arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۰۶ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۰

دفاتر اسناد رسمی باید نرخ حق التحریر را در تابلو اعلانات نصب کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از تغییر و افزایش تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی خبر داد.
 

محمد رضا دشتی اردکانی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی برابر ماده 54 قانون دفاتر اسناد رسمی هر چهار سال یکبار باید افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه آخرین تغییر در سال 84 بود، افزود: بر اساس قانون، این تغییر تعرفه، امسال اعمال شد.

دشتی اردکانی علت یک سال تاخیر در افزایش تعرفه حق التحریر را که باید در سال 89 اعمال می شد، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیان کرد و گفت: دفاتر اسناد رسمی نیز قصد داشتند در این طرح بزرگ دخیل باشند و به دولت کمک کنند.

وی افزود: تعرفه حق التحریر بین 20 تا 50 درصد افزایش یافته است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: به عنوان مثال تعرفه حق التحریر یک ملک 500 میلیون تومانی در تهران در گذشته 39 هزار تومان بود و تعرفه جدید 71 هزار تومان شده است.

وی افزود: این مبلغ در مقایسه با مشاوران املاک که برای همین ملک، پنج میلیون تومان کمیسیون از هر طرف اخذ می کنند، ناچیز است.

دشتی اردکانی، علت این تفاوت قیمت در دفاتر اسناد رسمی و مشاوران املاک را محسوب شدن قیمت منطقه ای ملک در دفاتر و قیمت واقعی آن در بنگاه ها بیان کرد.

وی گفت: دفاتر اسناد رسمی بر اساس قیمت منطقه ای ملک که دارایی اعلام می کند، حق التحریر می گیرند که به عنوان مثال قیمت منطقه ای همان ملک 500 میلیون تومانی بر اساس نظر دارایی ، پنج میلیون تومان است که حق التحریر بر اساس آن اخذ می شود و همین قیمت در سند نیز نوشته می شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با تاکید بر اینکه دفاتر اسناد رسمی اکنون در بخش انتقال ملک با مشکل مواجهند، گفت: عمده اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی انتقال می یابد اسناد ملکی است و با توجه به تغییراتی که در ملک به وجود آمده است، هزینه دفاتر اسناد رسمی را پوشش نمی دهد.

وی هزینه یک دفتر خانه در تهران را ماهیانه 4 میلیون و 500 هزار تومان بیان کرد و افزود: در حالیکه بیش از 80 درصد دفاتر اسناد رسمی در تهران ، 50 سند در ماه ثبت نمی کنند و درآمدشان شاید حدود سه میلیون تومان باشد.

وی درباره اطلاع رسانی در خصوص افزایش تعرفه حق التحریر نیز گفت: پایگاه های اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون سردفتران، مجله کانون، نشریات و ‌ادارات کل ثبت استان ها در این خصوص اطلاع رسانی کردند ضمن اینکه دفاتر اسناد رسمی نیز باید نرخ تعرفه ها را در تابلو اعلانات نصب کنند.

دشتی اردکانی افزود : سردفتر نیز موظف است در آخرین سطر بنچاق سند ، هر پولی که از مردم اخذ می کند بنویسد تا قابل رویت باشد.

وی با بیان اینکه از سال گذشته سامانه پرداخت الکترونیکی در دفاتر اسناد رسمی راه اندازی شده است گفت: مردم باید از طریق دستگاه های خود دریافت (pos) مبلغ را پرداخت و از پرداخت مبلغ در بانک یا به صورت نقدی خودداری کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: مردم در صورت شکایت می توانند به سازمان بازرسی کل کشور ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یا به پایگاهWWW.NOTARY.IR مراجعه کنند یا با شماره تلفن 88705190 تماس بگیرند.
نظرات بینندگان