arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۷۱۶
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۴ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۰

انتقاد آیت الله مهدوی کنی از یک روزنامه دولتی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آيت الله مهدوي كني در اولين جلسه شوراي مركزي جبهه متحد اصولگرايان (7+8) گفت: ما در اين جمع، گروه گرا نيستيم، بلكه اصولگرا هستيم. معناي اصولگرايي اين است كه شاخص اقدامات ما اصول باشد، نه افكار گروهي و خصوصي ما.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، آيت‌الله محمدرضا مهدوي كني طي سخناني در شوراي مركزي جبهه متحد اصولگرايان (7+8) كه روز پنجشنبه 13 مرداد 1390 انجام شد، خطاب به اعضاي شوراي مركزي اين جبهه با بيان اينكه «از شما برادران عزيز كه از گروه‌هاي مختلف (البته اگر استفاده از لفظ گروه‌هاي مختلف صحيح باشد) به نداي جامعتين (جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز) پاسخ گفتيد تشكر مي‌كنم» گفت: اين پاسخ به نشانه تعهد شما به انقلاب، نظام و رهبري است. چرا كه جامعه روحانيت و جامعهانتقا مدرسين همواره در مسير امام، انقلاب و رهبري حركت كرده‌اند.

* تدوين منشور اصولگرايي

وي ادامه داد: در ملاقاتي كه با عده‌اي از دوستان اصولگرا داشتيم، درخواست كردند كه ما انتظار داريم كه مجموعه روحانيت شروع كننده و دعوت كننده حركت براي انتخابات باشد. اين موضوع در جامعه روحانيت، طرح و مورد پسند واقع شد، در جلسه با جامعه مدرسين در قم نيز مطرح شد و مورد قبول قرار گرفت.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز با اشاره به اينكه اين پيشنهاد منشأ تدوين منشور اصولگرايي، طي نشست‌ها و جلسات متعددي در قم و تهران شد كه مورد تصويب همه برادران قرار گرفت، اظهار داشت: منظور از اين مطلب، بيان اين سابقه است كه طبق وصيت حضرت امام خميني، كه مي‌فرمايند "به‌ جامعة‌ محترم‌ روحانيت‌، خصوصاً مراجع‌ معظم‌، وصيت‌ مي‌كنم‌ كه‌ خود را از مسائل‌ جامعه، خصوصاً مثل‌ انتخاب‌ رئيس‌‌جمهور و وكلاي‌ مجلس‌، كنار نكشند و بي‌تفاوت‌ نباشند (وصيت نامه حضرت امام). " لذا اين جلسه به پيشنهاد و درخواست برادران اصولگرا تشكيل شده است.

* سالگرد مشروطيت و آسيب‌شناسي حضور روحانيت

آيت‌الله مهدوي‌ كني همچنين افزود: تاريخ نشان داده است كه در هرجا كه روحانيت با بصيرت و وحدت وارد شده است، نتيجه خوبي داشته و در مواقعي كه وارد قضايا نشده يا اگر وارد شده، نيمه راه كار را رها كرده است، نتيجه مطلوبي براي كشور نداشته است.

وي با اشاره به چهاردهم مرداد، روز آغاز مشروطيت گفت: مشروطيت آغاز خوبي داشت، ليكن در ميانه راه اشكالات فراواني پيدا شد. متاسفانه در آن مقطع زماني علما هم با يكديگر مخالفت كردند و كار تا حدي پيش رفت كه مرحوم آيت‌الله شيخ فضل‌الله نوري را دار زدند. پاي چوبه دار او كف زدند و عده‌اي هم اظهار خوشحالي كردند. در حاليكه آن زمان بعضي علما هم سكوت كردند و نتيجه كار چنان شد كه مشروطيت به آن صورت به انحراف كشيده شد.

* لزوم درس گرفتن از دوره مشروطيت

دبيركل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: ما اين روز را به اعتبار روز مشروطيت الهام بخش قرار مي‌دهيم، تا از گذشته درس بگيريم. مبادا ما دوباره آنچه ديگران كردند را تكرار كنيم و قيامي‌‌ كه بزرگاني از علما و فقها براي خدا شروع كردند، به انحراف كشيده شود.

