arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۶۹۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۶

رخداد زلزله بیش از ۴ ریشتری در کرمان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : صبح امروز سه‌شنبه، ۲۲ فروردین ماه زلزله‌ای با بزرگای بیش از ۴ ریشتر حوالی زرند کرمان را لرزاند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا در ساعت ۹ و ۴۹ دقیقه صبح امروز سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه زلزله‌ای با بزرگای ۴.۴ ریشتر استان کرمان را لرزاند.

این زمین‌لرزه در حوالی زرند کرمان رخ داده و موقعیت رومرکزی این زلزله ۳۰.۸۱ عرض شمالی و ۵۶.۵۵ درجه طول شرقی و در عمق ۱۰ کیلومتر ثبت شده است.

کانون این زلزله در یک کیلومتری زرند، ۱۸ کیلومتری یزدانشهر و ۲۴ کیلومتری خانوک استان کرمان بوده است.

استان کرمان دارای گسل‌های زیادی است که از آن جمله می‌توان به گسل گلباف با طول حدود ۱۰۰ کیلومتر و روند شمال غربی، جنوب شرقی اشاره کرد که از جنوب غرب دشت بم تا غرب شهداد ادامه می‌یابد و در این محل به گسل لکوکوه می‌پیوندد.

گسل نایبند با طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر و با امتداد تقریبی شمالی، جنوبی از دیگر گسل‌ها است که در برخی از نقاط جابجایی قائمی در حد ۲۰ متر را نشان می‌دهد و وقوع زلزله در بخش جنوبی این گسل، نشان از فعال بودن آن است.

گسل لکوکوه با روند شمال - شمال شرقی، جنوب- جنوب غربی تقریبا به موازات گسل نایبند و به طول ۱۳۰ کیلومتر در غرب آن قرار دارد.

گسل کوهبنان با امتداد شمال غربی- جنوب شرقی از غرب شهر کرمان تا شمال غرب بهاباد با طول حدود ۳۰۰ کیلومتر شناسایی شده است. این گسل یکی از لرزه‌خیزترین روندهای ساختاری در استان کرمان است.

گسل داوران در کوهستان‌های شمال دشت رفسنجان واقع شده است که قسمت عمده آن در جهت شمال غرب- جنوب شرق قرار دارد.

گسل رفسنجان با طول بیش از ۱۴۰ کیلومتر در جنوب شهرستان رفسنجان واقع شده است.

گسل انار با طول حدود ۱۰۰ کیلومتر از نزدیکی شهر انار عبور می‌کند که می‌توان آن را ادامه گسل رفسنجان در نظر گرفت.

گسل ده شیر با طول ۳۵۰ کیلومتر از جنوب نائین شروع شده و به چاه گو واقع در منطقه سیرجان ختم می‌شود.

گسل شهر بابک با طول حداقل ۲۷۰ کیلومتر و قسمتی از یک گسل اصلی و مهم ایران است که در برخی از منابع علمی به نام گسل ده شیر- بافت نامیده شده است.

گسل بلورد و گسل بافت با طول حدود ۷۰ کیلومتر در حد فاصل جنوب بلورد شهرستان سیرجان تا جنوب شهرستان سیرجان است.

گسل لاله‌زار با طول ۵۰ کیلومتر است که مرکز چندین زلزله مهم و تاریخی بوده است.

گسل ساردوئیه (سربیژن) و گسل جیرفت (سبزواران) با طول گسل ساردوئیه (سربیژن) حدود ۱۰۰ کیلومتر است و گسل جیرفت (سبزواران) دارای روند تقریبا شمالی-جنوبی بوده و با توجه به فعال بودن این گسل و عدم تخلیه انرژی در قرن اخیر باید توجه و مراقبت خاص از مناطق اطراف این گسل بعمل آورد.

گسل‌های جنوب جازموریان از دیگر گسل‌های فعال استان کرمان است. در منطقه مکران تعداد زیادی گسل با جهت‌گیری شرقی-غربی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها گسل‎های جنوب جازموریان است.

گسل راین و گسل بم با طول حدود ۶۵ کیلومتر و از حوالی شهر بم می‌گذرد.

گسل ماهان که این گسل از شرق ماهان عبور کرده و به عنوان یکی از گسل‌های فعال استان کرمان شناخته می‌شود.
نظرات بینندگان