arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۷ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۰

بهمني : بالاترين سرانه اسکناس جهان به ايران تعلق دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بالاترین سرانه اسکناس جهان به ایران تعلق دارد ، گفت : 7 میلیارد برگ اسکناس در گردش داریم.

به گزارش انتخاب به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، بهمنی در نشست هم اندیشی با استادان اقتصاد دانشگاه ها افزود: برای اصلاح پول ملی آماده ایم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گیریم ، بانک مرکزی مدیون استادان بزرگ دانشگاه است و نهادهای مالی و پولی کشور سپاسگزار زحمات و تلاش های شما هستند. رییس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: بانک مرکزی هیچگاه خود را از دانشگاه جدا ندانسته و همواره تلاش کرده است در مناسبت های مختلف، با اساتید به نام حوزه اقتصادی جلسات هم اندیشی برگزار کند. بهمنی تاکید کرد : اکنون نیز که در آستانه تحول ساختاری و بزرگی در حوزه پولی قرار داریم ، فرصت را غنیمت شمرده ایم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گیریم.

بهمنی با اشاره به لایحه حذف 4 صفر از سوی دولت و مسئولیت اجرایی بانک مرکزی افزود: فعالیت های بانک مرکزی در این راستا که از سال 1386 آغاز شده ، اکنون شدت یافته است و در این مسیر ، نیازمند پیشنهادها و راهکارهای شما هستیم تا در تهیه آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی، غنای بیشتری به مطالعاتمان ببخشیم.

وی خاطرنشان کرد : اگر بانک مرکزی ایران چک را بکار نمی گرفت، کارخانه تولید کاغذ امنیتی و چاپخانه تولید اسکناس بانک مرکزی فاقد توان لازم برای تهیه نیازهای داخلی بودند.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان این که واحدهای پولی ریال و دینار نقش و جایگاهی در ذهنیت و معاملات مردم ندارد و با یک واحد پول ملی هیچ چیزی را نمی توان خریداری کرد، گفت: چندین هزار واحد پول ملی ما معادل یک واحد پول پرقدرت و جهان روا است .

ارزش ذاتی پول های ریز ما بیشتر از ارزش مبادلاتی آنهاست و برای چاپ یک برگ اسکناس200 ریالی باید بیش از آن اندازه هزینه شود. بهمنی تصریح کرد: بزرگترین واحد پولی ما (100،000ریال) معادل 9 دلار است و بزرگترین واحد پول یورو (500 یورو) حدود 750 تا 800 هزار تومان ارزش دارد.

وی گفت : اگر پول درشت تورم ایجاد می کرد ،این امر باید در حوزه یورو هم اتفاق می افتاد. رییس کل بانک مرکزی بار دیگر تاکید کرد: آماده ایم تا از رهنمودهای شما در اصلاح امور بهره گیریم تا به نتایج مطلوبتری دست یابیم و ضمن پرهیز از شتاب زدگی تلاش می کنیم با اطلاع رسانی صحیح، درست و بموقع ؛ نگرانی ها و دغدغه های مردم را نیز برطرف کنیم.
نظرات بینندگان