arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۸۰۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۸ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

اختلال در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعد از بحران اعراب و قطر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : عربستان، امارات و قطر سه کشوری هستند که در فصل آینده ی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نزدیک به 10 نماینده خواهند داشت و با افزایش تنش میان این کشورها، حالا سرنوشت مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نیز دچار اختلال می شود

به گزارش انتخاب به نقل از ورزش سه، با قطع روابط دیپلماتیک کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تحت تاثیر این اتفاق خواهد بود.

روابط کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر با کشور قطر از روز دوشنبه قطع شد و این 3 کشور تمامی مرزهای هوایی و زمینی خود را بر روی کشور قطر بستند؛ امارات و عربستان ضمن اخراج اتباع قطر از کشور خود، سفرا و شهروندان خود از دوحه را فراخواندند تا تنش در میان این کشورها به اوج برسد.

عربستان، امارات و قطر سه کشوری هستند که در فصل آینده ی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نزدیک به 10 نماینده خواهند داشت و با افزایش تنش میان این کشورها، حالا سرنوشت مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. به این لیست باید مشکلات ایران و عربستان را نیز اضافه کرد که همین حالا نیز بازی های خود را در کشور های بی طرف انجام می دهند. اماراتی ها نیز هفته ی گذشته در آستانه ی حضور در ایران و دیدار با عراق، با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال این کشور خواهان تغییر محل میزبانی از ایران به دیگر کشورها شدند تا امارات نیز بعد از میزبانی بی حاشیه تیم های ایرانی از نمایندگان این کشور در مسابقات مرحله ی گروهی و حذفی با تصمیمی عجیب به این مجادله وارد شود.

از سوی دیگر نمایندگان عربستان پیش از شروع این تنش ها بحرین را به عنوان جانشین قطر برای مسابقات مرحله ی بعدی لیگ قهرمانان و تقابل احتمالی با پرسپولیس انتخاب کرده بودند. روابط ایران با بحرین بعد از شروع مشکلات سیاسی نیز به تنش کشیده شد و حتی تیم نوجوانان هندبال ایران نیز در مسابقات جام ملتهای آسیا در این کشور به دلیل مشکلات دیپلماتیک و جنگ داخلی این شرکت نکرد و مشخص نیست که آیا پرسپولیس در صورت رویارویی با الاهلی و الهلال در کشور بحرین حاضر خواهد شد یا نسبت به این تغییر میزبانی به فدراسیون فوتبال آسیا شکایت خواهد کرد.

با شروع اختلافات میان این کشورها، حالا ایران و قطر در برابر عربستان و امارات قرار گرفته اند و عدم حضور نمایندگان این کشورها در زمین حریف می تواند به حضور تماشاگران و درآمدزایی این باشگاه ها تاثیر بگذارد. فدراسیون فوتبال آسیا در سال گذشته تلاش های زیادی برای حل اختلاف میان دو کشور ایران و عربستان انجام داد که به نتیجه نرسید اما حالا این اختلافات از یک اختلاف به چهار اختلاف رسیده و حتی برگزاری مسابقات جام ملتهای 2019 امارات را نیز در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت تحت تاثیر قرار می گیرد. اتفاقی که مطمئنا برای سران AFC دردسر ساز خواهد شد و لطمه ای جدی به اعتبار این فدراسیون وارد خواهد کرد.

تلفیق تیم های غرب و شرق آسیا یکی از راه هایی است که می تواند به حل این بحران تاثیر گذار کمک کند اما مطمئنا این موضوع با توجه به بعد مسافت و هزینه های زیاد با استقبال کشور های چین، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن مواجه نخواهد شد تا سرنوشت مهمترین مسابقات باشگاهی قاره ی آسیا که در سال های گذشته با سرمایه گذاری کشور های قطر، عربستان، امارات، کره جنوبی، ژاپن و چین در مسیر پیشرفت قرار داشت، لطمه ای جدی خواهد دید/
نظرات بینندگان