arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۶۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۰۳ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۰

مروري بر جريان شناسي انجمن حجتيه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با توجه به اينکه ضرورت دين شناسي و ارائه اسلام ناب محمدي(ص) يکي از مهمترين و اساسي ترين نيازهاي جامعه بويژه جوانان مي باشد، لذا بايد در برنامه ريزي درسي و زندگي بويژه مکان تحصيل و نوع آموزشگاه فرزندان عزيزمان نهايت دقت و توجه را داشته باشيم.

معرفي صحيح و ارائه الگوهاي عملي اسلام براي افراد بويژه جوانان بسيار ضروري است و حائز اهميت مي باشد. به دليل آنکه يکي از گروهکهاي منحرف «انجمن حجتيه» که عمده فعاليت و خاستگاهش در خراسان رضوي با مرکزيت مشهد مقدس مي باشد، به عنوان يک فرهنگي مطلع لازم دانستم، مطالبي را درباره انحرافات به صورت مختصر ارائه نمايم. اميدوارم جوانان و نوجوانان از قرار گرفتن در دامان اين گروهک خودداري کنند و اسلام ناب را از مراجع عظيم الشأن گرفته و پيرو ولايت فقيه باشند.

*آشنايي با مباني فکري و اعتقادي
مهمترين شاخصه هاي فکري و اعتقادي انجمن حجتيه، توجه به مسايل فرعي، مخالفت با مبارزه عليه طاغوت و تشکيل حکومت اسلامي، انتظار منفي براي ظهور امام زمان(عج)، رفاه طلبي، عدم اعتقاد به ولايت فقيه، گرايش به اخباري گري و... مي باشد. به برخي از مباني فکري اين طيف مي پردازيم:

*مهدويت و انتظار

در تفکر آنان انقلاب امام قائم(عج) به دو چيز بستگي دارد:

1 - زمينه هاي منفي موجود در جامعه

2 - ايمان و اعتقاد مردم به اسلام از ديد آنها، انسان منتظر بايد خود و جامعه اش را فقط در بعد اعتقادي بسازد و نيز بايد نيروي خود را بالقوه نگه دارند، در کتاب انتظار بذر انقلاب «نوشته دکتر تاجري» تأکيد شده که نبايد در دوران غيبت انرژي را تلف کنيم و بايد قدرت مسلمين را براي قيام امام مهدي(عج) نگه داريم.

بر اين اساس ذره اي از مبارزه با حکومت جور و ستم که يکي از ارکان اصلي انتظار مي باشد، خبري نيست.

*مبارزه
اين طيف متأثر از نگاهش نسبت به ظهور يعني نتيجه گسترش فساد و در پي آن بي اعتقادي به تشکيل حکومت اسلامي پيش از ظهور چيزي به عنوان مبارزه براي آنان معنا ندارد.

*تقيه

اين طيف براي توجيه سکوت و سازش با رژيم طاغوت به بحث تقيه استناد مي نمايند. تقيه براي حفظ ايمان است نه براي مؤمن.

امام خميني(ره) در اين باره مي فرمايد: «تقيه براي حفظ اسلام و مذهب بود که اگر تقيه نمي کردند، مذهب را باقي نمي گذاشتند، تقيه مربوط به فروع دين است. مثلاً وضو را اين طور يا آن طور بگير، اما وقتي اصول اسلام، حيثيت اسلام، در خطر است، جاي تقيه و سکوت نيست»

*طرح مسايل انحرافي و خرافات

يکي از اهداف انجمن، مسأله اهل سنت و تشديد اختلافات مذهبي و ايجاد دافعه نسبت به آنان مي باشد. اين راهبرد، افتادن در جاده اي است که استعمار ترسيم کرده و اين اقدامات برخلاف ديدگاه هاي حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري است.

خلاصه اينکه خط انجمن، خط تحجرگرايي، جمود، خشک مقدسي، مبارزه گريزي، رفاه طلبي، طعنه زدن به انقلابيون، ايجاد تشکيک در اذهان مردم، پرداختن به مسايل فرعي و حاشيه اي است.

محمد ابراهيم عابدي
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
J.V.K
|
UNITED STATES
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۶
1
5
من مطمئنم نویسنده اصلا تحقیق نکرده و فقط نظرات شخصی خود را نوشته
نظرات بینندگان