arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۷۴۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

بعیدی‌نژاد: متن برجام هیچ شباهتی به متن گروه بحران ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سفیر ایران در لندن در یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت: گزارش گروه بین المللی بحران سند درخشانی برای اثبات موفقیت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد و تامین اهداف ملی خود در مذاکرات هسته‌ای است.

به گزارش انتخاب، متن یادداشت حمید بعیدی‌نژاد به شرح زیر است:

«١- اخیرا کلیپی تصویری با شرکت دو کارشناس نا آشنا با مباحث هسته ای تهیه شده است که تلاش زیادی دارد که به استناد گزارش تهیه شده توسط اندیشکده گروه بین المللی بحران اثبات کند که متن برجام سال‌ها پیش توسط وزارت امور خارجه آمریکا نوشته شده بود و دو سال مذاکرات شبانه روزی مذاکرات هسته ای ژنو و وین فقط نمایشی برای گول زدن افکار عمومی بود و اینکه ایران هم این متن از قبل تهیه شده را کاملا پذیرفت مگر احتمالا یک تغییرات غیر محتوایی و جزئی که تفاوتی در کل ماجرا ایجاد نمی کند. اما موضوع چیست؟

٢- گروه بین المللی بحران که اندیشکده ای غیر دولتی است در ماه مه سال ۲۰۱۴ یعنی بعد از پایان توافق تفاهم ژنو و چند ماه پس از شروع مذاکرات برجام، گزارشی منتشر کرده و توصیه هایی به زعم خود در خصوص پیشبرد توافق نهایی هسته ای ارائه کرده است.

٣- تمامی متن توصیه های گروه بحران بین المللی که بخش اصلی گزارش آنها است حدود سه صفحه و نیم بوده و بقیه گزارش، توضیحات و مقدمات متن توصیه هاست. اما متن برجام حدود یکصد و هفتاد صفحه است. عجیب است که این کارشناسان اصرار می کنند که نود درصد متن صد و هفتاد صفحه ای برجام مو به مو در این متن به این کوتاهی تکرار شده است. در حالیکه هر خواننده ساده با مقایسه این متن با برجام بسرعت پی خواهد برد که اتفاقا هیچگونه شباهتی میان عبارت بندی‌های این دو متن وجود ندارد.

۴- کارشناسان مسحور دو مورد تشابه در دو متن شده اند: اشاره به سالن‌های آ و بی در نطنز و اشاره به تعداد حدود شش هزار سانتریفیوژ در نطنز. پیشنهاد توافق پیرامون تعداد شش هزار سانتریفیوژ مطلب جدیدی نبوده و مکررا توسط دیوید آلبرایت مطرح شده بود. انتقال سانتریفیوژهای مازاد به سالن بی در نطنز هم که وجود آنها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی سال‌ها پیش برای همه شناخته بود، تنها امکان عملی و ممکن به عنوان محل انبار سانتریفیوژهای مازاد قابل طرح بود و تا آن زمان در اظهارات و مواضع مقامات رسمی و تحقیقاتی غربی به طور مکرر مطرح شده بود. اما تعجب آورتر اصرار این دو کارشناس به شباهت متن توصیه گروه بحران در این خصوص با متن برجام است که اتفاقا کاملا متباین و متفاوت از هم هستند. بر خلاف ادعای این آقایان بر اساس برجام سانتریفیوژهای مازاد فردو به سالن بی در نطنز منتقل نمی شوند بلکه ۱۰۴۴ سانتریفیوژ سایت فردو در همان سایت باقی می‌مانند که این خود از دستاوردهای مهم ایران و از توافقات مهم برجام است.

٥- واقعیت آن است که متن برجام اصلا هیچ شباهتی به متن گروه بحران ندارد. برای اثبات این موضوع فقط کافیست بخش بسیار کوتاه چند خطی متن گروه بحران در خصوص بحث رفع تحریم‌ها با متن و ضمائم طولانی دهها صفحه ای برجام در بحث رفع تحریم‌ها مقایسه شود. کارشناسان گروه بحران هیچوقت در آن موقع فکر هم نمی کردند که لغو تحریم‌های نفتی، صادرات گاز، پتروشیمی و بقیه موارد در همان مرحله اول ممکن باشد و لذا توصیه کرده بودند که لغو تحریم های نفت و گاز و پتروشیمی و کشتیرانی و غیره در سه مرحله و ظرف ۱۰ سال انجام گیرد و درآمدهای بلوکه شده آن هم نفتی نیز طی سه مرحله ۱۰ ساله و در هر مرحله فقط بخشی از آنها برای تامین هزینه مواد غذایی و دارویی در اختیار ایران قرار گیرد.

٦- امید است عزیزانی که به تاریخ مذاکرات هسته ای ایران علاقمندند حتما این گزارش گروه بحران و توصیه های مندرج در آن را مطالعه کنند و آن را با جزئیات نهایی مورد توافق در برجام مقایسه کنند. این گزارش خود سند درخشانی بر اثبات موفقیت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد و تامین اهداف ملی خود در مذاکرات هسته ای است.»
نظرات بینندگان