arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۶۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۲ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۶

رئیس سازمان پدافند غیرعامل :آمریکا به دنبال نابودی زیرساخت‌های برق ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: آمریکا طرحی به نام نیتروزئوس طراحی کرده که زیرساخت‌های برق ایران به عنوان هدف سایبری طرح تعریف شده لذا باید آمادگی‌های لازم توسعه یابند.
 
به گزارش انتخاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور  امروز در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان خوزستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت:استان خوزستان دارای ویژگی‌های بسیار خاص و نیز در برخی از حوزه‌ها رتبه‌های نخست کشور را دارد.

وی به قطعی برق و آب و نیز تعطیلی‌ها در پی خوزستان در بهمن ماه سال گذشته اشاره‌ و عنوان کرد: اگر نتوانیم پیوست و وابستگی بین زیرساخت‌ها را کنترل کنیم موضوع به مراحلی با تبعات، سیاسی، اجتماعی و امنیتی وارد می‌شود که خوشایند و زیبنده مردم خدوم و زحمت‌کش نیست.

جلالی با بیان اینکه در این حادثه از وضعیت زرد عبود کرده و به وضعیت نارنجی وارد شدیم، توضیح داد: چنین حادثه‌ای مدیریت استان و نیز ظرفیت ملی را تحت تاثیر خود قرار داد به طوری که مقام معظم رهبری و نیز رئیس جمهور ابراز ناراحتی کردند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بیان کرد: این حادثه به دلیل نشان دادن ضعف در برخی از حوزه‌ها می‌تواند تبعات بیرونی داشته باشد بنابراین حوادث استان را باید مستندسازی کنیم که پیامدهای حادثه و نیز آستانه تحمل در زیرساخت‌ها مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه پس از مستندسازی باید آسیب‌شناسی انجام شود، گفت: محیط زیست و هواشناسی می‌گویند که امکان تکرار این حادثه وجود دارد. بر اساس برنامه‌ای که استاندار دنبال کرده همه مصمم هستند که این تبعات در صورت تکرار حادثه، تکرار نشوند.

سردار جلالی با بیان اینکه نیمه دوم خرداد ماه امسال مانور آمادگی تست برق را خواهیم داشت، تاکید کرد: همه دستگاه‌هایی که وابستگی به برق دارند باید وابستگی‌هایشان را با دستگاه‌های دیگر موازنه‌سازی کنند همچنین حادثه بهمن را می‌توانیم به عنوان یک سناریوی پایه در استان در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه زمانی نیز به عنوان رزمایش قطعی برق در نظر گرفته شود، گفت: این حادثه در حوزه برق ممکن است با منشأ سایبری نیز تکرار شود. آمریکا طرحی به نام نیتروزئوس طراحی کرده که زیرساخت‌های برق ایران به عنوان هدف سایبری طرح تعریف شده است لذا باید آمادگی‌های لازم توسعه یابند.

جلالی افزود: استان خوزستان دارای ویژگی‌های بسیار خاص و نیز در برخی از حوزه‌ها رتبه‌های نخست کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه خوزستان استانی استراتژیک و راهبردی است، افزود: هر حادثه‌ای در این استان قابلیت تاثیرگذاری در سطح ملی را دارد بنابراین این موضوع اهمیت استان را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه موضوعاتی در خوزستان وجود دارد که بسیار مهم هستند و ما نیز در شورای پدافند غیرعامل آن‌ها را بررسی می‌کنیم، بیان کرد: آمادگی برای این موضوعات یا باید ایجاد شود و یا اگر استان از آن برخوردار است باید ارتقاء یابند.

وی با بیان اینکه طرح پدافند زیستی استان آماده شود، گفت: آمادگی‌هایی برای مقابله با حوادث زیستی در خوزستان ایجاد شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه بزرگترین قطب شیمیایی کشور در خوزستان و در منطقه ماهشهر قرار گرفته است خاطرنشان ساخت: هرگونه حادثه‌ امنیتی، نظامی و یا نشت صنعتی در این منطقه می‌تواند تبعات آلودگی شیمیایی در منطقه داشته باشد و بنابراین اقدامات و داشته‌های استان در این زمینه باید بررسی شود.

وی با بیان اینکه از وزیر بهداشت خواسته شد که بخشی را در بیمارستان‌های ماهشهر به درمان تخصصی مصدومان شیمیایی اختصاص دهد، افزود: موضوع گرد و خاک و نیز تاثیر آن بر زیرساخت‌های اساسی استان موضوع دیگری است که باید توجه جدی به آن شود.
نظرات بینندگان