arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۷۰۲۰
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۶

مخالفت وزیران خارجه جی ۷ با گسترش تحریم‌ها علیه روسیه و سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که وزرای خارجه گروه۷ با این مسئله که بحران سوریه راهکار نظامی ندارد، موافقند و درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه یا روسیه هیچ توافقی صورت نگرفته است.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، آنجیلینو آلفانو، وزیر خارجه ایتالیا که کشورش میزبان نشست  گروه ۷ بود گفت: در نشست امسال بیش از ۲۰ موضوع را بررسی کردیم و نزدیک بودن دیدگاه حاضران پیروزی بزرگی در این زمینه محسوب می‌شود.

او ادامه داد: ما در جی ۷ معتقدیم که بحران سوریه راهکار نظامی ندارد و اما خواهان این هستیم که روسیه از حمایت بشار اسد دست بردارد. ما نمی‌خواهیم روسیه را تحت فشار قرار دهیم و منزوی کنیم.

آلفانو همچنین گفت که کشورهای شرکت کننده بر سر پایان دادن به درگیری در لیبی توافق کردند و قرار شده است تلاش کشورهای مذکور در این باره افزایش یابد.

وی افزود: در این نشست توافق شد که نباید روسیه را کنار گذاشت بلکه باید تا حدی در روند انتقال سیاسی سوریه شرکت داشته باشد.

آلفانو افزود: پاسخ ما به تروریسم باید با اتخاذ اطلاعات درست باشد. روسیه باید بین همکاری با آمریکا و اسد و حزب‌الله یکی را انتخاب کند.

ضمن دعوت از ترکیه عربستان قطر و امارات  برای شرکت در این نشست‌ها  به توافق درباره مساله  لیبی و مخالفت با راهکار نظامی در این باره و لزوم اتخاذ اقدامات بیشتر درباره لیبی تاکید کرد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان دراین باره ادامه داد: شاید همه از این جمله خوششان نیاید اما بدون مسکو و تهران هیچ راه‌حلی برای بحران سوریه وجود نخواهد داشت. در نظر نگرفتن آن‌ها در این روند یک گزینه نیست.

جنگ سوریه اکنون سال ششم خود را در حالی سپری می‌کند که نیروهای دولتی در جنگ علیه گروه‌های گسترده مخالف درگیر است.

گابریل اظهار داشت، رکس تیلرسون متعهد به حمایت از راه حل سیاسی در سوریه شد و گفت که به دنبال راه غیرخشونت‌آمیز و غیرنظامی است.

وی افزود: مسکو باید بشار اسد را کنار بگذارد و نمی‌توان تصور کرد که روسیه همیشه کنار نظامی باشد که دست به "کشتار" می‌زند.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نیز در حاشیه این نشست گفت: وزیران خارجه کشورهای گروه هفت بر این مساله توافق کردند که تا زمانی که بشار اسد در قدرت است امکان راه حل بحران سوریه ممکن نیست.

وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت، کشورهای گروه هفت با توسعه تحریم‌ها علیه روسیه و سوریه توافق نکردند.
نظرات بینندگان