arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۸۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۹ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۶

۱۳.۵ میلیون تن اتان از ۲۷ فاز پارس جنوبی تولید خواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نفت با بیان اینکه ۱۳.۵ میلیون تن اتان از ۲۷ فاز پارس جنوبی تولید خواهد شد، گفت: توسعه طرح‌های پتروشیمی نیاز به ثبات سیاست‌ها، رفتارها، شعار ها و راهبرد ها دارد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در مراسم افتتاح طرح های پتروشیمی فاز ۲ کاویان، تخت جمشید پارس و MEG مروارید  با تاکید بر اینکه یکی از مسائل مهم در اقتصاد مقاومتی تکمیل زنجیره ارزش در صنایع نفت و پتروشیمی است، گفت: چند طرحی که امروز افتتاح شد این ظرفیت را تکمیل می‌کند. در این طرح‌ها اتان تبدیل به اتیلن شده و پایین‌دست اتیلن هم تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه مکان‌های احداث پتروشیمی بحث عدالت محوری، محرومیت زدایی مد نظر قرار گرفته است تصریح کرد: پتروشیمی کاویان، دو میلیون تن اتلین تولید می‌کند و زنجیره ارزش را تا تبریز و ارومیه می‌برد. در منطقه عسلویه برای نخستین بار از تاریخ، قبل از اینکه تولید گاز آغاز شود فعالیت‌های واحدهای پتروشیمی شروع شد. آقای نعمت‌زاده در آن زمان مدیرعامل پتروشیمی و پرچم دار توسعه این صنعت هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه در عسلویه برای توسعه پتروشیمی با کمبود زمین مواجه هستیم، گفت: در بندر امام مجموعه جدیدی برای توسعه خوراک به اندازه کافی راه‌اندازی می‌شود. ۱۳.۵ میلیون تن اتان از ۲۷ فاز پارس جنوبی تولید می‌شود.

زنگنه ادامه داد: برای نخستین بار در صنعت نفت اعلام کردیم تامین خوراک برای پتروشیمی به تنهایی موضوعیت دارد. به راحتی می‌توان با ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری، ۲۰ میلیارد دلار به پتروشیمی کشور اضافه کرد و می‌توانیم در منطقه نفر اول باشیم. اگر صادرات کم باشد، نباید ناراحت باشیم زیرا در کشور مجددا تولید می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در صنعت پتروشیمی همت کنیم، اظهارکرد: این همت نیاز به سواد و تدبیر دارد. سواد طی یک سال یا دو سال ایجاد نمی‌شود و نیاز به زمان، ثبات سیاست‌ها، ثبات‌ رفتارها، شعارها و راهبردها دارد و من شک ندارم که ما می‌توانیم چنین کاری را در کشور با همکاری یکدیگر انجام دهیم.

وزیر نفت با بیان اینکه در کشور قابلیت تبدیل گاز طبیعی به پلاستیک وجود دارد، گفت: من تلاش کردم این اتفاق در کشور رخ دهد اما مشکلات مالی وجود داشت.

زنگنه با اشاره به آینده صنعت پتروشیمی در کشور تصریح کرد: بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری در صندوق بازنشستگی در حوزه نفت و پتروشیمی را انتخاب کردند که فعالیت‌ آن‌ها در کنار بخش خصوصی وضعیت روشنی برای آینده صنعت پتروشیمی رقم می‌زند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز دو طرح دیگر در پتروشیمی آماده افتتاح بود، گفت: اما این طرح‌ها با سختگیری ریاست جمهور، از برنامه افتتاح حذف شد زیرا طی یک ماه آینده به بهره برداری کامل می‌رسد. یکی از این طرح ها، پردیس ۳ با تولید ۱.۵ میلیون تن اوره و آمونیاک است که ظرف ۱۰ روز آینده راه‌اندازی می‌شود و طرح دیگر متانول کاوه با ظرفیت تولید حدود ۲.۵ میلیون تن است که ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

نظرات بینندگان