arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۵۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۰۷ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۰

راه حلي كه باز مشكل مي‌شود!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سال‌ها پيش داستاني در باره اعداد چاپ شده بود، ماجرا از اين قرار بود كه عدد " صفر " غمگين نشسته بود و از بي‌خاصيتي خود دلگير !
عدد "يك " يا " دو " و ديگر عدد‌ها ژست گرفته بودند و صفر گريه مي‌كرد تا انكه معلم رياضي از راه رسيد و به" صفر" گفت تو نبايد غصه بخوري ؛ فقط كافيست كه جلوي اين ارقام بايستي تا ارزش آنها ده برابر شود! و صفر از اين ماجرا شاد شد و از قدرت خود خوشحال و اشك‌هايش را هم پاك كرد!
***
غول‌هاي دارو در غرب همواره از نمونه‌هاي انساني يعني انسان‌هاي فقير براي آزمايش تاثير دارو‌هاي خود استفاده مي‌كنند، مهاجرين فقير از جهان سوم براي اندك پولي آماده مي‌شوند تا انواع دارو‌هاي جديد بر روي آنها امتحان گردد ! در اين روش حتي افراد سالم خود را بيمار مي‌كنند،تا تاثير پذيري و يا عدم آن توسط دارو بر مكانيزم‌هاي تدافعي بدن مشاهده گردد. موش آزمايشگاهي شدن دستمزد خود را هم دارد.
***
از زمان اجراي طرح هدف‌مند شدن يارانه و اخذ تقدير‌هاي ماهانه از اين نهاد‌هاي سرمايه‌داري ؛ فشار اقتصادي بر زندگي مردم افزايش يافته است.
آزمون فشار و كشش و بررسي حد تحمل آنچنان كه در دروس دانشگاهي مقاومت مصالح جاري است، به نظر مي‌رسد برروي انسان‌ها جاري است و آزمايشات، آزمون و خطا با ثبت نتيجه و ترسيم دياگرام‌هاي لحظه‌اي آن جريان دارد.
نشريات نارنجي از عدم گران شدن كالا‌ها و خدمات خبر مي‌دهند، اما هنوز معني كالا وخدمات چندان مشخص نشده است، چون همه چيز گران شده است، بليط اتوبوس تا قطار و هواپيما، آب، گاز ؛ برق تا شير و پنير و كره !
ارز خارجي گران مي‌شود، ارزش افزوده ماليات خود را از سكه مي‌گيرد ؛ سودهاي سپرده نوسان پيدا مي‌كنند، بانك‌ها پول مي‌گيرند و طلا مي‌فروشند و و دوباره پول تحويل مي‌دهند و..... معلوم نيست كدام اقتصاد دان در پس پرده اين بازي است!
***
ازمون و خطا در علم اقتصاد، بدون تاثير‌گذاري بر روي زندگي مردم و سلامتي جسم و روح و روان آنان امكان پذير نيست !
آزمايشگاه شدن اقتصاد جامعه و كنترل نتايج ان توسط بيگانگان و احسنت شنيدن از آنان و بازي‌هائي چون حذف صفر‌هاي بي‌ارزش !!! از پول و..... اتلاف وقت و ثروت جامعه فقير، بديهي است كه راه حل درد و مشكل مردم نيستند!
وقتي كه صاحب اختياري پرقدرت مي‌گويد نظام امروزه تصميم خودش را گرفته است و به هيج وجه اجازه نخواهد داد تا وضعيت اقتصادي كشور به روش‌هاي نيمچه سوسياليستي گذشته برگردد،! تعريف بدترين وخشن‌ترين شكل اقتصاد براي ادامه حيات اقتصاد جامعه تاثيري بسيار فاجعه بار براي تاريخ حال و آينده خواهدگذارد !
آيا واقعا در خيابان و كوچه و گذر و در ميان مردم معني و تاثير روزمرگي و برنامه‌هاي بي‌برنامه و تاثير و بازده تدبير خود را دانسته ايد؟
انديشمندي مي‌گويد اگر شما مشكل را نشناسيد هر راه حلي كه براي آن ارائه مي‌كنيد، ممكن است مجددا برروي مسئله به عنوان باري از مشكل اضافه شود! شايد مرور گذشته ودرك آن راه حلي بهتر بنماياند!
حسن جعفري
نظرات بینندگان