arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۷۸۷۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۴ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۶

نماینده زاهدان: خسارات "گرمای شدید" سیستان و بلوچستان کمتر از سیل و زلزله نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نماینده مردم زاهدان در مجلس با تاکید بر‌اینکه خسارات گرمای بی‌سابقه سیستان و بلوچستان کمتر از خسارات سیل و زلزله نیست، گفت: دولت باید اعتبار ویژه‌ای برای تقویت زیرساخت‌های تامین برق و آب استان و حل مشکلات مردم محروم اختصاص دهد.
 
به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، حسینعلی شهریاری با اشاره به موج گرمای بی‌سابقه‌ای که در روزهای اخیر در سیستان و بلوچستان حاکم شده، اظهار داشت: مردم شهرهای مختلف استان تاکنون با ارسال بیش از 500 پیامک و تماس‌های مکرر با من درخواست داشتند تا از مسئولان بخواهیم به مشکلات ایجاد شده برای آنها در پی گرمای شدید هوا رسیدگی کنند.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این رابطه ائمه جمعه برخی از روستاهای منطقه بلوچستان تماس‌های متعددی با بنده داشته و درخواست پیگیری مشکلات مردم را دارند، افزود: متاسفانه گرمای بی‌سابقه‌ای که در سطح استان و به ویژه در منطقه بلوچستان حاکم شده سبب افت شدید ولتاژ برق در برخی مناطق شده که صدمه شدیدی به لوازم برقی مردم وارد کرده و در بسیاری از موارد لوازم برقی مردم سوخته است.
 
زیرساخت‌های فعلی پاسخگوی تامین برق و آب نیست
 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه تامین برق در استان با مشکل مواجه شده و در بسیاری نقاط افت ولتاژ برق رخ داده، در پی آن تامین آب نیز در بسیاری از نقاط با مشکل مواجه شده و برای اینکه این مشکلات برطرف شود ضرورت دارد دولت در سال جاری حداقل حدود 180 میلیارد تومان اعتبار جهت تقویت زیرساخت‌های تامین آب و برق سیستان و بلوچستان اختصاص دهد.
 
شهریاری با تاکید بر اینکه سیستان و بلوچستان استانی گرمسیر است، گفت: زیرساخت‌های فعلی تامین برق در سیستان و بلوچستان کافی نیست و با شرایط فعلی ما همواره در روزهای گرم سال با مشکل افت ولتاژ برق در سطح استان مواجه خواهیم بود.
 
دمای بیش از 50 درجه زندگی روزه‌داران را دشوار کرد
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس اضافه کرد: مردم برخی از مناطق سیستان و بلوچستان که دمای هوای آنها به بیش از 50 درجه رسیده و آن هم در شرایطی که مردم روزه‌دار هستند، ناچارند به صورت مداوم از کولرهای بیشتری استفاده کنند که این امر موجب می‌شود قبوض برق آنها با تعرفه‌های بالا حتی تا یک میلیون تومان صادر شود و بدون شک اکثر مردم محروم استان توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند.
 
وی با تاکید بر اینکه دولت باید یک راهکار اساسی برای حل این مشکل پیدا کند، اظهار داشت: آقای روحانی بخشی از رأی خود را مدیون مردم سیستان و بلوچستان است چرا که این مردم رأی بالایی به او داده‌اند و با توجه به اینکه در 4 سال گذشته از سوی دولت اقدامات مناسبی برای حل مشکلات متعدد مردم این استان به ویژه بیکاری صورت نگرفت، امیدواریم دولت در این دوره توجه بیشتری به مردم محروم استان داشته باشد و در گام نخست با حل مشکل برق مردم حسن نیت خود را ثابت کند.
 
خسارات گرمای بی‌سابقه کمتر از سیل و زلزله نیست
 
شهریاری با بیان اینکه دولت باید بخشودگی‌هایی را در تعرفه‌های برق مردم مناطق محروم سیستان و بلوچستان در نظر بگیرد، افزود: مشکلات و خساراتی که در پی گرمای شدید برای مردم سیستان و بلوچستان ایجاد شده از جمله تخریب مزارع و محصولات کشاورزان، گرمازدگی مردم، خرابی لوازم برقی و مشکل کمبود آب در برخی موارد دست کم از خسارات سیل و زلزله ندارد و دولت باید به حل این مشکلات توجه بیشتری داشته باشد.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس تاکید کرد: مردمی که لوازم برقی آنها به علت افت ولتاژ برق سوخته می‌توانند با شکایت به دادگستری از شرکت توزیع برق درخواست خسارت کنند؛ در قانون برنامه پنجم توسعه روی قبوض برق 50 ریال می‌کشیدند و لوازم برقی مردم بیمه می‌شد تا در چنین مواقعی بیمه خسارت مردم را پرداخت کند که متاسفانه این رویه در برنامه ششم حذف شد و در حال حاضر تنها راه دریافت خسارت شکایت به دادگستری است.
 
وی اظهار کرد: مدیریت بحران سیستان و بلوچستان باید مشکلات ایجاد شده در پی موج گرمای شدید در این استان را جمع‌بندی و به تهران ارسال کند، چرا که حل مشکلات ایجاد شده نیاز به بودجه‌های کلان دارد و از عهده مسئولان استانی خارج است.
نظرات بینندگان