arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۴۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۲۳ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶

معین: باید با شور و نشاط پای صندوق‌های رای برویم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر علوم و تحقیقات و فناوری دولت اصلاحات گفت: با رای دادن به روحانی نگذازیم تاریخ اسفناک هشت سال دولت مهرورزی در ایران تکرار شود.
 
به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، مصطفی معین در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان، اظهار کرد: اگر امروز احساس مسئولیت نکنیم و آنطور که باید با شور و نشاط پای صندوق‌های رای نرویم، ممکن است به دوران هولناک دولت مهرورز بازگردیم.
 
وی افزود: دولت مهرورز در هشت سال با آن نوع رفتار سیاسی ایران را در سطح ملی و بین المللی بی حیثیت کرد و به علت ورق پاره خواندن قطعنامه‌ها ایران را پس از آمریکا و اسرائیل به منفورترین کشور از دید افکار عمومی جهان تبدیل کرد.
 
وی ادامه داد: این در حالیست که در دولت روحانی ایران پرچمدار گفتگوی تمدن‌ها شدیم و امروز هم اگر قدردان این دولت نباشیم باید دوباره شاهد این خسران شویم و بار دیگر ایران به چهره منفور جهانیان تبدیل شود.
 
معین اعلام کرد: اگر به روحانی رای ندهیم تاریخ برای کشور تکرار خواهد شد.  
 
وزیر علوم دولت اصلاحات در ادامه دانشجو را موتور محرکه جامعه دانست و عنوان کرد: در همه برهه‌های حساس کشور جنبش‌های دانشجویی پیشتاز بوده‌اند و اگر نباشند کشور دچار سرنوشتی سیاه خواهد شد.
 
وی افزود: امروز هنوز شور و نشاط سیاسی در ستاد روحانی شکل نگرفته و باید برای ایجاد نشاط سیاسی دانشجویان را جذب ستادهای انتخاباتی کنیم.
 
معین به شرایط دانشگاه‌ها در دولت احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: در آن ایام انجمن های دانشجویی تعطیل شدند و صدها استاد از دانشگاه‌ها اخراج شدند و مسئله حصر شکل گرفت که سرمایه‌های نظام را با مشکل مواجه کرد و اسم این فرهنگ را مهرورزی گذاشته‌اند در حالی که آنچه در این ایام در ایران شکل گرفت بی اعتمادی، از دست رفتن سرمایه اجتماعی و نبود مشارکت جمعی بود.
 
وی همچنین از ساختار سنتی اداری کشور انتقاد کرد و گفت: امروز نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاه‌ها بیشتر از افراد بیسواد و کم سواد است و با توجه به اینکه ایران رکورددار فرار مغزها بوده است و افرادی که به سایر کشورها می‌روند استقبال می‌شود نمی‌توان علت بیکاری را ساختار نامناسب آموزش عالی دانست بلکه این ضعف سیستم اداری است که نمی‌تواند این افراد را جذب کند و برای این مسئله تغییری اساسی در نظام اداری کشور لازم است.
 
معین با اشاره به اینکه یکی از مولفه‌های اصلاح طلبی قانون مداری است، در پاسخ به سوالی در رابطه با پایین آمدن سطح اصلاح طلبان، خاطرنشان کرد: در انتخابات کاندیداهای شاخص اصلاح طلب را با بی عدالتی رد صلاحیت می‌کنند و در این شرایط اصلاح طلبان ناچارند کسانی را که گفتمانشان با اصلاحات نزدیک تر است را انتخاب کنند.
 
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با خرد و عقل گرایی شاهد تداوم دولت تدبیر و امید در ایران باشیم.

نظرات بینندگان