arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۷۲۹۴
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۶ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۶

چشم انداز مبارزه با سرطان لوزالمعده با استفاده از یک مولکول کوچک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان آمریکایی در جریان مطالعه ای موفق به کشف عملکرد مولکول کوچکی شدند که به نظر می رسد می تواند به روشی برای توقف رشد و توانایی گسترش سلول های سرطانی لوزالمعده منجر شود .
 
به گزارش انتخاب به نقل از ایرنا، سرطان لوزالمعده با گسترش سلول های غیرعادی در لوزالمعده شروع می شود که اندامی به شکل ماهی زیر معده است و هورمون ها و آنزیم ها را می سازد. سرطان لوزالمعده یک بیماری تهاجمی و عمدتا کشنده است.
 
اکنون گروهی از محققان به ریاست 'وی ژانگ' استاد سرطان در مرکز پزشکی 'ویک فارست باپتیست' در آمریکا موفق به کشف یک مولکول کوچک به نام MIR506 شده اند که به نظر می رسد نقش مهمی در سرنوشت سلول های سرطانی لوزالمعده دارند و می تواند روشی برای متوقف ساختن رشد و توانایی گسترش سلول های این سرطان ارائه دهد.
این مطالعه که در مجله Autophagy منتشر شد، نشان می دهد که مولکول یاد شده به کنترل یک فرآیند سلولی پیچیده به نام 'اتوفاژی' کمک می کند. اتوفاژی به سلول ها کمک می کند تا منابع انرژی را در زمان های مهم مانند دوران رشد و یا زمانی که مواد غذایی کم هستند، متعادل سازند.
 
اتوفاژی نقش مهمی در 'خانه داری سلولی' ایفا می کند، به طوری که به پاکسازی عناصر ناخواسته مانند مولفه های آسیب دیده و یا پاتوژن ها کمک می کنند.
گرچه اتوفاژی معمولا به عنوان مکانیزیمی برای بقای سلولی در نظر گرفته می شود اما این رویه همچنین می تواند در مرگ برنامه ریزی شده سلولی دست داشته باشد.
 
پیش از این تحقیقات نشان داده بودند که مولکول کوچک MIR506 در بسیاری از انواع سرطان ها به عنوان یک سرکوب کننده تومور عمل کرده و تاثیر شیمی درمانی را در سرطان تخمدان تقویت می کند. مولکول یاد شده این اثرات را از طریق چند مسیر متفاوت سیگنال دهی اعمال می کند.
 
اما پژوهشگران در مطالعه جدید با این فرض به بررسی نقش MIR506 در سرطان لوزالمعده پرداختند که این مولکول می تواند در اتوفاژی نقش داشته باشد.
آنها در گزارش مطالعه خود نوشتند: فرض ما بر این است که MIR506 با القای مرگ سلولی مرتبط با اتوفاژی، باعث سرکوب تومور می شود.
 
به واقع، آزمایش های بیشتر هم نشان داد که افزودن MIR506 به سلول های آزمایشی تومور ، رشد سلولی سرطان را متوقف ساخت و عملکرد سلولی را که موجب گسترش آنها (متاستاز) می شود، مسدود کرد.
نظرات بینندگان