آيت‌الله مهدوي كني در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه ما در زمان حساسي قرار داريم، تاكيد كرد: بيش از سي سال از انقلاب عظيم اسلامي‌ مي‌گذرد و ما در در داخل و خارج دشمناني داريم كه عليه انقلاب فعاليت مي‌كنند. آنها از جهات گوناگون سياسي، اقتصادي و فرهنگي در مقام براندازي نظام بوده و هستند. ليكن اگر ما با هم باشيم، كاري از پيش نمي‌برند.

* راز ماندگاري و سلامت انقلاب در كلام امام راحل

وي در خصوص راز ماندگاري و سلامت انقلاب در كلام امام راحل، ابراز داشت: حضرت امام در روزهاي آخر عمرشان از بزرگان نظام (اهل حل و عقد)، دعوت فرمودند. در آن جلسه امام فرمودند كه اين انقلاب راه خودش را باز كرده و چرخ آن به حركت افتاده است. من از دشمنان ترسي براي انقلاب ندارم و آنان كاري نمي‌توانند بكنند، إلّا أذي. يعني ممكن است كارهاي ايذايي بكنند، ولي انقلاب صدمه‌اي نخواهد ديد. اما به شرطها و شروطها! به شرط اينكه شما با هم اختلاف نكنيد، اگر شما با هم باشيد، اين انقلاب مسير خود را به سلامت ادامه خواهد داد.
اين توصيه امام راحل، امري عقلاني، عقلايي و ديني است. ما نيز بايد به توصيه امام توجه داشته باشيم.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز افزود: هدف از تشكيل چنين جلساتي نيز همين مسأله است كه افراد و گروه‌هايي كه در اصول انقلاب با هم مشترك هستند و آن را پذيرفته‌اند، دور هم جمع شوند تا مبادا اختلاف سليقه‌ها ما را از هم جدا كند. بايد با حفظ سليقه‌ها نشست و گفت‌وگو كرد تا به يك نقطه و تصميم جمعي برسيم.

* مقصود از وحدت در مسايل سياسي و اجتماعي، ائتلاف و تقريب آراء و افكار است

آيت‌الله مهدوي كني با اشاره به سئوال برخي‌ها مبني براينكه محور وحدت چيست؟ خاطرنشان كرد: مسأله وحدت كه هميشه در اينگونه موارد گفته مي‌شود، به معناي فلسفي آن نيست. مقصود ما از وحدت در مسايل سياسي و اجتماعي، ائتلاف و تقريب آراء و افكار است.

وي با بيان اينكه در فكر جمعي، كار جمعي لازم است و مقصود آن نيست كه همه گروه‌ها، يك فكر واحد داشته باشند، گفت كه اين مسأله اصلاً شدني نيست. حتي در يك خانواده نيز چند برادر از جميع جهات با هم وحدت پيدا نمي‌كنند اما اگر بخواهند با هم زندگي كنند، بايد به اصولي پايبند باشند. در جامعه نيز اگر بخواهيم با هم زندگي كنيم، عقل، خرد و دين اقتضا دارد كه با هم بنشينيم، نزديك شويم و فكر جمعي را مورد قبول و پذيرش قرار‌دهيم.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: البته در مورد احكام ديني اين بحث تفكر جمعي قابل پيروي نيست. بلكه چنانچه گفته شد، محدوده آن مسايل سياسي و اجتماعي است. معناي وحدت از نظر ما اينست كه در اين محدوده با حفظ اصول و احكام شرع، پس از شنيدن نظرات و سلايق، جمع‌بندي كنيم و به يك نظر جمعي برسيم. معناي وحدت در ميان مسلمانان يا گروه‌ها نيز همين است.

* جمع‌بندي مسايل بر محور منشور اصولگرايي

آيت‌الله مهدوي كني يادآور شد: تدوين اصول در منشور اصولگرايي كه مورد قبول اغلب برادران اصولگرا قرارگرفت، نيز با همين هدف انجام شد. البته در مقام تطبيق يا مصاديق ممكن است اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، كه با گفت‌وگو قابل حل است. بنده گمان ندارم كسي در اين جمع، اين اصول را قبول نداشته باشد. حتي معتقدم شايد برخي مخالفين نيز اين اصول را قبول داشته باشند، اما صريحاً اعتراف نكنند. لذا ما بايد بر محور اين اصول تدوين شده، پس از بحث و گفت‌وگو در مصداق‌ها و جزئيات، در مسايل و حوادث مختلف انقلاب به يك جمع‌بندي رسيده و در مقام تصميم و اجرا به يك نظر برسيم.

