arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۸۹۴۹
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۵ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

لاوروف خواستار مذاکره برای کاهش تنش بین قطر و سایر کشورهای عربی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از قطع روابط کشورهای عربی خلیج فارس با قطر خواستار گفتگو برای حل و فصل این بحران شده است.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نگرانی مسکو نسبت به قطع روابط کشورهای عربی با قطر را اعلام کرد و خواستار مذاکره و گفتگو برای حل و فصل بحران شد.

لاوروف در گفتگو با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در مسکو تاکید کرد: به عنوان یک مساله سیاسی ما در امور داخلی سایر کشورها یا روابط دوجانبه آنها دخالت نمی کنیم. ولی این مساله برای ما ناخوشایند است که روابط بین شرکای ما، رو به وخامت می گذارد.

وی در ادامه تصریح کرد: مسکو آماده است تا با در نظر گرفتن منافع کشورهای دخیل در این مساله، برای کمک به حل و فصل این تنش دیپلماتیک، اقدام کند.

لاوروف گفت: ما خواستار حل و فصل اختلافات در میز مذاکره و از طریق یک گفتگوی احترام آمیز مشترک هستیم.

شیخ محمد نیز در این دیدار تاکید کرد: قطر متعهد به حل و فصل مساله از طریق گفتگو است و بر این باور است که شورای همکاری خلیج فارس بهترین چارچوب و فرمت برای انجام چنین مذاکراتی خواهد بود.

عربستان سعودی به همراه بحرین مصر و امارات متحده عربی با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و ایران، روابط سیاسی و اقتصادی و تجاری خود را قطع کرده اند.

این 4 کشور عربی کلیه پروازهای خود به قطر و از قطر را متوقف کرده اند. این کشورها سفرای خود را نیز از قطر فراخوانده اند و به دیپلمات های قطری دستور داده اند تا خاک این کشورها را ترک کنند.
نظرات بینندگان