرکزی، تاکید کرد: سرعت گردش پول نشان می دهد که نیازمند تغییر هستیم.

همچنین اصغر ابوالحسنی در گفتگو با مهر در مورد افزایش تعداد بانکهای خصوصی در کشور گفت: رقابت پذیری بانکها به عنوان بنگاههای اقتصادی را باید به رسمیت بشناسیم، بنابراین باید دیدگاههایی مانند اینکه شرایط اقتصادی کشور ظرفیت فعالیت بانکهای بیشتری را ندارد را کنار بگذاریم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بر اجرای قانون بانکداری اسلامی و بدون ربا توسط بانکهای کشور تاکید کرد و افزود: اگر بانکها این موضوع را رعایت کنند هیچگونه نگرانی از بابت تاسیس بانکهای جدید و افزایش بانکهای کشور وجود نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه در عین حال باید ضوابطی برای تاسیس بانکهای جدید در نظر گرفته شود، اظهارداشت: شاخص تعداد مهم نیست، در هیچ کشوی شاخص تعداد بانکها ملاک عملکرد نیست.

ابوالحسنی ادامه داد: اگر موضوع مبارزه با جرم پولشویی هم در این زمینه مطرح باشد، از طریق نظارت و تدوین شاخصهای نظارتی قابل پیگیری است، یعنی بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر بر عملکرد بانکها نظارت داشته باشد تا استانداردها رعایت شود.

وی با بیان اینکه بانکها بنگاههای اقتصادی هستند، اضافه کرد: قانون برای بانکها شرایط و مقرراتی را تعیین کرده است که باید طبق آن عمل کنند، بانکها در این شرایط رقابت می کنند، در غیراینصورت طبق قانون با آنها برخورد می شود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرزين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
0
1
بانك مركزي مي بايست قبل از پذيره نويسي بانك اريا نظر خود را مي داد
بيش از 2 ماه از تاريخ پذيره نويسي بانك آريا در بورس مي گذرد
حال تكليف سرمايه گذار چيست؟ اينكه سرمايه كذار داخلي است واي به حال خارجي حتما سيل سرمايه ها به داخل سراريز مي شود حتما!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۲
0
0
چرادرخبرها گفته شدسرمایه اش را از بانک صادرات تامین کرده مگر چه اشکالی دارد بقیه هم سرمایه هاشون رااز بانک های دیگرتامین کرده اند 3000 میلیاردتومان که چیزی نیست
نظرات بینندگان