* عضويت افراد در گروه‌ها نبايد به معناي سهم‌خواهي باشد

وي با تاكيد براينكه بايد توجه كنيم كه اگر چه افراد حاضر در اين دو كميته (كه به عنوان 8+7 مقبول واقع شده) همچنين ما و آقاياني كه در مقام اجرا مسئوليت بيشتري خواهند داشت، به حسب ظاهر نماينده گروه‌ها هستند، اما شاخص و معيار عملكرد همه ما اصول منشور اصولگرايي بايد باشد، تصريح كرد: اگر ما از اين نمايندگي تفسير گروهي انجام دهيم، ممكن است بحث سهم‌خواهي مطرح شود كه درست هم نيست. ما در اين جمع، گروه گرا نيستيم، بلكه اصولگرا هستيم. هدف ما از گردهم‌آيي رسيدن به همان فكر جمعي است. نه اينكه به دنبال افزايش نفوذ خود و كاهش نفوذ ديگران باشيم. اگر اينگونه فكر كنيم، اصلاً اصولگرا نيستيم.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: معناي اصولگرايي آن بود كه شاخص اقدامات ما اين اصول باشد، نه افكار گروهي و خصوصي ما. بنابراين اگر دو نفر از طرف يك گروهي آمدند، معنايش اين نيست كه فقط منعكس كننده نظرات آنها باشند. بنده، آيت‌الله يزدي و ديگر دوستاني كه در اين گروه هستند نيز نمي‌خواهيم خواسته‌ها و نظرات خود را به ديگران تحميل كنيم. فرض بر اين است كه اين افراد اگر چه منسوب به گروهي هستند، اما بي طرف هستند.

* سوء‌ظن و عدم اعتماد به يكديگر موجب ضربه خواهد شد

آيت‌الله مهدوي كني تاكيد كرد: بعضي از دوستان مي‌گويند در جمع اين هفت نفر، يك نفر هم از گروه‌هاي ديگر اضافه بشود. بنده فكر مي‌كنم اين برخورد ناشي از سوءظن است. يعني فكر مي‌كنند كه ممكن است ما افكار و نظرات خود را تحميل كنيم. اينكه بگوييم در داوري يك نفر هم از ما باشد كه خواسته‌هاي ما را نيز بگويد، نشان از عدم اعتماد به يكديگر دارد و با اين تصور، تا آخر مسأله حل نخواهد شد.

* جامعه روحانيت، حزب يا حتي صنف نيست

وي با اشاره به اينكه بنده عضو جامعه روحانيت هستم، ليكن هميشه گفته‌ام ما نمي‌خواهيم مثل يك حزب، از افراد حزب خودمان نامزد انتخاب كنيم و به مجلس بفرستيم، گفت: ما مانند احزاب به دنبال به دست آوردن قدرت نيستيم. برخي از كساني كه انتخاب مي‌كنيم، حتي آنها را در طول دوره چهار ساله نمايندگي، نمي‌بينيم. آنها هم نظرات ما را در خصوص مسايل مختلف نمي‌پرسند. نمي‌گويند حال كه ما را انتخاب كرده‌ايد، نظر شما در اين مسأله چيست؟ (البته اين مسأله به نظر من چندان خوب هم نيست)

دبيركل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: ما حتي مانند يك صنف هم نيستيم. هر صنفي در مسير مصالح و منافع خودش عمل مي‌كند، اما ما هيچگاه به دنبال مصالح جامعه روحانيت نبوده‌ايم. فرض ما اينست كه مصالح نظام را در نظر داشته باشيم. اگر غير از اين باشد، اين جامعه ديگر جامعه روحانيت يا جامعه مدرسين نيست.

آيت‌الله مهدوي كني اظهار داشت: افرادي كه اينجا گرد آمده‌اند، خودشان را نماينده همه افراد بدانند؛ افراد و گروه‌هايي هم كه اينجا گرد آمده‌اند (چه آن هفت و چه اين هشت)، بايد مصالح و شاخص‌ها را طبق همان اصول منشور اصولگرايي كه تدوين شده و اصول قانون اساسي در نظر بگيرند و در نظر داشته باشند كه در واقع نماينده يك جريان خاص نيستند و خودشان را نماينده همه افراد بدانند.

