کد خبر: ۳۴۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۰۳ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۰

ام المومنين

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ام المومنين، خديجه (س) اولين بانويي بود که با زمزمه توحيد روح و جان خود را صفا بخشيد و اسلام آورد و در کوران سختي ها و غم و رنج و تنهايي ها همدوش و همراه و همکيش مصطفي (ص) گشت و همه ثروت و دارايي مثال زدني خود را فرش راه اسلام و بالندگي و شکوفايي آن نمود ازاين رو وجود اين بانوي با عظمت، خود يکي از عوامل بزرگ در پيشرفت اسلام و مسلمين به شمار مي آيد.
* پناه امتي بود و نبي را
پيامبر (ص) نيز هيچ وقت خاطره خديجه (س) را از خاطر نبرد و هميشه با بزرگي و احترام از ايشان ياد مي کرد، حتي به دوستان او نيز احترام ويژه مي گذاشت و پيوسته مي فرمود : به خدا قسم پروردگار عالم بهتر از خديجه را نصيب من نفرمود، در آن هنگامي که همه به من کفر مي ورزيدند، او به من ايمان آورد و در آن هنگامي که همه مرا تکذيب مي کردند، او مرا تصديق نمود و آنگاه که مردم مرا از مال خود محروم ساختند، او با دارائي و ثروت خود به مواسات و کمکم شتافت و خداوند از او (نه از ساير زنان) به من فرزند عنايت کرد.
چه خوش ا... اکبر گفت و بگذشت
ز جان و مال وسيم و زر خديجه
پناه امتي بود و نبي را
به روز بي کسي ياور خديجه
گرفته با ادب چون هاله نور
چراغ وحي را در بر خديجه
به شام تار خورشيد نبوت
بود مهتاب روشنگر خديجه ( حسان)
* ياد خديجه
علي (ع) نقل مي کند که روزي پيغمبر(ص) به ياد خديجه گريه کرد فردي گفت : چرا گريه کني برزني پير از بني اسد فرمود: خديجه زني بود که هنگام کفرشما مرا تصديق وبه من ايمان آورد وبراي من فرزند به وجود آورد ( الوقايع والحوادث ملبوبي ج 1 ص 127 )
وارستگي و شايستگي اين بانوي نمونه به اندازه اي است که امام باقر( ع ) از قول رسول خدا ( ص ) مي فرمايد: شبي که در معراج بودم، به هنگام بازگشت به جبرئيل (ع ) گفتم: اي جبرئيل ! آيا خواسته اي از من داري؟ گفت خواهش من اين است که از طرف خداوند و من به خديجه (س) سلام برساني .
نظرات بینندگان