arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۸۰۳۶
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۵ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره تحولات منطقه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمدجواد ظریف و مولود چاووش اوغلو وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه امروز (دوشنبه) در یک گفت‌وگوی تلفنی در خصوص آخرین تحولات منطقه رایزنی و تبادل نظر کردند.

به گزارش انتخاب ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز امروز (دوشنبه) در واکنش به تحولات اخیر در منطقه و قطع روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر این کشورها را به حداکثر خویشتنداری و پرهیز از تنش دعوت کرد و گفت: افزایش تنش در روابط بین دولت‌های همجوار در شرائطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد، به سود هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نبوده و مصالح همگان را تهدید می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس می‌خواهد با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت کنند. 

وی افزود: راه‌حل اختلافات بین کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی بین سه دولت همسایه قطر با این کشور، تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای شفاف و صریح بین طرفین امکانپذیر است.

قاسمی اضافه کرد: استفاده ابزاری از تحریم در جهان به هم پیوسته کنونی ضمن ناکارآمدی، امری مذموم، مردود و غیر قابل پذیرش است.

به گزارش فارس، عربستان، مصر، امارات و بحرین صبح امروز (دوشنبه) در بیانیه‎‎ای جداگانه قطع روابط دیپلماتیک خود را با قطر اعلام کردند. این کشورها با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، مداخله در امور کشورهای عربی و تهدید امنیت ملی و پناه دادن به افراطی‏‌ها و تروریست‎ها اعلام کردند که رابطه خود را با این کشور قطع کردند.

در پی آن دولت موقت لیبی، دولت مستعفی یمن و مجمع الجزایر مالدیو نیز اعلام کردند که روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند.

کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین حریم هوایی، دریایی و زمینی خود را به صورت دو طرفه با قطر بستند و شهروندان خود را از سفر به این کشور منع و پروازها را متوقف کردند.

روابط عربستان و امارات با قطر طی روزهای اخیر به دلیل انتشار اخباری منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دچار تنش و اختلافات شدید شده است

نظرات بینندگان