وي به ديدار با محسن رضايي اشاره و خاطرنشان كرد: آقاي محسن رضايي روزي تشريف آوردند دفتر بنده و گفتند بالاخره من هم اصولگرا هستم يا نه؟ نكند مي‌خواهيد من را از اصولگرايي حذف كنيد؟ پس يك نفر را هم براي ما بگذاريد به عنوان نماينده. به ايشان عرض كردم، بالاخره دوستان زيادند، افرادي كه در اين انقلاب خدمت كرده‌اند و هركدام جايگاه خاص خودشان را دارند. از طرفي افزايش جمعيت در اينگونه امور باعث دشواري تصميم‌گيري مي‌شود و اگر ما بخواهيم اينطور از افراد دعوت كنيم، به حَدِّ يقِف نخواهيم رسيد. شما نظراتتان را بفرماييد، بنده و اعضاي گروه هشت نفره، بيان كننده نظرات شما نيز خواهيم بود. ايشان هم قبول كردند و حتي در مصاحبه‌اي نيز اين مطلب را عنوان كردند. من از بيان و رفتار ايشان خوشحال شدم و از اين برخورد تقدير مي‌كنم. اما از طرفي برخي دوستان ديگر كم لطفي كردند و در نامه‌اي كه ارسال كرده‌اند، آمرانه وارد ميدان شده‌اند. مطالبي كه در آن نامه نوشته شده، خيلي خوب نيست. البته اميدواريم آنان نيز در جلسات ديگر حاضر بشوند. چرا كه بناي جامعتين اين بود كه ما دعوت كننده و هادي به وحدت باشيد. محور اين وحدت هم كه مورد پرسش برخي بزرگان قرار گرفته، همان اصولي است كه همه قبول داريم.

* رعايت شئونات اخلاقي در فعاليت سياسي

دبيركل جامعه روحانيت مبارز بر لزوم رعايت شئونات اخلاقي در كارهاي سياسي و اجتماعي تاكيد كرد و با بيان اينكه نبايد از دايره انصاف بيرون برويم، خاطرنشان كرد: طبق فرمايشات امام و مقام معظم رهبري مواظب باشيم كه مبادا حرفي را به يكديگر و حتي به گروه‌هايي كه با آنها مخالفيم، نسبت بدهيم كه مخالف شرع و اخلاق باشد.

آيت‌الله مهدوي كني اظهار داشت: در برخورد با مخالفين هم بايد با منطق و استدلال نظراتشان را رد كرد. اما توهين كردن به افراد كار درستي نيست. فرموده‌اند إِنِّي أَكْرَهُ لَكُمْ أَنْ تَكُونُوا سَبَّابِين‏ (نهج البلاغه: دارالهجره قم: 323)؛ بناي ما توهين و تحقير ديگران نيست. بنابراين بايد روشي در پيش بگيريم كه با موازين شرعي و اخلاقي سازگار باشد.

وي نسبت‌هاي ناروا، غيبت، تهمت (كه متاسفانه در مسايل سياسي رواج دارد)، تحليل‌هاي نادرست و سوء‌ظن را منشاء بسياري از سخنان بي‌مبنا دانست و گفت كه بنده جداً عرض مي‌كنم اگر انقلاب را به اين امور آلوده بكنيم، صدمه خواهد ديد.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز افزود: كار خلاف به اسم دين و خدمت به مردم، به انقلاب ضربه مي‌زند. ما معتقديم علاوه بر اين عوامل ظاهري و مادي كه همه دنيا قبول دارند، عوامل ديگري هست كه در حوادث اين عالم و به خصوص براي مؤمنين مؤثر است. ما كه به عنوان دين، خدا، پيامبر، امام زمان و خدمت به مردم يك حركتي انجام مي‌دهيم، اگر كار خلافي در اين ميان انجام شود، ناسپاسي از انقلاب است. وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ (ابراهيم، 7) و ممكن است خود انقلاب را همين كارها از بين ببرد. بايد دقت داشته باشيم كه حفظ حدود شرع، براي حفظ انقلاب بسيار مهم است.

