arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۴۸۹۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۶ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶

علم الهدی: دولتمرد تراز انقلاب باید ۱۰ ویژگی داشته باشد/باید به دشمن بی‌اعتماد بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: مشارکت سیاسی مردم معنای جمهوریت است و مردم در نظام سهم دارند و تصمیم گیرنده هستند، مشارکت سیاسی مردم به معنای جمهوری یک تکلیف شرعی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: از شما مردم برای این مشارکت ارزشمند و حماسه آفرینی امروزتان در پای صندوق‌های رای در انتخابات تشکر می‌کنم، مقام معظم رهبری فرمودند انتخابات جشن آزادی و اختیار سرنوشت و جشن این است که زندگی ما به دست خودمان اداره می‌شود.

وی افزود: این جشن عظیمی که شما مردم از آن استقبال کردید به همه شما برادران و خواهران مبارک باشد، انتخابات عرصه رقابت برای دستیابی به قدرت نیست، این در فرهنگ اسلام یک نقطه منفی است و یک جریان مذموم است که رقابت برای دستیابی برای قدرت باشد، رقابت برای دستیابی به قدرت در اسلام  مذموم است.

علم‌الهدی ادامه داد: در نظام اسلامی رقابت برای دستیابی به قدرت مذموم است، جمهوریت از اسلام را نباید جدا فرض کنیم، نظام ما اسلامی و کشور ما و انقلاب ما اسلامی و حرکت ما نیز اسلامی است و جمهوری ما نیز اسلامی است.

وی افزود: مشارکت سیاسی مردم معنای جمهوریت است و مردم در نظام سهم دارند و تصمیم گیرنده هستند، مشارکت سیاسی مردم به معنای جمهوری یک تکلیف شرعی است؛ تمام امتیازات ما در دموکراسی‌های دنیا به عنوان مردمسالاری دینی این است که مشارکت، تکلیف دینی مردم است.

خطیب جمعه مشهد مقدس تصریح کرد: مقصود از امور مسلمین و رسیدگی به آن، امور اجتماعی و جمعی مسلمین و امور سیاسی است و نه امور فردی، اگر به امور جمعی مسلمین اهتمام ورزیده نشود به فرموده پیامبر اسلام آن فرد مسلمان نیست و اگر کسی مشارکت سیاسی نداشته باشد اصلاً مسلمان نیست.

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه در نظام ستمشاهی نیز نباید به وضعیت راضی می‌شدیم ادامه داد: در نظام اسلامی، مشارکت سیاسی به معنای حضور در عرصه نظام است و فتوای مراجع این است که شرکت در انتخابات، واجب شرعی است. مشارکت سیاسی تکلیف شرعی ماست و این روایت را همه فرق اسلامی قبول دارند.

وی افزود: انتخابات در جمهوری اسلامی یک بستر است برای سه چیز؛ خود انتخابات رقابت برای قدرت نیست، 38 سال از عمر نظام می‌گذرد و رشد و ارتقای سیاسی امروز مردم قابل مقایسه با روزهای نخست انقلاب نیست، در نخستین رای گیری جمهوری اسلامی برای امور ابتدایی رای گیری، از طرف وزارت کشور کارشناس حاضر می‌شد تا مردم را راهنمایی کنند و مردم رشدی نداشتند، آن روز علما و بزرگان وسط می‌آمدند و کاندیدا معرفی می‌کردند و مردم را روشن می‌کردند اما امروز مردم ما مردمی رشد کرده در امور سیاسی و دینی هستند.

علم الهدی با اشاره به اینکه این رشد سیاسی محصول انتخابات پیاپی است گفت: انتخابات بستری برای تحکیم همدلی ملت است و زن و مردو جوان و پیر از هر شکل و نهاد و خط سیاسی و تفکری کنار هم هستند و در عین محبت و لطف و وابستگی به هم همه یک کار می‌کنند.

وی افزود: خاصیت سوم انتخابات، تغییر و تحول از لابلای تصمیم گیری است تا چاره جویی شود، نظام ما یک نظام انقلابی است، دو چیز مقدم بر همه خواسته‌های مردمی است و آن دو چیز نخست دین است و دوم انقلاب برای توسعه دین است.

خطیب جمعه مشهد مقدس تصریح کرد: باید رئیس جمهوری انتخاب شود که دولتی تشکیل دهد که این دولت در طراز انقلاب اسلامی در دهه چهارم باشد، انقلابی که جلو آمده و اقتدارش دشمن را عقب زده است، باید دولتی تشکیل شود در طراز این انقلاب و کسی رئیس جمهور شود که چنین دولتی تشکیل دهد.

