arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۸۹۱۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۳ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۶

حماس برای دیدار با هیئت فتح شرط گذاشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" تاکید کرد که سیاست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در قبال نوار غزه باعث تشدید شکاف داخلی و از بین رفتن امیدها نسبت به تحقق وحدت می‌شود و هدف از این اقدامات وی، ضربه زدن به تمامی طرف‌ها در نوار غزه است.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، خلیل حیه،‌ عضو دفتر سیاسی حماس در جریان کنفرانس مطبوعاتی حماس در غزه تصریح کرد: «ما با شنیدن خبر اقدامات محمود عباس علیه نوار غزه شوکه شدیم؛ انگار که این غزه است که زیر پای عباس را در عرصه سیاسی خالی می‌کند» و بدتر از آن اینکه وی از گفتمان دینی برای توجیه تهدیدات خود برای به آتش کشیدن نوار غزه استفاده کرد.

وی افزود که وحدت مبتنی بر مشارکت و اعتقاد به طرف دیگر تنها راه مقابله با دشمن صهیونیستی است و غزه‌ای که عباس سر جنگ با آن را دارد، رشادت‌ها و افتخارات متعددی را رقم زده است و کانون انقلاب‌ها بوده است، اما الان قربانی اقدامات عباس می‌شود.

حیه همچنین به اقدام عباس در به شکست کشاندن طرح قطر در زمینه پایان دادن به شکاف داخلی اشاره کرد و گفت حماس آماده برگزاری فوری و همزمان انتخابات شورای ملی، ریاست تشکیلات خودگردان و پارلمان طی سه ماه آینده است و با انتخاب هر گونه وطن جایگزین در هر نقطه‌ای که باشد، مخالف است.

سه شرط

این عضو دفتر سیاسی حماس در بخش دیگری از سخنانش سه شرط را برای دیدار این جنبش با هیئت جنبش فتح اعلام کرد و در عین حال تاکید کرد: فتح هنوز به صورت رسمی سفر این هیئت به ما را اعلام نکرده است، بلکه صرفا یک سری اخبار در رسانه‌های گروهی منتشر شده است.

وی سه شرط حماس برای دیدار با هیئت فتح را لغو تمامی مالیات‌های اعمال شده روی سوخت مورد نیاز نیروگاه برق غزه، برقراری مجدد حقوق‌های کسر شده از  تمامی کارمندانی که مظلوم واقع شده‌اند و سوم؛ برقراری مجدد مستمری خانواده‌های شهدا اعلام کرد و خاطرنشان ساخت که هر گونه دیداری با هیئت فتح در غزه باید در حضور تمامی گروه‌های فلسطینی برگزار شود.

خلیل حیه تصریح کرد که حماس کمیته اداره امور غزه را منحل نخواهد کرد و همچنان به سند وفاق ملی به عنوان زمینه‌ای برای اجرای هر گونه پروژه ملی نگاه می‌کند.

وی افزود حماس به دیدارهای خود با رهبران جنبش فتح در غزه ادامه می‌دهد و از مقامات رام الله هم می‌خواهد که به این دیدارها احترام بگذارد.

این رهبر حماس تاکید کرد که این جنبش از تمامی هیات ها استقبال کرده است و گفتگو را بهترین راه می داند.

حیه همچنین تاکید کرد که اداره غزه جزء مسئولیت‌های دولت رامی حمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان است و این دولت باید همین الان مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت که غزه از موشک‌های رژیم صهیونیستی نترسید و تحت فشار، محاصره و جنگ‌ها تسلیم نشد؛ پس چطور ممکن است که از تهدیدات عباس بترسد.

این رهبر برجسته حماس تاکید کرد که پروژه‌های راهبردی برای حل بحران برق غزه به تصمیم عباس و دولت حمد الله به حالت تعطیل درآمده‌اند و این جنبش از تصمیم شرکت نیروی فلسطین در غزه در زمینه عدم خرید سوخت با مالیات‌های اعمال شده از سوی دولت حمد الله موافق است.

وی ضمن اعلام همبستگی حماس با کارمندان تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه که حقوق‌شان کسر شده است، تاکید نمود که این جنبش حتی رزق و روزی خود را هم با آنها تقسیم خواهد کرد.

حیه در پایان به اسرای قهرمان فلسطینی در زندان‌های صهیونیستی که دست به اعتصاب نامحدود غذا زده‌اند، آزادی "لینا جربونی" اسیر زن فلسطینی را که طی روزهای گذشته آزاد شد، تبریک گفت.

وی درباره وضعیت مساله فلسطین و منطقه نیز اظهار داشت که مساله فلسطین دیگر جزء اولویت‌های امت که درگیر جنگ‌های متعدد است، نیست و تنها طرف بازنده حوادث و تحولات جاری در منطقه، ملت‌های امت عربی هستند.

این رهبر حماس خاطرنشان کرد که «دشمن از منازعات جاری در داخل امت عربی برای گسترش نفوذ سیاسی، امنیتی و اقتصادی خود سوء استفاده می‌کند.»

نظرات بینندگان