* بقاي انقلاب وابسته به صفا و صميميت است

آيت‌الله مهدوي كني با بيان اينكه بقاي اين انقلاب تا امروز وابسته به صفا و صميميت آنهايي بوده كه فداركاري كرده‌اند. ما نيز بايد راه آنان را ادامه بدهيم، به سخني از اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) "فَلَمَّا رَأَى اللَّهُ صِدْقَنَا أَنْزَلَ بِعَدُوِّنَا الْكَبْتَ وَ أَنْزَلَ عَلَيْنَا النَّصْر " (نهج البلاغه:دارالهجره قم: ص92) اشاره و تاكيد كرد: يعني در زمان پيامبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) چون خداوند صدق و صفاي ما را ديد، از آسمان براي ما نصرت و ياري فرستاد.

* آمادگي گروه 8+7 براي پذيرش نظرات و پيشنهادهاي اصولگرايان

وي گفت: ما دست نياز به سوي گروه‌هاي خارج از اين جمع دراز مي‌كنيم و پذيراي نظرات و پيشنهادات آنان هستيم. بايد به صورت واقعي نظرات همه گروه‌هاي اصولگرا مورد توجه قرار گرفته شود و در تصميم‌سازي‌ها مشاركت داشته باشند.

* رعايت قانون عامل پيشرفت

دبيركل جامعه روحانيت مبارز با تاكيد برلزوم قرار دادن قوانين و مقررات به عنوان سرلوحه فعاليت‌ها تصريح كرد: اماممان تأكيد داشتند كه قوانين جمهوري اسلامي‌كه مورد پذيرش قرار گرفته، لازم‌الاجرا است و بايد به آن عمل شود. ناديده گرفتن قوانين و مقرراتي كه مورد قبول مجلس و تأييد شوراي نگهبان قرار گرفته خلاف نظام اسلامي‌ ماست. بنده معتقدم توجه به اين مسأله مي‌تواند در پيشرفت فعاليت‌هاي ما تأثير زيادي داشته باشد.

* پرهيز از جنجال‌هاي رسانه‌اي

آيت‌الله مهدوي كني خطاب به حاضران يادآور شد: توجه داشته باشيد كه مصاحبه‌ها و سخنراني‌ها نبايد طوري باشد كه دشمنان را خوشحال كند. در حاضر كه كمي‌ بحث جدايي (كه انشاء‌الله رفع مي‌شود) مطرح شده، مي‌بينيد كه رسانه‌هاي بيروني و داخلي چقدر جنجال به پا كرده‌اند كه اين گروه شركت كرده و آن گروه شركت نكرده است. ممكن است در مواردي مصلحت نباشد كه ما اظهار نظر كنيم، دشمنان ما سخناني كه ما نگفته‌ايم را در بوق و كرنا مي‌كنند، چه برسد به سخناني كه مي‌گوييم.

* اسلام و نظام منهاي روحانيت خواسته دشمنان است

وي با اشاره به درج مطلبي در يك روزنامه مبني براينكه "جامعه روحانيت چه جايگاه رسمي ‌و قانوني دارد كه مطالبات مردم را بيان كند؟ " بيان داشت: براساس آموزه‌هاي امام، ما معتقديم كه اصولاً روحانيت بايد مطالبات مردم را بيان كند. بعضي فكر مي‌كنند كه جامعه روحانيت بايد محلي در قانون اساسي داشته باشد، تا يك نهاد رسمي‌ باشد. در‌حاليكه روحانيت يك نهاد ديني و مردمي‌ بوده و در نظام ما جايگاه رفيعي دارد.
دبيركل جامعه روحانيت مبارز اظهار داشت: اگر ما در يك نظام اسلامي‌ هستيم و اسلاميت آن را پذيرفته‌ايم، بايد بپذيريم كه روحانيت در اين نظام داراي جايگاهي والا است. در تمام دنيا نيز نهادهايي وجود دارد كه مورد قبول مردم هستند و كارهاي بزرگي انجام مي‌دهند. اينطور نيست كه حتما اين جايگاه بايد در جايي تصويب شده باشد.

آيت‌الله مهدوي كني با بيان اينكه روحانيت به معناي عامش در كشور، نعمتي است كه خداوند به ما عطا كرده و بايد اين نعمت را حفظ كرد، تصريح كرد كه كنار گذاشتن اين نعمت ظلم به انقلاب است. اسلام منهاي روحانيت و نظام منهاي روحانيت، خواسته دشمنان اسلام و انقلاب است. ما بايد روحانيت را حفظ و تقويت كنيم.