وی گفت: دولتمرد طراز انقلاب باید 10 ویژگی داشته باشد، ویژگی نخست عدالت توام با معنویت و عقلانیت است، دوم اینکه حافظ فرهنگ دینی باشد، مولفه سوم روحیه جهادی و خدمتگزاری بی منت است، دولتمرد ما نباید شب و روز داشته باشد، نباید ساعت کار داشته باشد و در تمام ساعات و دقایق خورد و خواب در حدی باشد که فقط بایستد و خدمت کند. خدمت در این نظام عین نماز خواندن و عبادت خداست.

علم الهدی با اشاره به ویژگی چهارم رئیس جمهور طراز انقلاب ادامه داد: ملاک پنجم برخورداری از روحیه انقلابی است، آدم انقلابی برایش مقدم بر همه چیز اصول انقلاب است و آن چیزی که برابر چشمش است امام و رهبری و انقلاب است، ملاک ششم ولایتمداری است؛ نمی‌شود روحیه انقلابی داشت و روحیه ولایی نداشت. اگر کسی ادعای انقلابی بودن داشت اما با رهبری زاویه داشته باشد این فرد دروغگو و منافق است.

وی اظهار داشت: ملاک هفتم، نقدپذیری و برخورداری از شرح صدر است، اگر کسی نقد و انتقاد و برخورد کرد با شرح صدر باید برخورد شود، همیشه انتقادهای از دولت و یک مدیر، بخش عمده‌اش بر اثر عدم آشنایی و خبر نداشتن از محظورات قضیه است اما انتقاد به حق است.

 علم الهدی بیان کرد: لازمه شفاف سازی، شرح صدر است، ملاک هشتم مبارزه جدی با فقر و فساد و دستگیری است، تنها تامین و امداد مردم مدنظر نیست بلکه عوامل فقر باید شناسایی شده و از بین برود. برخی حتی از چهار صنار مالیات نیز فرار می‌کنند و باید مبارزه شود، به قدری باید شفافیت باشد که خود دستگاه اجرایی مچ دزد را بگیرد و وی را بیرون کند.

وی گفت: در تمام ظرفیت‌های اقتصادی در این کشور مردم مساوی هستند، آقایی به عنوان پسر فلان و یا برادر فلان و یا آدم لابیگر حق ندارد بر ظرفیت‌های بیشتر نظام دست پیدا کند و اینها همه باید مساوی و برابر باشد، خاصیت نهم این است که باید مقابل دشمن بایستد و به وی بی اعتماد باشد و از وی نترسد، بدترین چیز برای یک دولتمرد ترس از دشمن است. مقام معظم رهبری فرمودند کسی حق ندارد چون خودش می‌ترسد مردم را بترساند. غرب از اول تا آخر دشمن ماست، امروز آمریکا و دیروز انگلیس دشمن ما بود و دزدی‌های کلانی از بلاد مسلمین کردند.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به اینکه باید به دشمن بی‌اعتماد بود افزود: ملاک بعدی ضدیت با اشرافیگری است و دولتمرد نیز خودش نباید اشرافی باشد ولو اینکه از جیب خودش بخواهد ماشین آخرین سیستم بخرد نباید این کار را بکند زیرا مردم چشمشان به دولتمردان است. و باید ساده زیستی ارزش باشد زیرا در این صورت مردم سراغ مصرف نمی‌روند اما اشرافیگری دولتمردان بزرگترین آفت اقتصادی یک کشور است زیرا مردم به وی نگاه می‌کنند و در عین فقر وام می‌گیرند تا لباس و خانه و فرش خود را عوض کنند؛ آخرین ملاک مدیریت کارآمد است.

علم الهدی با اشاره به اینکه این مدیریت در حوزه طرح و اجرا است گفت: نظام ما مدیر عملیاتی در صحنه می‌خواهد، اگر عملیاتی نباشد کارهای کشور قفل می‌کند و این ملاک دولتمرد در طراز انقلاب اسلامی است و امیدواریم اخلاص و دین داری شما بار دیگر ثابت شود و به حجت امام زمان لبیک گفته و پای صندوق آمدید و امیدواریم این دینداری بر پویایی و اقتدار نظام ما و اخلاص و مردانگی کارگزاران ما بیفزاید.

نظرات بینندگان