arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۷۷۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۶ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

پیامدهای خروج آمریکا از پیمان پاریس / بزرگ‌ترین کشور آلاینده جهان کاری به محیط زیست ندارد!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ و پس از سال‌ها مذاکره بین نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان برای دستیابی به معاهده‌ای فراگیر در جهت مقابله با تغییرات آب ‌و هوایی زمین بدست آمد.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، توافق پاریس در سال 2015 و پس از سال‌ها مذاکره بین نمایندگان 195 کشور جهان برای دستیابی به معاهده‌ای فراگیر در جهت مقابله با تغییرات آب ‌و هوایی زمین بدست آمد. در آن زمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا بود و او این توافق را «تصمیمی برای نجات سیاره زمین» توصیف کرده بود.

همانطور که پیش بینی می شد ترامپ در روز پنچ شنبه اول ژوئن (11 خرداد)  تصمیم خود مبنی بر خروج آمریکا از کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش کاهش گازهای گلخانه ای (موسوم به معاهده اقلیمی پاریس) را اعلام کرد. ترامپ این اقدام خود را در جهت حمایت از "منافع ایالات متحده به عنوان بالاترین اولویت رئیس جمهوری" اعلام کرده و گفته است که این پیمان مانع برنامه‌ های اشتغال زایی و افزایش رشد اقتصادی آمریکا می باشد.

وی پیشتر و در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، مسئله گرم شدن زمین را «فریب» دانسته و گفته بود که تعهد آمریکا به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای به بخش تولید انرژی این کشور، به خصوص تولید زغال‌ سنگ، آسیب می‌زند و باعث می‌شود کشورهایی مانند چین و هند از امتیاز تجاری نسبت به آمریکا برخوردار شوند. وی حتی یک بار گفته بود که جار و جنجال تغییرات اقلیمی ساخته و پرداخته ذهن چینی‌هاست و آنها بر آنند که با طرح چنین شایعاتی، به اقتصاد آمریکا آسیب برسانند.

باید توجه داشت که توافق پاریس در سال 2015 و پس از سال‌ها مذاکره بین نمایندگان 195  کشور جهان برای دستیابی به معاهده‌ای فراگیر در جهت مقابله با تغییرات آب ‌و هوایی زمین بدست آمد. در آن زمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا بود و او این توافق را «تصمیمی برای نجات سیاره زمین» توصیف کرده بود. هدف توافق پاریس این است که با کاهش تدریجی مصرف سوخت های فسیلی (مانند نفت و ذغال سنگ) میانگین حرارت زمین از دو درجه سانتیگراد بالاتر نرود.

 اقدام ترامپ مبنی بر خروج از پیمان پاریس بدون شک پیامدهای ناگواری هم برای آمریکا و هم برای جهان خواهد داشت. این اقدام ترامپ در واقع عدم پای بندی آمریکا به توافقات بین المللی را نشان می دهد که می‌تواند به پرستیژ و موقعیت جهانی ایالات متحده آسیب جدی بزند. این اقدام همچنین به کاهش اعتبار و اتکای سایر شرکای غربی (بویژه اروپایی ها) به واشنگتن منجر خواهد شد. همچنین دیگر کشورها با خروج واشنگتن از توافق پاریس در مورد همکاری با کاخ سفید بر سر دیگر مسائل تردید نشان خواهند داد.

البته باید توجه داشت که این نخستین بار نیست که دولت ترامپ به تعهدات بین‌المللی پیشین آمریکا پشت پا می‌زند. ترامپ پس از ورود به کاخ سفید در یکی از نخستین اقدامات خود فرمان خروج کشورش از توافق ترانس پاسیفیک (TPP) را صادر کرد. توافق ترانس پاسیفیک، بزرگ‌ترین توافق تجاری دنیاست که بین 12 کشور اطراف اقیانوس آرام به استثنای چین امضا شده و هدفش از میان برداشتن موانع تجاری کشورهای امضاکننده در قرارداد است. ترانس پاسیفیک سال 2016 از سوی دولت وقت آمریکا به امضا رسیده بود.

به طور کلی باید گفت خروج امریکا از پیمان پاریس می تواند تهدیدی جدی برای برنامه ‌های مهار گرمایش زمین به حساب آید. این اقدام ترامپ در واقع نشان می دهد که بزرگترین کشور آلاینده محیط زیست جهان، چندان اعتنایی به مقوله حفاظت محیط زیست ندارد.
نظرات بینندگان