* ناديده گرفتن نهاد و نقش روحانيت آن‌هم در يك روزنامه دولتي ظلم است

وي ادامه داد: بنده خودم را هيچ مي‌دانم، اما روحانيت را بايد حفظ كنيم. اين نهادي است كه 1400سال روي آن كار شده تا به اينجا رسيده است. اينكه ما اين نهاد و نقش آن را، آن هم در يك روزنامه رسمي‌ دولتي ناديده بگيريم، ظلم است. اين‌ها مصيبت است كه انسان مي‌شنود كه مي‌گويند روحانيت اصلاً چه كاره است؟ اينها كم لطفي است و باعث سوء استفاده دشمن مي‌شود.

* طبق نظر حضرت امام در مسايل سياسي در آن حدي كه صلاح باشد بايد حضور داشته باشيم

دبيركل جامعه روحانيت مبارز گفت: اينكه برخي بزرگان نمي‌خواهند وارد مسايل جزيي بشوند، به خاطر حفظ شئون روحانيت است، اما ما طبق نظر حضرت امام در مسايل سياسي در آن حدي كه صلاح باشد بايد حضور داشته باشيم.

آيت‌الله مهدوي كني با ذكر مثالي از اتحاد و احترام روحانيت عنوان كرد: مرحوم پدرم نقل مي‌كرد كه در زمان ناصرالدين شاه در تهران دو روحاني بزرگ، مورد احترام مردم بودند. يكي حاج ملا علي كني كه نفوذ بيشتري داشت و ديگري حاج ملا صادق كه در خيابان مولوي ساكن بود. ظاهراً اين دو عالم با هم قدري هم اختلاف مشرب داشته‌اند. از قضا حاج ملا صادق يكي از درباري‌ها را كه شراب خورده و بد مستي كرده بود، در وسط خيابان مولوي حد مي‌زند. اين خبر به ناصرالدين شاه مي‌رسد. مي‌گويد اين شيخ كه بوده و بالاخره دستور مي‌دهد او را به عراق تبعيد كنند. ايشان هم حركت مي‌كند به سمت حضرت عبدالعظيم كه از آنجا برود به سوي عراق. پدرم مي‌گفت وقتي خبر به گوش مرحوم حاج ملا علي كني مي‌رسد، مي‌گويد به مردم اعلام كنيد كه ما هم از ايران مي‌رويم. منزل ايشان در بازار بوده (اكنون هم سرايي به نام ايشان است) و به محض حركت ايشان، بازار تعطيل مي‌شود. خبر به خيابان‌ها مي‌رسد، مردم هم حركت مي‌كنند به سوي حرم حضرت عبدالعظيم و شهر تعطيل مي‌شود. مي‌گويند حتي درباري‌ها و مأمورين هم اسلحه‌ها را مي‌اندازند و به دنبال حاجي راه مي‌افتند. خبر به گوش شاه مي‌رسد. شاه به صدراعظم دستور مي‌دهد كه برويد و حاجي را برگردانيد. صدراعظم با عجله خود را به حاج ملا‌علي‌كني مي‌رساند و تقاضاي شاه را به عرض ايشان مي‌رساند. ايشان مي‌گويد موضوع اصلي تبعيد حاج ملا صادق است، هروقت آن آقا برگشت، من هم برمي‌گردم. صدراعظم مجبور مي‌شود برود و از حاج ملا صادق عذرخواهي كند، حاج ملا علي مي‌گويد، من اينجا مي‌مانم، شما برويد آقا را از حرم حضرت عبدالعظيم برگردانيد تا با هم به تهران برگرديم. غرض آنكه علما اينگونه حريم يكديگر را نگه مي‌داشتند. ما نيز بايد الان حريم خودمان را حفظ كنيم، وقتي ما احترام يكديگر را حفظ نمي‌كنيم، مي‌خواهيد دشمنان، احترام ما را حفظ كنند؟

* مبناي انتخاب افراد صلاحيت نه وابستگي

وي در ادامه سخنان خود درباره معيار انتخاب افراد براي نمايندگي در مجلس اظهار داشت: ما بايد به گونه‌اي انتخاب كنيم كه تمام گروه‌هايي كه در كشور مؤثر هستند از اصناف مختلف، خانم‌ها، دانشگاهيان و غيره در مجلس حضور داشته باشند و اگر بتوانيم تركيبي از همه گروه‌ها داشته باشيم بسيار مناسب‌تر است. خلاصه اينكه به جاي اينكه بر مبناي وابستگي‌ها گزينش كنيم، مبناي ما انتخاب اصلح بر اساس اصول و شايستگي‌ها باشد.

* پرهيز از اسراف در تبليغات

دبيركل جامعه روحانيت مبارز صرفه‌جويي و پرهيز از اسراف را از موضوعات مهمي برشمرد كه بايد نامزدها و گروه‌هاي شركت كننده در انتخابات به آن توجه كنند.

آيت‌الله مهدوي كني گفت: در شرايطي كه مردم گرفتاري‌هاي اقتصادي دارند، تبليغات پر زرق و برق باعث اثر منفي در ذهن آنان خواهد بود.

*‌ اطلاع‌رساني

وي به ضرورت اطلاع رساني صحيح و به موقع اشاره و با بيان اينكه تصميماتي كه اين كميته (8+7) مي‌گيرند، حتماً به اطلاع مردم برسد، درمورد لزوم تبعيت از رهنمودهاي رهبري در خصوص انتخابات يادآور شد: توجه داشته باشيم كه حفظ ولايت و نظام، همچنين متأثر نشدن از مواضع و مواقع قدرت و ثروت كه مقام معظم رهبري فرمودند، سرلوحه قرار گرفته و بيانات و پيام‌هاي ايشان هميشه مورد توجه باشد. اميدوارم كه اين جلسه منشاء خير باشد.

* ماه مبارك رمضان

دبيركل جامعه روحانيت مبارز همچنين در آغاز سخنان خود حلول ماه مبارك رمضان را تبريك گفته و تصريح كرد: رسول خدا در اين خطبه شريف- كه بخشي از آن ذكر شد- ماه رمضان را ماه بركت، رحمت و مغفرت معرفي كرده‌اند. نكته قابل توجه اين است كه بركت از نظر لغوي به معناي خير كثير است اما مصاديقي كه از بركت در قرآن كريم ذكر شده، مواردي است كه براي عامه مردم (ناس) مفيد باشد. براي مثال در وصف قرآن مي‌فرمايد: وَ هذا كِتابٌ أَنْزَلْناهُ مُبارَكٌ فَاتَّبِعُوهُ وَ اتَّقُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ (انعام،155)، در مورد حضرت عيسي (عليه‌السلام) مي‌فرمايد: وَجَعَلَنِي مُبَارَكاً أَيْنَ مَا كُنتُ (مريم،31)،‌ در جاي ديگر درباره باران مي‌فرمايد: وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً مُّبَارَكاً (ق،9). مقصود بنده در اينجا اينست كه اگر چه معناي لغوي اين كلمه خير كثير است، اما از نظر قرآن كريم آن چيزي مبارك است كه براي همه مردم مفيد بوده و مربوط به دسته، گروه و صنف خاصي نباشد.

آيت‌الله مهدوي كني ادامه داد: قرآن كريم، پيامبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله)، حضرت عيسي (عليه‌السلام)، كعبه و باران كه با عنوان مبارك توصيف شده‌اند، همگي جهان شمول بوده و اختصاص به دسته و گروه خاصي ندارند.

وي گفت: در اين خطبه نيز خطاب پيامبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) به عموم مردم است. از اين خطاب شريف مي‌توان استفاده كرد كه بركت ماه رمضان براي همه مردم چه مؤمن و چه كافر بوده و سفره الهي براي همه مردم گسترده است. ليكن چنانچه در مورد هدايت الهي نيز بيان مي‌شود كه يك هدايت عام(هدي لِلنّاس) و يك هدايت خاص(هدي للمُتََّقِين) وجود دارد، در مورد ماه مبارك رمضان نيز مي‌توان گفت كه اين ماه براي همه مردم منشأ خير و بركت بوده و همه مردم از بركات عامه آن بهره مي‌برند اما مؤمنين مشمول بركات خاصه آن خواهند بود.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه ما هم از كلام نوراني رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) الهام مي‌گيريم و اين ماه مبارك را به شما، همه مؤمنين و همه مردم تبريك گفته و اميدواريم بتوانيم از بركات اين ماه به خوبي استفاده كنيم، خاطرنشان كرد: بنده آغاز نشست اين كميته و شورا را در اين ماه شريف، به فال نيك گرفته و اميدوارم كه اين حركت، حركتي خدايي، معنوي و با بركت بوده و نتيجه مباركي براي انقلاب و اسلام داشته باشد.
نظرات بینندگان